Klasyczne i współczesne metody obrazowania radiologicznego w diagnostyce stomatologicznej. Zdjęcia radiologiczne stanowią nieodzowny element diagnostyczny stomatologii i dzięki nim lekarz dentysta może postawić prawidłową diagnozę i wdrożyć leczenie.

Promieniowanie radiologiczne we współczesnej medycynie wykorzystywane jest do diagnostyki oraz terapii. W praktyce stomatologicznej zdjęcia rentgenowskie dostarczają lekarzowi dentyście wielu potrzebnych informacji pozwalających na postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie prawidłowego leczenia. Jednak konwencjonalne zdjęcia rentgenowskie to sumacyjny obraz, który może powodować wiele problemów interpretacyjnych.

W artykule zostały przedstawione nowoczesne metody obrazowania wykorzystywane w diagnostyce stomatologicznej, tj. radiografia cyfrowa i tomografia wolumetryczna. Opisano możliwości ich zastosowania, wady i zalety. Przedstawiono także standardy Europejskiej Akademii Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej dotyczące obrazowania wolumetrycznego.

Autorzy: lek. dent. Marta Katarzyńska-Konwa, dr n. med. Izabela Obersztyn

Przeczytaj artykuł tutaj