TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 5/2019
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 5/2019

Drodzy Czytelnicy!

Wydanie majowe oddajemy w Państwa ręce tuż po bardzo intensywnym okresie targowym. W numerze kwietniowym prezentowaliśmy relację z targów IDS w Kolonii, a w bieżącym prezentujemy najnowsze doniesienia z kolejnej edycji targów Krakdent. Gorąco zachęcam do zapoznania się z fotorelacją.
W maju na okładce „TPS” gościmy wyjątkową parę – dr hab. n. med. Bogusławę Orzechowską-Wylęgałę, specjalistę chirurga szczękowego, oraz jej męża prof. dr. hab. n. med. Edwarda Wylęgałę, kierownika Katedry i Kliniki Okulistyki w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach, którzy dzielą się z nami nie tylko doświadczeniem zawodowym, ale także zdradzają receptę na udany związek prywatny i zawodowy.
Tematem numeru jest chirurgia, a konkretnie postępowanie w przypadku hiperplazji wyrostka dziobiastego. Z zakresu protetyki uwadze polecam artykuł na temat materiałów wykorzystywanych do rejestracji zwarcia. Z kolei w części poświęconej endodoncji odnajdą Państwo porównanie skuteczności ręcznych i maszynowych metod opracowywania i wypełniania kanałów korzeniowych.
W numerze kontynuujemy także cykl z zakresu periodontologii – tym razem opracowany został temat terapii fotodynamicznej. Zapraszam także do zapoznania się z najnowszymi doniesieniami prawnymi, lekcją języka angielskiego oraz do zmierzenia się z nową dental zagadką.
Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz
redaktor naczelna

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI STOMATOLOGII

Chirurg musi mieć dobre oko

Wywiad z dr hab. n. med. Bogusławą Orzechowską-Wylęgałą i prof. dr. hab. n. med. Edwardem Wylęgałą

Algorytmy postępowania

Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku lekarza stomatologa

Drodzy Czytelnicy! W bieżącym roku przygotowaliśmy dla Państwa kontynuację działu ALGORYTMY POSTĘPOWANIA. Na łamach kolejnych numerów przeczytają Państwo na temat: • dokładnego opisu postępowań przy zaabiegach, • sytuacji nagłych w gabinecie, • materiałów, przyborów dentystycznych i procedur, • dezynfekcji i sterylizacji, • procedur ratunkowych. Zapraszamy do lektury algorytmów.

TEMAT NUMERU

Obustronna hiperplazja wyrostka dziobiastego żuchwy – opis przypadku

Hiperplazja wyrostka dziobiastego żuchwy (CPH) to rzadko spotykana jednostka, która prowadzi do szczękościsku. Jest związanan z wydłużeniem wyrostków dziobiastych żuchwy, co w następstwie prowadzi do mechanicznej przeszkody podczas otwierania ust.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA Z ENDODONCJĄ

Porównanie skuteczności ręcznych i maszynowych metod opracowywania i wypełniania kanałów korzeniowych – przegląd piśmiennictwa

Podstawowym celem leczenia endodontycznego jest dokładne opracowanie i szczelne wypełnienie kanału korzeniowego. Na rynku dostępne są różne metody, zarówno do preparacji, jak i obturacji kanałów korzeniowych.

Chirurgia stomatologiczna i implantologia

Chirurgiczne leczenie perforacji korzenia zęba z zastosowaniem materiałów MTA i Cerasorb – opis przypadku

Celem pracy jest przedstawienie procedur zabiegowych zastosowanych w leczeniu perforacji korzenia zęba, spowodowanej nieprawidłowym wprowadzeniem standardowego wkładu koronowo-korzeniowego z wytworzeniem tzw. via falsa.

Protetyka i dysfunkcje narządu żucia

Materiały wykorzystywane do rejestracji zwarcia

Niniejszy artykuł przeglądowy opisuje cechy poszczególnych materiałów stosowanych do rejestracji okluzji.

ORTODONCJA

Etiologia wad zgryzu występujących wśród wcześniaków

Wady zgryzu według różnych badań dotyczą od 36,7% do 79% populacji. Większość wad zgryzu i wad zębowych ma charakter wieloczynnikowy.

Postępowanie ortodontyczno-chirurgiczne w przypadku zatrzymanych kłów szczęki

Leczenie pacjentów z zatrzymanymi stałymi kłami szczęki ma charakter interdyscyplinarny. Do rozpoznania zatrzymania kłów służą badania kliniczne i radiologiczne.

Periodontologia i choroby błony śluzowej

Niechirurgiczne leczenie choroby przyzębia – terapia fotodynamiczna

Antybakteryjną terapią fotodynamiczną nazywamy terapię skierowaną przeciwko mikroorganizmom opartą na działaniu fotouczulacza, źródła światła i tlenu.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Cyfrowa wizualizacja jamy ustnej za pomocą skanerów wewnątrzustnych

W odniesieniu do odwzorowania struktur anatomicznych obecnych w jamie ustnej pacjenta ideą nowych technologii jest zastąpienie konwencjonalnych wycisków i modeli łuków zębowych cyfrowymi metodami rejestracji.

Leczenie nadwrażliwości zębiny – przegląd preparatów dostępnych na rynku

Niniejszy artykuł stanowi przegląd preparatów przeznaczonych do leczenia i zapobiegania nadwrażliwości zębiny.

Analiza preferencji pacjentów przy wyborze past do zębów

Aktualnie rynek jest wypełniony różnymi rodzajami past do zębów – o odmiennych: składzie, przeznaczeniu, smaku, kolorach oraz efekcie, który mają zapewnić. Artykuł ma na celu przybliżyć działanie substancji zawartych w poszczególnych pastach do zębów.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Angina Bullosa Hemorrhagica – przegląd piśmiennictwa

W artykule przedstawiono charakterystykę jednostki chorobowej Angina Bullosa Hemorrhagica.

Anatomia zatok obocznych nosa

Zatoki przynosowe pełnią w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji, które stale są przedmiotem badań. Znajomość anatomii zatok jest przydatna w codziennej pracy lekarza dentysty.

PROFILAKTYKA

Higieniczne dylematy – szczotka soniczna czy elektryczna?

Odkąd na rynku pojawiły się szczoteczki soniczne, stały się one poważnym konkurentem dla szczoteczek elektrycznych. Jak działają, czym się różnią, które z nich są lepsze?

OKIEM SANEPIDU

Przyczyny i skutki narażenia zawodowego – choroby zawodowe pracowników gabinetów stomatologicznych

LISTY DO REDAKCJI

Listy do redakcji

Listy do redakcji

English in clinical practice

Teeth whitening

DONIESIENIA PRAWNE

Doniesienia prawne

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

3. Kongres Unii Stomatologii Polskiej – rejestracja otwarta

Stomatolodzy, higienistki, asystentki oraz technicy mogą zapisywać się na trzecią edycję Kongresu Unii Stomatologii Polskiej, towarzyszącego Środkowoeuropejskiej Wystawie Produktów Stomatologicznych CEDE 2019 (Poznań, 19-21 września). – Mamy najbardziej praktyczny program naukowy dla stomatologów ogólnych, a obok świetną wystawę. Czy można chcieć więcej – pytają organizatorzy.

EDUKACJA

Kalendarium imprez branżowych

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Szybkość, precyzja i użyteczność. Premiera nowego urządzenia firmy Dentsply Sirona

28 marca w salonie pokazowym firmy Dentsply Sirona miała miejsce polska premiera nowego urządzenia – skanera wewnątrzustnego Primescan.

Krakdent miejscem spotkań

27. edycja targów Krakdent, które odbyły się 11-13 kwietnia, była wyjątkowa z wielu względów. Prawie 450 wystawców z całego świata, panele edukacyjne dla wszystkich grup zawodowych i nowe akcje społeczne wzbogaciły i tak już obszerną ofertę tego wydarzenia.

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Test nr 5

Stomatologia ogólna w praktyce lekarza stomatologa pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego Oddział Śląski, kierownik merytoryczny Programu Edukacyjnego: dr hab. n. med. Lidia Postek-Stefańska

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij