TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 12/2018
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 12/2018

Drodzy Czytelnicy!

Oddaję w Państwa ręce ostatnie w bieżącym roku wydanie miesięcznika „TPS”. Tym razem w dziale „Sylwetki stomatologii” mamy zaszczyt gościć duet: lek. stom. Barbarę Lubaś-Nitecką oraz dr n. med. Aleksandrę Nitecką-Buchtę, które dzielą się doświadczeniem zawodowym w prowadzeniu rodzinnej praktyki stomatologicznej.

Tematem numeru tym razem są chirurgia i zastosowanie w praktyce fibryny bogatopłytkowej; tematyka chirurgiczna kontynuowana jest także w pracy na temat diagnostyki i postępowania klinicznego w przypadku zębów nadliczbowych.
Serdecznie polecam lekturę artykułu z działu „Stomatologia zachowawcza”, opracowanego przez lek. dent. Adama Romaniuka-Demonchaux, którego gościliśmy na okładce wydania listopadowego. Z kolei ciekawy opis przypadku leczenia progenii odnajdą Państwo w części poświęconej ortodoncji. Uwadze polecam także przegląd unitów – znajduje się tam przegląd oferty dostępnej na naszym rynku. Zachęcam także do śledzenia działu „Periodontologia”. W bieżącym wydaniu ukazał się pierwszy artykuł z cyklu laseroterapii stosowanej w periodontologii, który rozpoczyna się artykułem przeglądowym traktującym o zasadach i możliwościach niechirurgicznego, powtarzalnego leczenia zapaleń przyzębia. Następne odcinki w formie opisów przypadków będą prezentować procedury i ich skuteczność głównie z zakresu lasero- i ozonoterapii.
Na koniec pragnę Państwu złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia oraz nowego roku. Niech ten magiczny czas sprzyja spotkaniom z najbliższymi i będzie okazją do odpoczynku, a nadchodzący nowy rok przyniesie same sukcesy na polu zawodowym i prywatnym.
Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz
redaktor naczelna

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI STOMATOLOGII

W pracy wzajemnie się uzupełniamy

Współpraca między pokoleniami zdarza się w stomatologii coraz częściej. Rodzinne gabinety funkcjonują bardzo dobrze, mimo oczywistych różnic w doświadczeniu pracujących tam lekarzy dentystów. Takim przykładem są lek. stom. Barbara Lubaś-Nitecka, specjalistka protetyki stomatologicznej, oraz dr n. med. Aleksandra Nitecka-Buchta, specjalistka protetyki stomatologicznej, implantolog OSIS/EDI, adiunkt Katedry Dysfunkcji Narządu Żucia ŚUM w Katowicach.

TEMAT NUMERU

Co nowego w autogennych czynnikach wzrostu?

Fibryna bogatopłytkowa (Platelet-Rich Fibrin – PRF) znalazła wiele zastosowań we współczesnej stomatologii. Jest to materiał autogenny, łatwy do uzyskania bez konieczności stosowania antykoagulantów lub innych czynników chemicznych.

Algorytmy postępowania

Działalność medyczna w obszarze stomatologii – warunki uruchomienia

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA Z ENDODONCJĄ

Zespół pękniętego zęba – analiza przypadków klinicznych

Artykuł przedstawia przypadki kliniczne, w których rozpoznano zespół pękniętego zęba, wtórny do urazu okluzyjnego.

Chirurgia stomatologiczna i implantologia

Mesiodens – diagnostyka radiologiczna i postępowanie kliniczne. Przegląd piśmiennictwa

W pracy dokonano przeglądu piśmiennictwa pod kątem częstości występowania, możliwości diagnostycznych oraz zasad i metod postępowania klinicznego z zębem nadliczbowym w odcinku przednim – mesiodensem.

ORTODONCJA

Charakterystyka występowania hipodoncji w określonej grupie badanych pacjentów

Celem pracy była ocena częstości występowania hipodoncji u pacjentów leczonych w Przychodni Arcanus w Swarzędzu od czerwca 2016 roku do kwietnia 2018 roku.

Przygotowanie ogólnostomatologiczne w kompensacyjnym leczeniu przodożuchwia morfologicznego

Progenia jest zaliczana do grupy wad zgryzowo-szczękowo-twarzowych wymagających leczenia zespołowego – interdyscyplinarnego. Sukces leczenia pacjentów z tymi wadami zależy od przygotowania zgryzu za pomocą wcześniejszego leczenia ortodontycznego, zazwyczaj rozpoczynanego 2-3 lata przed planowaną operacją.

Protetyka i dysfunkcje narządu żucia

Bruksizm – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Bruksizm jest parafunkcją polegającą na zaciskaniu zębów lub zgrzytaniu nimi oraz występowaniu nawykowej, niekontrolowanej aktywności mięśni żucia.

Brak pojedynczego zęba – przypadek prosty, a może skomplikowany?

W artykule, na podstawie opisu przypadku klinicznego z nieprawidłowym uzupełnieniem protetycznym, przedstawiono różne sposoby rehabilitacji układu stomatognatycznego oraz ich wady i zalety.

Szumy uszne – definicja, podział, etiologia, diagnostyka, terapia. Przegląd piśmiennictwa

Na podstawie wybranego piśmiennictwa przedstawiono przegląd aktualnych doniesień dotyczący definicji, diagnostyki i terapii szumów usznych.

Przegląd unitów

Analiza i zestawienie obecnych trendów w wyposażeniu unitów stomatologicznych

Artykuł przedstawia i opisuje wybrane wyposażenia unitów stomatologicznych, z jakimi możemy się spotkać w dzisiejszych czasach. Poglądowo zwraca uwagę na przydatne funkcje oraz na nowości, które niedawno pojawiły się na rynku.

Przegląd unitów

Periodontologia i choroby błony śluzowej

Wsparte technologicznie niechirurgiczne leczenie zapaleń przyzębia – możliwości współczesnej periodontologii

Zapalenie przyzębia to częsta przyczyna przedwczesnej utraty zębów. Czynnikiem pierwotnie patogennym są wirulentne bakterie płytki nazębnej, jednak ważną rolę odgrywa również system obronny gospodarza.

Problem kandydozy jamy ustnej na tle innych chorób błon śluzowych jamy ustnej

Praca przedstawia analizę częstości występowania kandydozy jamy ustnej oraz czynników predysponujących wśród pacjentów leczonych w Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej im. dr. n. med. Z. Żaka w Krakowie w latach 2015-2016.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Emdogain – przegląd piśmiennictwa

Celem pracy była analiza wyników badań dotyczących zastosowania i skuteczności preparatu na bazie białek matrycy szkliwa.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Dary natury – fitoterapia w stomatologii

Fitoterapia to matka farmakologii. W zaczątkach dziejów ludzkości człowiekowi bezbronnemu wobec chorób sprzyjała natura bogata w rośliny o działaniu leczniczym.

Kwas hialuronowy w stomatologii – zastosowanie ze szczególnym uwzględnieniem wypełnienia brodawek międzyzębowych

Kwas hialuronowy (hyaluronic acid, HA) jest bardzo powszechnie występującym związkiem w organizmach żywych. Jest głównym składnikiem tkanki łącznej, chrzęstnej i wielu innych.

PRAWO

Wyciek danych pacjentów z gabinetu doktora P. Brak polityki bezpieczeństwa i jego konsekwencje

DONIESIENIA PRAWNE

Doniesienia prawne

W OBIEKTYWIE

Narzędzia i sposoby importu, katalogowania i archiwizacji zdjęć, czyli jak bezpiecznie zarządzać bazą danych

LISTY DO REDAKCJI

Listy do redakcji

EDUKACJA

Kalendarium imprez branżowych

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Targi Dentamed 2018

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Test nr 1

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij