Drodzy Czytelnicy!
Serdecznie witam Państwa na łamach majowego wydania „TPS”. Choć sytuacja w kraju dalej jest wyjątkowa, wraz z całym zespołem przygotowaliśmy dla Państwa kolejną porcję wiedzy, wśród której odnajdą Państwo m.in. artykuł na temat zarządzania kryzysowego w gabinecie. Stajemy przed trudnymi decyzjami, sami też często znajdujemy się w trudnym położeniu. Zobowiązania wobec pacjentów i zespołu zmuszają nas do znalezienia najlepszego rozwiązania nagromadzonych problemów i zaplanowania dalszych działań, jednakże złoty środek nie istnieje. Czym się kierować w tak nietypowej sytuacji? Odpowiedź na to pytanie próbuje znaleźć autorka pracy Normalność? – to już prehistoria w dziale „Rekiny dentobiznesu”.
Zapraszam do lektury nie tylko ww. tekstu, ale także artykułów z pozostałych działów oraz wywiadu, którego udzieliła dr hab. n. med. Katarzyna Skośkiewicz-Malinowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją.
Nowa rzeczywistość stawia nowe wyzwania, dlatego z radością informuję, że po roku pracy mamy przyjemność zaprezentować Państwu nowy projekt naszej redakcji – portal dla lekarzy dentystów dentalmaster.pl, którego premiera miała miejsce w połowie kwietnia. Oprócz artykułów merytorycznych i archiwum „TPS” znajdą tam Państwo wiele informacji z zakresu prowadzenia gabinetu. Zapraszam do współtworzenia tego projektu – niech będzie to miejsce wymiany wiedzy i doświadczenia dla całego środowiska.
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz, redaktor naczelna
Dr hab. n. med. Katarzyna Skośkiewicz-Malinowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją, opowiada, jak wygląda teraz kształcenie i czego wymaga się od studentów.
Procesy zapalne w zakresie części twarzowej czaszki mogą mieć tło zębopochodne i niezębopochodne. Zakażenia pochodzenia zębowego to w 70-90% przyczyna tych zapaleń.
Algorytm postępowania w przypadku wstępnego opracowania kanału korzeniowego – preflaringu.
W artykule przedstawiono leczenie endodontyczne pierwszego trzonowego zęba żuchwy z czterema krętymi kanałami – dwoma mezjalnymi oraz dwoma dystalnymi.
Przebarwienia zębów są ważnym zagadnieniem zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. Każda zmiana koloru zęba odbiegająca od fizjologii powinna być konsultowana ze stomatologiem.
W pracy przedstawiamy obecne poglądy dotyczące prawidłowego wyboru odbudowy po leczeniu endodontycznym w zależności od rodzaju zęba oraz ilości pozostałych tkanek twardych.
We wrześniu odbędzie się wystawa wirtualna, a 3-5 grudnia 2020 roku tradycyjna w Łodzi – to nowy plan organizatorów Środkowoeuropejskiej Wystawy Produktów Stomatologicznych CEDE na czas ekonomicznego spowolnienia branży.
W pracy opisano przykład postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u 34-letniej pacjentki, która zgłosiła się w celu usunięcia zmiany zlokalizowanej w szczęce między zębem siecznym przyśrodkowym lewym a zębem siecznym bocznym prawym.
W artykule opisano przykładowe konstrukcje mostów w poszczególnych brakach zębowych, a także zwrócono uwagę na sytuacje, gdy uzupełnianie mostem jest niezalecane i należy szukać rozwiązań alternatywnych.
Ze względu na znaczny zanik podłoża protetycznego (głównie z powodu dawno przeprowadzonych ekstrakcji zębów) wielu pacjentów ma bardzo trudne warunki do wykonywania protez.
Artykuł zgłębia zagadnienie protetycznego zapalenia jamy ustnej. Opisuje jego etiologię, profilaktykę oraz objawy. Zwraca uwagę na współczesne metody jego diagnostyki i leczenia w dobie narastającej lekooporności.
W pracy przedstawiono opis przypadku 9-letniego pacjenta z zębiakiem w obrębie szczęki.
Celem pracy była analiza porównawcza częstych infekcji wirusowych u dzieci, tj.: opryszczkowego zapalenia jamy ustnej, herpanginy, choroby dłoni, stopy i jamy ustnej, których wspólną cechą są objawy kliniczne w jamie ustnej w postaci wykwitów pęcherzykowych.
Artykuł opisuje przypadek kobiety, u której na skutek noszenia kolczyka w języku doszło do całkowitej destrukcji przyzębia siekacza dolnego.
W diecie młodych ludzi występują: owoce i warzywa, soki, napoje izotoniczne oraz napoje gazowane, które zwiększają ryzyko erozji zębów. Artykuł opisuje zastosowanie metody trójetapowej u takich pacjentów.
W artykule przedstawiono czynniki doboru zębów do protez oraz sposoby podziału zębów protetycznych aktualnie oferowanych przez producentów. Poruszono również tematy indywidualizacji ustawienia zębów sztucznych.
W dostępnym piśmiennictwie brak jest danych dotyczących oceny stężeń rezystyny, lizozymu, laktoferyny, aktywności α-amylazy, pH i pojemności buforowej śliny oraz stanu uzębienia i higieny jamy ustnej w grupie dorosłych pacjentów z mukowiscydozą.
Do góry nogami – w taki właśnie sposób koronawirus SARS-Cov-2 wywrócił życie prywatne i zawodowe nas wszystkich (uogólnienia w tej materii nie są raczej nadużyciem).
Kwestia udostępniania dokumentacji medycznej jest regulowana Ustawą z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r., poz. 186 z późn. zm.).
Najnowsze doniesienia prawne dotyczące branży stomatologicznej.