TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 11-12/2019
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 11-12/2019

Drodzy Czytelnicy!

Rok 2019 upłynął bardzo szybko i intensywnie. Oprócz kolejnych wydań naszego miesięcznika redakcja przygotowała dla Państwa także trzy nowości książkowe. W pierwszej połowie roku ukazała się monografia z zakresu ortodoncji pod redakcją dr hab. Agnieszki Machorowskiej-Pieniążek. Tuż przed okresem wakacyjnym oddaliśmy w Państwa ręce Terapię wielospecjalistyczną – opracowanie z zakresu opieki interdyscyplinarnej nad pacjentem stomatologicznym. Z kolei w ostatnim kwartale bieżącego roku zakończyliśmy prace nad trzecią publikacją – Kompendium lekarza dentysty. Podręczny skrypt praktyka. Premiera książki planowana jest w listopadzie, już teraz zachęcam do śledzenia informacji na temat publikacji na stronie www.dlaspecjalistow.pl.
Na okładce ostatniego wydania w tym roku gościmy wyjątkowy duet lekarzy – Katarzynę Mocny-Pachońską oraz Marka Pachońskiego, którzy oprócz prowadzenia Pachońscy Dental Clinic są związani ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, a od niedawna dr Mocny-Pachońska pełni także funkcję konsultanta wojewódzkiego z zakresu stomatologii zachowawczej z endodoncją. Zapraszam do lektury wywiadu w dziale „Sylwetki stomatologii”.
Numer otwiera artykuł na temat regeneracji ubytków kostnych z zakresu stomatologii zachowawczej z endodoncją. Zaprezentowany został przypadek 8-letniego chłopca z resorpcją korzenia, będącej wynikiem urazu. W artykule opisano przebieg całego procesu leczenia oraz 12-miesięczne obserwacje radiologiczne. Z zakresu ortodoncji zachęcam do zapoznania się z obszerną fotorelacją przygotowania ortodontycznego pacjenta z hipodoncją zębów siecznych bocznych do uzupełnień implantoprotetycznych.
W wydaniu nie zabrakło także kolejnego odcinka „Rekinów dentobiznesu”, tym razem w dziale odnajdą Państwo opracowanie na temat marketingowej strony prowadzenia gabinetu stomatologicznego, najnowsze zmiany w RODO oraz przeglądarkę unitów.

prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz
redaktor naczelna

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI STOMATOLOGII

Własny gabinet to wyzwanie

Prowadzenie własnej praktyki stomatologicznej to ogromne wyzwanie, któremu z pewnością podołali dr n. med. Katarzyna Mocny-Pachońska oraz lek. stom. Marek Pachoński, właściciele Pachońscy Dental Clinic.

TEMAT NUMERU

Sterowana regeneracja kostna z wykorzystaniem wiórów kości gąbczastej pobranej z piszczeli w dużych ubytkach kostnych szczęki i żuchwy powstałych w wyniku wyłuszczenia zmian o charakterze torbieli

Przedmiotem dyskusji jest regeneracja dużych ubytków kostnych kości szczęk i żuchwy powstałych w wyniku wyłuszczenia zmian łagodnych.

Algorytmy postępowania

Złamane narzędzie – utrudnienie terapii endodontycznej

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA Z ENDODONCJĄ

Leczenie pourazowe siekacza przyśrodkowego szczęki z resorpcją zewnętrzną korzenia

Artykuł przedstawia przypadek 8-letniego chłopca, u którego w wyniku intruzji zęba 21 doszło do powikłania pourazowego pod postacią resorpcji zewnętrznej korzenia.

Chirurgia stomatologiczna i implantologia

Najczęstsze miejscowe powikłania podczas ekstrakcji zębów – przyczyny, diagnostyka, postępowanie wg nowych schematów. Przykłady kliniczne

Artykuł prezentuje przypadki miejscowych powikłań, które mogą się zdarzyć w trakcie ekstrakcji zębów.

Protetyka i dysfunkcje narządu żucia

Cementowanie prac protetycznych przy zastosowaniu cementów nowej generacji Theracem Ca

W artykule zaprezentowano cementowanie pracy protetycznej z użyciem cementu podwójnie utwardzalnego TheraCem Ca (Bisco/Equadent), uwalniającego wapń, a tym samym uszczelniającego mikroszczeliny brzeżne.

Zastosowanie toksyny botulinowej typu A u pacjentów z bólową postacią dysfunkcji narządu żucia

Toksyna botulinowa typu A jest powszechnie stosowana do leczenia różnych zaburzeń nerwowo-mięśniowych takich jak: zez, kurcz powiek, skurcz połowiczy twarzy, i kilku innych neurologicznych zaburzeń charakteryzujących się nadmierną aktywnością mięśni, m.in. cieszy się coraz większą popularnością w leczeniu dysfunkcji narządu żucia.

ORTODONCJA

Celowość wykonania badania CBCT w diagnostyce położenia zębów zatrzymanych – opis przypadku

W pracy opisano przypadek 29-letniej pacjentki z zatrzymanym poziomo zębem 25, w którym po wykonaniu CBCT diametralnie zmieniono plan leczenia ortodontycznego.

Przygotowanie ortodontyczne pacjenta z hipodoncją zębów siecznych bocznych do uzupełnień implantoprotetycznych

W pracy przedstawiono wyniki zespołowego leczenia ortodontyczno-chirurgiczno-protetycznego pacjenta z hipodoncją.

Periodontologia i choroby błony śluzowej

Laserowe leczenie kieszeni przyzębnych oparte na mikrobiologicznej analizie PCR – badania pilotażowe

Artykuł opisuje badanie pilotażowe przeprowadzone na grupie 24 pacjentów ze zdiagnozowanym zapaleniem przyzębia.

STOMATOLOGIA WIEKU ROZWOJOWEGO

Analiza pęknięć zębów stałych u dzieci przy wykorzystaniu kamery DIAGNOcam

Praca miała na celu zbadanie problemu pęknięć zębów u pacjentów w wieku rozwojowym.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Glassjonomery. Przegląd piśmiennictwa – cz. I

Współczesna stomatologia dysponuje wieloma materiałami do odbudowy twardych tkanek zębów. Materiały te są używane do odbudowy tymczasowej i ostatecznej. Grupą intensywnie rozwijającą się są szkło-jonomery. Mają one bardzo różnorodne zastosowanie.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Infekcyjne zapalenie wsierdzia w stomatologii

Infekcyjne zapalenie wsierdzia w ponad 90% przypadków jest spowodowane przez bakterie. Najczęściej są to gronkowce i paciorkowce.

OKIEM SANEPIDU

Czynniki rakotwórcze w miejscu pracy – aktualne problemy i proponowane zmiany

Rekiny dentobiznesu

Dla niektórych czarna magia, jednak dla wszystkich FAKTOR SUKCESU

Pojęcie marketingu, podobnie jak wizja wizyty u stomatologa, dla wielu nadal jeszcze charakteryzuje się pejoratywnym zabarwieniem.

Sensytywność danych osobowych przetwarzanych przez gabinet stomatologiczny

Doniesienia prawne

Przegląd unitów

English in clinical practice

Proper diet can prevent dental problems

EDUKACJA

Kalendarium imprez branżowych

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Stomatologia laserowa w Krakowie

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij