TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 5/2020
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 5/2020

Drodzy Czytelnicy!

Serdecznie witam Państwa na łamach majowego wydania „TPS”. Choć sytuacja w kraju dalej jest wyjątkowa, wraz z całym zespołem przygotowaliśmy dla Państwa kolejną porcję wiedzy, wśród której odnajdą Państwo m.in. artykuł na temat zarządzania kryzysowego w gabinecie. Stajemy przed trudnymi decyzjami, sami też często znajdujemy się w trudnym położeniu. Zobowiązania wobec pacjentów i zespołu zmuszają nas do znalezienia najlepszego rozwiązania nagromadzonych problemów i zaplanowania dalszych działań, jednakże złoty środek nie istnieje. Czym się kierować w tak nietypowej sytuacji? Odpowiedź na to pytanie próbuje znaleźć autorka pracy Normalność? – to już prehistoria w dziale „Rekiny dentobiznesu”.

Zapraszam do lektury nie tylko ww. tekstu, ale także artykułów z pozostałych działów oraz wywiadu, którego udzieliła dr hab. n. med. Katarzyna Skośkiewicz-Malinowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją.

Nowa rzeczywistość stawia nowe wyzwania, dlatego z radością informuję, że po roku pracy mamy przyjemność zaprezentować Państwu nowy projekt naszej redakcji – portal dla lekarzy dentystów dentalmaster.pl, którego premiera miała miejsce w połowie kwietnia. Oprócz artykułów merytorycznych i archiwum „TPS” znajdą tam Państwo wiele informacji z zakresu prowadzenia gabinetu. Zapraszam do współtworzenia tego projektu – niech będzie to miejsce wymiany wiedzy i doświadczenia dla całego środowiska.

prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz, redaktor naczelna

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI STOMATOLOGII

Kształcenie podyplomowe to konieczność

Dr hab. n. med. Katarzyna Skośkiewicz-Malinowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją, opowiada, jak wygląda teraz kształcenie i czego wymaga się od studentów.

TEMAT NUMERU

Procesy zapalne części twarzowej czaszki

Procesy zapalne w zakresie części twarzowej czaszki mogą mieć tło zębopochodne i niezębopochodne. Zakażenia pochodzenia zębowego to w 70-90% przyczyna tych zapaleń.

Algorytmy postępowania

Wstępne opracowanie kanału korzeniowego – preflaring

Algorytm postępowania w przypadku wstępnego opracowania kanału korzeniowego – preflaringu.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA Z ENDODONCJĄ

Leczenie endodontyczne pierwszego trzonowca żuchwy z czterema krętymi kanałami

W artykule przedstawiono leczenie endodontyczne pierwszego trzonowego zęba żuchwy z czterema krętymi kanałami – dwoma mezjalnymi oraz dwoma dystalnymi.

Przebarwienia twardych tkanek zębów – przyczyny i leczenie

Przebarwienia zębów są ważnym zagadnieniem zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. Każda zmiana koloru zęba odbiegająca od fizjologii powinna być konsultowana ze stomatologiem.

Obecne koncepcje dotyczące odbudowy zębów po leczeniu endodontycznym ze szczególnym uwzględnieniem wkładów kompozytowych wzmacnianych włóknem szklanym – przegląd piśmiennictwa

W pracy przedstawiamy obecne poglądy dotyczące prawidłowego wyboru odbudowy po leczeniu endodontycznym w zależności od rodzaju zęba oraz ilości pozostałych tkanek twardych.

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

CEDE – czas na targi wirtualne i powrót do Łodzi!

We wrześniu odbędzie się wystawa wirtualna, a 3-5 grudnia 2020 roku tradycyjna w Łodzi – to nowy plan organizatorów Środkowoeuropejskiej Wystawy Produktów Stomatologicznych CEDE na czas ekonomicznego spowolnienia branży.

Chirurgia stomatologiczna i implantologia

Nadziąślak włóknisty – opis przypadku

W pracy opisano przykład postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u 34-letniej pacjentki, która zgłosiła się w celu usunięcia zmiany zlokalizowanej w szczęce między zębem siecznym przyśrodkowym lewym a zębem siecznym bocznym prawym.

Protetyka i dysfunkcje narządu żucia

Możliwości rekonstrukcji utraconych zębów przy pomocy mostów protetycznych

W artykule opisano przykładowe konstrukcje mostów w poszczególnych brakach zębowych, a także zwrócono uwagę na sytuacje, gdy uzupełnianie mostem jest niezalecane i należy szukać rozwiązań alternatywnych.

Wyciski czynnościowe w wykonawstwie protez całkowitych – przegląd piśmiennictwa

Ze względu na znaczny zanik podłoża protetycznego (głównie z powodu dawno przeprowadzonych ekstrakcji zębów) wielu pacjentów ma bardzo trudne warunki do wykonywania protez.

Stomatopatie protetyczne – etiologia, diagnostyka, leczenie

Artykuł zgłębia zagadnienie protetycznego zapalenia jamy ustnej. Opisuje jego etiologię, profilaktykę oraz objawy. Zwraca uwagę na współczesne metody jego diagnostyki i leczenia w dobie narastającej lekooporności.

ORTODONCJA

Zębiaki – współczesna wiedza i opis przypadku

W pracy przedstawiono opis przypadku 9-letniego pacjenta z zębiakiem w obrębie szczęki.

Periodontologia i choroby błony śluzowej

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, herpangina, choroba dłoni, stopy i jamy ustnej jako częste infekcje wirusowe u dzieci – objawy, różnicowanie, leczenie

Celem pracy była analiza porównawcza częstych infekcji wirusowych u dzieci, tj.: opryszczkowego zapalenia jamy ustnej, herpanginy, choroby dłoni, stopy i jamy ustnej, których wspólną cechą są objawy kliniczne w jamie ustnej w postaci wykwitów pęcherzykowych.

Urazowe zniszczenie przyzębia spowodowane biżuterią języka oraz możliwości lecznicze – opis przypadku

Artykuł opisuje przypadek kobiety, u której na skutek noszenia kolczyka w języku doszło do całkowitej destrukcji przyzębia siekacza dolnego.

STOMATOLOGIA WIEKU ROZWOJOWEGO

Zaawansowana erozja zębów u młodych pacjentów i schemat trójetapowego leczenia

W diecie młodych ludzi występują: owoce i warzywa, soki, napoje izotoniczne oraz napoje gazowane, które zwiększają ryzyko erozji zębów. Artykuł opisuje zastosowanie metody trójetapowej u takich pacjentów.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Dobór i ustawienie zębów w odcinku przednim w protezach – czyli jak osiągnąć estetyczną doskonałość

W artykule przedstawiono czynniki doboru zębów do protez oraz sposoby podziału zębów protetycznych aktualnie oferowanych przez producentów. Poruszono również tematy indywidualizacji ustawienia zębów sztucznych.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Cytokiny i czynniki prozapalne w ślinie dorosłych pacjentów z mukowiscydozą ze zdiagnozowaną próchnicą

W dostępnym piśmiennictwie brak jest danych dotyczących oceny stężeń rezystyny, lizozymu, laktoferyny, aktywności α-amylazy, pH i pojemności buforowej śliny oraz stanu uzębienia i higieny jamy ustnej w grupie dorosłych pacjentów z mukowiscydozą.

Rekiny dentobiznesu

NORMALNOŚĆ? – to już prehistoria

Do góry nogami – w taki właśnie sposób koronawirus SARS-Cov-2 wywrócił życie prywatne i zawodowe nas wszystkich (uogólnienia w tej materii nie są raczej nadużyciem).

UDOSTĘPNIANIE dokumentacji medycznej przez gabinet stomatologiczny

Kwestia udostępniania dokumentacji medycznej jest regulowana Ustawą z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r., poz. 186 z późn. zm.).

Doniesienia prawne

Najnowsze doniesienia prawne dotyczące branży stomatologicznej.

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Test 4

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij