TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 11/2018
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 11/2018

Drodzy Czytelnicy!

Witam Państwa serdecznie na łamach listopadowego wydania „TPS”. Tym razem na okładce gościmy lek. dent. Adama Romaniuka-Demonchaux – naszego autora, który od ponad czterech lat regularnie publikuje artykuły na łamach naszego pisma. W dziale „Sylwetki stomatologii” mamy okazję bliżej poznać osobę, którą do tej pory kojarzyliśmy głównie z publikacji naukowych. Pan Doktor dzieli się z nami swoim doświadczeniem, zainteresowaniami zawodowymi i sukcesem współpracy na linii gabinet – laboratorium. Serdecznie zapraszam
do lektury.
W dziale „Temat numeru” odnajdą Państwo opis przypadku odbudowy z wykorzystaniem koron pełnoceramicznych. Z kolei z zakresu implantologii zachęcam do lektury artykułu na temat implantacji w miejscu usuniętego przetrwałego zęba mlecznego. Obie prace wzbogaca dokumentacja fotograficzna. W wydaniu odnajdą Państwo także opis zastosowania w praktyce deprogramatora Koisa, a także dwie prace z zakresu pracy z małym pacjentem, z czego jedna stanowi odpowiedź na list naszego czytelnika i omawia temat postępowania amputacyjnego i impregnację zębiny u dzieci.
Zapraszam również do lektury naszych stałych działów – najnowszych doniesień prawnych, artykułu opracowanego przez śląski sanepid, a także kolejnego odcinka podręcznika fotograficznego.
Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz
redaktor naczelna

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI STOMATOLOGII

Pacjenci wymagają indywidualnego traktowania

Stomatologia odtwórcza to temat, którym lek. dent. Adam Romaniuk-Demonchaux zajmuje się od lat. O swojej pasji, nowoczesnych technologiach i współpracy z laboratorium techniki dentystycznej opowiada w rozmowie z Pauliną Budną-Muc.

TEMAT NUMERU

Odbudowa koronami pełnoceramicznymi z dwukrzemianu litu IPS e.max CAD – opis systemu protetycznego oraz przypadki kliniczne

W pracy przedstawiono system IPS e.max firmy Ivoclar Vivadent ze szczególnym uwzględnieniem ceramiki szklanej na bazie dwukrzemianu litu IPS e.max CAD.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA Z ENDODONCJĄ

Dwa podejścia, jeden cel. Ekspertyza cyfrowa a umiejętności manualne w produkcji licówek ceramicznych

Artykuł podejmuje tematykę cyfrowego wykonania licówek ceramicznych na dwa sposoby – w powszechnie przyjęty sposób, tj. u technika dentystycznego, a także za pomocą technologii CAD/CAM w gabinecie stomatologicznym.

Chirurgia stomatologiczna i implantologia

Uzupełnienie braku zęba siecznego w szczęce z kształtowaniem indywidualnego profilu wyłaniania przy użyciu korony tymczasowej na implancie – opis przypadku

Artykuł stanowi opis przypadku implantacji w miejscu usuniętego przetrwałego zęba mlecznego.

Algorytmy postępowania

Znieczulenie miejscowe w stomatologii – objawy przedawkowania, postępowanie

ORTODONCJA

Proces diagnostyczno-terapeutyczny z wykorzystaniem deprogramatora Koisa – opis przypadku

W leczeniu dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego istnieje wiele schematów terapeutycznych. Coraz popularniejsze staje się zastosowanie szyn z platformą przednią, tak zwanych deprogramatorów. Jedną z szyn tego typu jest deprogramator Koisa.

Protetyka i dysfunkcje narządu żucia

Dysfunkcje układu ruchowego narządu żucia u profesjonalnych muzyków – badanie populacyjne

Celem niniejszej pracy była ocena częstości występowania i nasilenia bólu głowy oraz szyi w analizie wieloczynnikowej, ze szczególnym uwzględnieniem objawów wskazujących na dysfunkcje układu ruchowego narządu żucia (DURNŻ) w grupie profesjonalnych muzyków.

Autoterapia bólu mięśniowo-powięziowego z obecnością punktów spustowych

Ból mięśniowo-powięziowy z obecnością punktów spustowych należy do częstych przyczyn bólów głowy, szyi czy obszaru stawu skroniowo-żuchwowego.

Periodontologia i choroby błony śluzowej

PET – nowoczesny test stosowany w celu wykrycia patogenów wywołujących periodontitis/periimplantitis

Periodontitis to wieloczynnikowa choroba spowodowana w głównej mierze występowaniem patogennych bakterii w poddziąsłowej płytce nazębnej kieszonek przyzębnych.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Naprawa uzupełnień ceramicznych – proste rozwiązania dla każdego

Artykuł ma na celu przedstawienie możliwości naprawy uzupełnień ceramicznych przy zastosowaniu powszechnie dostępnych materiałów do naprawy porcelany zarówno w przypadku uszkodzeń z widocznym metalem, jak i tych bez jego odsłonięcia.

Witamina D – znaczenie w medycynie i stomatologii – przegląd piśmiennictwa

Witaminą D zaczęto się interesować pod koniec XIX wieku podczas odkrywania jej wpływu na rozwój układu kostno-szkieletowego oraz szukania przyczyn krzywicy.

STOMATOLOGIA WIEKU ROZWOJOWEGO

Postępowanie amputacyjne i impregnacja zębiny u dzieci – wciąż aktualne czy archaiczne metody leczenia?

Próchnica zębów jest problemem dotykającym nawet najmłodszych pacjentów, a jej frekwencja osiąga blisko 100% u dzieci sześcioletnich.

Dziecko autystyczne jako pacjent stomatologiczny – badanie ankietowe rodziców

Dzieci z diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) stanowią grupę pacjentów trudnych ze względu na ich problem w kontaktach interpersonalnych oraz nadwrażliwość sensoryczną.

Analiza poziomu wiedzy kobiet ciężarnych na temat profilaktyki jamy ustnej u dzieci

Według aktualnych badań naukowych i danych epidemiologicznych ogólne zdrowie całego organizmu zależy w dużej mierze od zdrowia jamy ustnej.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

metaboLipoliza iniekcyjna – zabieg stosowany w celu poprawy profilu dolnego piętra twarzy, redukcji podwójnego podbródka czy poprawy konturu policzków – przegląd piśmiennictwa

Zabieg lipolizy jest jednym z mniej inwazyjnych zabiegów mających na celu pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. W artykule opisano protokół zabiegowy, substancje aktywne biorące w nim udział oraz możliwe objawy niepożądane.

OKIEM SANEPIDU

Nowelizacja Ustawy Prawo atomowe a diagnostyka stomatologiczna

W OBIEKTYWIE

Wywoływanie i cyfrowa postprodukcja zdjęć w programie Lightroom – cz. 2

DONIESIENIA PRAWNE

Doniesienia prawne

EDUKACJA

Kalendarium imprez branżowych

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

XXIV edycja targów Expodent

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Test nr 10

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij