Wydanie nr 1-2/2016 - TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny

TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 1-2/2016
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 1-2/2016

Drodzy Czytelnicy!

Serdecznie Państwa witam w pierwszym tegorocznym wydaniu „TPS”. Mamy już za sobą II edycję Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy. Zachęcam do zapoznania się z relacją z wydarzenia w dziale „Dental News”. Dziękuję sponsorom i partnerom wydarzenia za wsparcie w organizacji Kongresu, a także wykładowcom za trud włożony w przygotowanie prelekcji, warsztatów i pokazów. Zapraszam też na kolejną edycję Kongresu, który odbędzie
się 8-9 października 2016 r. w Katowicach. Najnowsze informacje będą publikowane na stronie kongres-dga.elamed.pl.

W bieżącym numerze „TPS” w dziale „Sylwetki stomatologii” mamy zaszczyt gościć prof. Włodzimierza Więckiewicza, kierownika Katedry Protetyki Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Profesor zdradził nam informacje na temat nowości, jakie pojawiły się w protetyce stomatologicznej w ciągu ostatnich kilku lat, a także opowiedział o wyzwaniach współczesnej protetyki, gdyż długowieczność społeczeństwa sprawia, że ciągle poszukujemy nowych estetycznych i funkcjonalnych rozwiązań.

Tematem numeru jest artykuł autorstwa lek. dent. Rafała Stelmacha, dr. Piotra Osicy, lek. dent. Aryan Khaleel oraz dr hab. prof. nadzw. Anny Janas pod tytułem Artrogrypoza z ograniczeniem ruchomości stawu skroniowo-żuchwowego – opis przypadku 12-letniego chłopca. Zachęcam także do zapoznania się z nowym cyklem „Kompendium lekarza praktyka”. Tym razem omówione zostały zasady pracy ze związkami fluoru. Nowością na naszych łamach jest powrót do lekcji języka angielskiego. Zapraszam do rozwiązywania zadań, które przygotowała Małgorzata Ignasiak, koordynator ds. metodycznych Advantage.

Na koniec pragnę serdecznie zaprosić Państwa do udziału w targach Krakdent, które odbędą się 10-12 marca w Krakowie, i odwiedzenia naszego stoiska (D3, hala Dunaj).

Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Zgrany zespół stomatologiczny to klucz do sukcesu!

300 uczestników, 17 sponsorów, 30 wykładowców, 27 sesji wykładowych, 24 panele dyskusyjne – te liczby w dużym skrócie podsumowują II edycję Międzynarodowego Kongresu Dent Group Academy (DGA), który odbył się 4-6 grudnia 2015 r. w Katowicach. Lekarze dentyści, higienistki i asystentki stomatologiczne oraz technicy dentystyczni – wszystkie te grupy zawodowe przez trzy dni miały okazję podnosić swoje kwalifikacje podczas warsztatów, wykładów i pokazów na żywo.

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI STOMATOLOGII

Stały postęp miara rozwoju

Z prof. nadzw. dr. hab. Włodzimierzem Więckiewiczem, kierownikiem Katedry Protetyki Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, rozmawiała Urszula Rudner.

TEMAT NUMERU

Artrogrypoza z ograniczeniem ruchomości stawu skroniowo-żuchwowego – opis przypadku 12-letniego chłopca

W pracy przedstawiono opis przypadku chirurgicznego usunięcia zęba u 12-letniego chłopca z ograniczeniem ruchomości w stawie skroniowo-żuchwowym w przebiegu artrogrypozy.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Opis przypadku wielospecjalistycznego leczenia zatrzymanego zęba 23

U 13-letniego chłopca przeprowadzono wielospecjalistyczne leczeniem zatrzymanego w szczęce zęba 23. Wykonano autotransplantację. Równocześnie prowadzono leczenie ortodontyczne i endodontyczne. Leczenie przebiegało bez szczególnych powikłań. Po wstępnej 16-miesięcznej obserwacji uzyskano zadowalający wynik leczenia.

Współczesne poglądy na temat zębów leczonych endodontycznie w odniesieniu do zakażeń odogniskowych

Choroby odogniskowe pochodzenia odzębowego to ważny aspekt stomatologii. Wymaga podejścia globalnego w stosunku do jamy ustnej i interdyscyplinarnego dialogu z różnymi specjalizacjami, zarówno stomatologicznymi, jak i ogólnomedycznymi.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Charakterystyka zapalenia zatok szczękowych

na podstawie dwuletnich badań retrospektywnych opisów przypadków z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

PERIODONTOLOGIA

Pogłębienie przedsionka jamy ustnej zmodyfikowaną metodą Kazanjiana Opis przypadku

Płytki przedsionek jamy ustnej w przedniej części łuku dolnego sprzyja zaleganiu resztek pokarmowych i utrudnia utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej. Zabieg pogłębienia przedsionka (westibuloplastyki) może korzystnie zmienić anatomię przedsionka w tej okolicy. Pogłębienie przedsionka i zniesienie objawu pociągania dziąsła umożliwiają uzyskanie przestrzeni do prawidłowego szczotkowania.

PROTETYKA

Leczenie implantoprotetyczne bezzębia z zastosowaniem protez overdenture z belkowym systemem retencyjnym – opis przypadków

Leczenie bezzębia wciąż stanowi największe wyzwanie w leczeniu protetycznym. Konwencjonalna proteza całkowita bardzo często nie spełnia wymogów funkcjonalnych, które są najistotniejsze do osiągnięcia w postępowaniu terapeutycznym.

Cienkie licówki – doskonała estetyka uzyskana metodą małoinwazyjną

Thin veneers – a minimally invasive approach to achieve perfect esthetics

DYSFUNKCJE NARZĄDU ŻUCIA

Choroby stawów skroniowo-żuchwowych i ich etiologia – cz. II

W artykule autorzy przedstawili etiologię i podział chorób stawów skroniowo-żuchwowych, które wynikają z niespełnienia wszystkich warunków niezbędnych do optymalnego funkcjonowania narządu żucia. Zaburzenia w funkcjonowaniu narządu żucia wynikają z parafunkcji zgryzowych i ustnotwarzowych.

STOMATOLOGIA WIEKU ROZWOJOWEGO

Zęby w okresie noworodkowym jako rzadko spotykana wada wrodzona – opis przypadku

Celem pracy było przedstawienie przypadku klinicznego występowania zębów wrodzonych w żuchwie u noworodka oraz przybliżenie, w oparciu o dane z literatury polskiej i światowej, epidemiologii i etiologii tego zjawiska, budowy zębów wrodzonych i noworodkowych oraz sposobów postępowania.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Toksyna botulinowa – poszerzenie horyzontów w stomatologii Przegląd piśmiennictwa

Botoks, pochodna toksyny botulinowej, ma zastosowanie w medycynie od wielu lat. Neurotoksynę bakterii szczepu Clostridium botulinum wykorzystywało się głównie w medycynie do leczenia zeza i korekcji zmarszczek na twarzy. Działanie botulinotoksyny polega na blokowaniu neuroprzekaźnika acetylocholiny odpowiedzialnego za aktywację skurczu mięśni

PROFILAKTYKA

Ocena skuteczności profilaktyki u pacjentów użytkujących uzupełnienia protetyczne stałe i ruchome

Celem pracy jest określenie roli profilaktyki w zapobieganiu zapaleniom przyzębia spowodowanym nieodpowiednią higieną jamy ustnej w trakcie użytkowania uzupełnień protetycznych.

Zainteresowanie wybielaniem zębów wśród studentów wybranych uniwersytetów w Polsce

W krajach rozwiniętych wiele uwagi poświęca się wyglądowi. Wśród popularnych sposobów poprawiania urody znajduje się wybielanie zębów. W pracy oceniano zainteresowanie wybielaniem zębów studentów polskich uczelni oraz określono czynniki determinujące.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Infiltracja – nowoczesna małoinwazyjna technika – przegląd piśmiennictwa

Próchnica, której pierwszym widocznym objawem jest biała plama na powierzchniach zębów, jest nadal aktualnym problemem wielu krajów uprzemysłowionych. Współcześnie dąży się do leczenia takich zmian metodami małoinwazyjnymi.

PRAWO

Dziecko jako pacjent w gabinecie stomatologicznym

Pacjentami dentystów bywają nie tylko dorośli, ale również dzieci. One też mają swoje prawa jako pacjenci, a każdy dentysta ma prawny i etyczny obowiązek ich przestrzegania. Generalnie prawa pacjentów dzieci są takie same jak i dorosłych pacjentów, jednakże inny bywa tryb ich realizacji.

OKIEM SANEPIDU

Postępowanie w sprawach chorób zawodowych

Choroby zawodowe to jeden z najgorszych negatywnych skutków wykonywania pracy, zawsze i nierozerwalnie wiążący się z występowaniem na stanowisku pracy czynników szkodliwych dla zdrowia.

AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWYCH

Angielski w gabinecie

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Kalendarium imprez branżowych

Pulp Fiction – 17. edycja za nami

Pod koniec ubiegłego roku, między 2 a 5 grudnia, w Krakowie odbyła się kolejna, siedemnasta już edycja międzynarodowego spotkania dla miłośników endodoncji – Pulp Fiction.

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij