TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 3/2016
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 3/2016

Drodzy Czytelnicy!

Witam serdecznie Państwa w kolejnym wydaniu „TPS”, które otrzymają Państwo tuż przed targami Krakdent. Zapraszam do odwiedzenia naszego stoiska (hala Dunaj, stoisko D3). Przygotowaliśmy dla Państwa specjalne promocje oraz nowości wydawnicze.

Na okładce oraz w dziale „Sylwetki stomatologii” mamy zaszczyt gościć prof. dr hab. Marzenę Dominiak z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Pani Profesor jest także kierownikiem naukowym Kongresu FDI, który odbędzie się 7-10 września w Poznaniu. Zachęcam do zapoznania się z informacjami na temat Kongresu w dziale „Z kraju i ze świata”. W każdym numerze „TPS” poprzedzającym Kongres FDI w ww. dziale otrzymają Państwo najświeższe informacje wprost z Poznania.

Diagnostyka obrazowa jest głównym tematem numeru. Prof. dr hab. n. med. Ingrid Różyło-Kalinowska, prof. zw. dr hab. n. med. T. Katarzyna Różyło, lek. dent. Dorota Florczak oraz lek. dent. Magdalena Kozek przedstawiają, jak za pomocą obrazu zdiagnozować pierwotne zaburzenia wyrzynania zębów trzonowych. Szczególnej uwadze polecam także artykuły prezentujące opis przypadku wykonania estetycznej odbudowy. W dziale „Estetyka” przedstawiono przypadek odbudowy materiałem kompozytowym, z kolei w „Stomatologii zachowawczej” w celu małoinwazyjnej korekty estetycznej diastemy wykorzystano włókna szklane.

Zachęcam Państwa do korzystania z wersji mobilnej „TPS”. W bieżącym numerze o dodatkowe materiały zostały wzbogacone artykuły w dziale „Okiem sanepidu” oraz „Dysfunkcje narządu żucia” (zdjęcia i filmy).

Zapraszam także do udziału w kolejnej edycji Kongresu DGA, który odbędzie się w 8-9 października w Katowicach. Więcej szczegółów na temat wydarzenia na stronie kongres-dga.elamed.pl.

Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI STOMATOLOGII

Stomatologia pełna wyzwań

O międzynarodowych projektach i ciągłej potrzebie rozwoju z prof. zw. dr hab. n. med. Marzeną Dominiak, prof. Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, przewodniczącą Komitetu Naukowego 104. Światowego Kongresu Dentystycznego – FDI Poznań 2016, rozmawiała Paulina Budna-Muc.

KOMPENDIUM LEKARZA PRAKTYKA

Kompendium lekarza praktyka

Zasady bezpiecznego postępowania z promieniowaniem rentgenowskim w gabinecie dentystycznym

TEMAT NUMERU

Diagnostyka radiologiczna pierwotnego zaburzenia wyrzynania zębów trzonowych Opis przypadku

Celem pracy jest analiza przypadku klinicznego pierwotnego zaburzenia wyrzynania zębów trzonowych oraz prezentacja diagnostyki radiologicznej schorzenia.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Kompleks uśmiechu – jak temu zaradzić? Możliwości minimalnie inwazyjnej stomatologii estetycznej w zakresie zamykania diastem – przypadki kliniczne

Artykuł opisuje estetyczną korektę diastem różnego pochodzenia przedstawioną klinicznie z punktu kompozytowej stomatologii minimalnie inwazyjnej z zastosowaniem ultracienkich włókien szklanych Dentapreg®UFM.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Laser diodowy SMARTm PRO w codziennej praktyce stomatologicznej

Na podstawie piśmiennictwa oraz własnych doświadczeń autorów omówiono zastosowanie laserów diodowych w codziennej praktyce stomatologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem terapii wspomagającej leczenie stawów skroniowo-żuchwowych.

Rola glikokortykosteroidoterapii w chirurgii stomatologicznej – ekstrakcja trzecich zębów trzonowych

W pracy porównano skuteczność związków steroidowych z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, a także z lekami opioidowymi i środkami znieczulającymi. Wskazano najkorzystniejsze połączenia glikokortykosteroidów z innymi środkami przeciwbólowymi oraz dokonano analizy najlepszej drogi podania wspomnianych leków

PERIODONTOLOGIA

Choroby i stany ogólnoustrojowe wpływające na zaburzenie wydzielania śliny

Zdrowie jamy ustnej wpływa na stan całego organizmu i często jest powiązane z takimi chorobami przewlekłymi, jak: choroby krążenia, nowotwory, choroby układu oddechowego i cukrzyca. Ślina zapewnia utrzymanie homeostazy oraz integralności tkanek. Zmniejszone wydzialenie śliny może być związane z występowaniem chorób ogólnoustrojowych.

ESTETYKA

Nowe techniki i narzędzia do wykonywania wypełnień klasy II – przypadek kliniczny z wykorzystaniem Palodent V3 i SDR

Wzrastające oczekiwania estetyczne pacjentów i lekarzy oraz udoskonalenia w dziedzinie systemów wiążących, materiałów kompozytowych i ceramiki stworzyły coraz większe możliwości wykonywania estetycznych i trwałych rekonstrukcji metodami zachowawczymi.

PROTETYKA

Piękny uśmiech w jeden dzień – przygoda z systemem CEREC

W artykule przedstawiono proces wykonawstwa koron pełnoceramicznych w czasie 4 godzin.

Rehabilitacja implantoprotetyczna pacjentów bezzębnych – proteza zębowa oparta na implantach (overdenture)

Uzupełnienie protetyczne bezzębnej jamy ustnej, choć pozornie bezproblemowe, jest jednym z trudniejszych wyzwań stawianych przed lekarzem dentystą.

ORTODONCJA

Leczenie czynnościowe wad dotylnych z uwzględnieniem wzrostu żuchwy – przegląd piśmiennictwa

Celem pracy było przedstawienie poglądów różnych autorów w ostatnim dwudziestopięcioleciu na temat właściwej diagnozy i leczenia wad dotylnych w oparciu o potencjał wzrostowy pacjenta.

DYSFUNKCJE NARZĄDU ŻUCIA

Dolegliwości bólowe po wizycie u stomatologa osób z zespołem hipermobilności stawów

Zespół hipermobilności stawów to zaburzenia w obrębie tkanki łącznej, które dotyczą całego organizmu. Głównymi objawami tego zespołu są wiotkość torebek i więzadeł stabilizujących stawy, nadmierna ruchomość stawów

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Chory po udarze mózgu w gabinecie stomatologicznym

W artykule omówiono podstawowe problemy związane z opieką stomatologiczną nad chorym po udarze mózgu. Przedstawiono zasady stosowania leków przeciwzakrzepowych i przeciwpłytkowych w czasie okołozabiegowym.

OKIEM SANEPIDU

Higiena rąk w opiece stomatologicznej

W codziennej praktyce stomatologicznej personel ma kontakt między innymi ze skórą pacjenta, śluzówką, z wydzielinami, instrumentarium, otoczeniem pacjenta i odpadami medycznymi. Liczba ekspozycji rąk na potencjalnie niebezpieczne bakterie może wynosić nawet setki razy w czasie dnia pracy.

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Alfabet Kongresu

czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o FDI AWDC 2016!\ TYLKO w TPS !

Kalendarium imprez branżowych

Relacje: Industriadent 2016, Jak to się robi na wschodzie

AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWYCH

Angielski w gabinecie

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny

Test nr 3, IX edycja

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij