Wydanie nr 4/2016 - TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny

TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 4/2016
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 4/2016

Drodzy Czytelnicy!

Witam serdecznie na łamach wiosennego wydania „TPS”. Na samym początku pragnę podziękować wszystkim osobom, które odwiedziły stoisko naszej redakcji podczas targów Krakdent, zachęcam
do zapoznania się z relacją z wydarzenia w dziale „Z kraju i ze świata”.

Na okładce numeru gościmy lek. med. Urszulę Menderę-Bożek, Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Ze śląską placówką sanepidu współpracujemy już od ponad pięciu lat, czego efekt widoczny jest m.in. w stałym dziale „Okiem sanepidu”. Tym razem zamiast artykułu we wspomnianym dziale polecam wywiad z panią inspektor. Interdyscyplinarność stomatologii jest widoczna na każdym kroku, dlatego tym razem temat numeru poświęcony został szeroko pojętemu problemowi bólu głowy. Zachęcam do zapoznania się z zagadnieniem w dziale „Temat numeru”, dodatkowo więcej informacji w tym zakresie otrzymają Państwo podczas III Międzynarodowego Kongresu Dent Group Academy (kongres-dga.elamed.pl).

Z zakresu chirurgii stomatologicznej zachęcam do zapoznania się z fotorelacją na temat atraumatycznej metody ekstrakcji przed leczeniem implantoprotetycznym, z kolei w dziale „Ortodoncja” znajduje się artykuł poświęcony glikokortykosteroidom i ich wpływowi na przepływ leczenia ortodontycznego.

Zachęcam do śledzenia nowości wydawniczych na stronie www.dlaspecjalistow.pl oraz informacji na temat Kongresu DGA na kongres-dga.elamed.pl.

Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI STOMATOLOGII

Doświadczenie, które procentuje

O niebagatelnej roli profilaktyki i promocji zdrowia ze Śląskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym lek. med. Urszulą Menderą-Bożek rozmawiała Urszula Rudner.

KOMPENDIUM LEKARZA PRAKTYKA

Kompendium lekarza praktyka

Promieniowanie laserowe w stomatologii w pigułce

TEMAT NUMERU

Chory z bólem głowy u stomatologa

Celem niniejszej publikacji jest przegląd jednostek chorobowych z dziedziny neurologii, które z uwagi na lokalizację dolegliwości bólowych mogą być mylone z bólem zębopochodnym. Zamieszczono krótkie opisy poszczególnych chorób, zwracając szczególną uwagę na charakterystykę bólu, jego umiejscowienie, czas trwania oraz czynniki wyzwalające.

ENDODONCJA

Optymalna metoda odbudowy zębów leczonych endodontycznie – analiza strukturalna

W pracy omówiono problematykę odbudowy zębów leczonych endodontycznie. Na podstawie piśmiennictwa i doświadczeń własnych autor przedstawia argumenty oraz wskazania przemawiające za stosowaniem uzupełnień pośrednich wykonanych z materiału kompozytowego połączonego adhezyjnie ze szkliwem i z zębiną.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Rogowaciejący zębopochodny guz torbielowaty – opis przypadku

Rogowaciejący zębopochodny guz torbielowaty (Keratocystic Odontogenic Tumor – KCOT) to zmiana o charakterze miejscowo złośliwym lokalizująca się w obrębie tkanki kostnej żuchwy bądź szczęki. Autorzy podkreślają, jak istotna jest wczesna i dokładna diagnostyka radiologiczna zmian lokalizowanych w obrębie tkanki kostnej. Istotny jest też odpowiedni dobór metod leczenia po wcześniejszej weryfikacji histologiczno-patologicznej.

Atraumatyczne metody ekstrakcji z wykorzystaniem urządzenia Exomed pod kątem natychmiastowej lub przyszłej implantacji – opis przypadków

Artykuł opisuje na podstawie trzech przypadków prawidłowy przebieg ekstrakcji zęba połączonej z implantacją za pomocą urządzenia Exomed.

PROTETYKA

Doskonała synergia technologii Materiały CAD/CAM w połączeniu z nowym cementem

A perfect synergy of technologies CAD/CAM materials in combination with a new luting composite

ORTODONCJA

Wybrane czynniki wpływające na sukces w terapii z użyciem miniimplantów ortodontycznych

Terapia z zastosowaniem miniimplantów ortodontycznych jest obecnie koniecznością w leczeniu wad zębowo-zgryzowych i wad rozwojowych w obrębie twarzoczaszki. Polega ona na umieszczeniu ortoimplantu w odpowiednim obszarze anatomicznym szczęki lub żuchwy.

Glikokortykosteroidy a ortodontyczny ruch zębów

W pracy wyjaśniono mechanizm działania glikokortykosteroidów oraz ich potencjalne możliwości wykorzystania w praktyce lekarza ortodonty.

PERIODONTOLOGIA

Diagnostyka i leczenie liszaja płaskiego – przegląd piśmiennictwa

Choroby błony śluzowej jamy ustnej są dość częstym problemem pacjentów zgłaszających się do gabinetu stomatologicznego. Jedną z częściej występujących jednostek chorobowych jest liszaj płaski. Ta przewlekła choroba błony śluzowej jamy ustnej oraz skóry odkryta w 1869 r. przez E. Wilsona wciąż budzi ogromne zainteresownie, ponieważ etiologia i patogeneza do dziś nie zostały dobrze poznane.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Problemy stomatologiczne pacjentów chorych na cukrzycę typu 1

Celem tego artykułu jest wyjaśnienie i opisanie objawów i powikłań cukrzycy w jamie ustnej, takich jak: stan zapalny przyzębia, zaburzenia wydzielania śliny, próchnica zębów i inne.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Analiza charakteru i wytrzymałości połączenia pomiędzy stopem i spiekiem CrCo z ceramiką dentystyczną

Celem pracy jest porównanie wartości naprężenia stycznego pomiędzy ceramiką dentystyczną z podbudową metalową wykonaną ze stopu chromowokobaltowego oraz spieku chromowo-kobaltowego. W pracy przedstawiono charakter połączenia materiałów oraz wyniki składu chemicznego pierwiastków na granicy ich połączenia.

PRAWO

Kontrola PIS w gabinecie stomatologicznym – prawo i praktyka

Państwowa Inspekcja Sanitarna jest instytucją powołaną do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego. Sprawuje nadzór m.in. nad warunkami higieny w różnych dziedzinach życia oraz gromadzi dane epidemiologiczne.

AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWYCH

Angielski w gabinecie

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Kongres FDI w Poznaniu – co, gdzie, kiedy, za ile?

TYLKO w TPS !

24. edycja Międzynarodowych Targów Stomatologicznych KRAKDENT

Estetyka i funkcja nie tylko dla milionerów

Kalendarium imprez branżowych

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny, IX edycja

Test nr 4

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij