Wydanie nr 5/2016 - TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny

TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 5/2016
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 5/2016

Drodzy Czytelnicy!

Okres wiosenny szczególnie obfituje w wydarzenia branżowe. To ostatnia szansa przed wakacjami, aby podnieść swoje kwalifikacje. Serdecznie zachęcam Państwa do zapoznania się z nadchodzącymi wydarzeniami w naszym kalendarium oraz z tymi, które już się odbyły w dziale „Z kraju
i ze świata”.

Na okładce bieżącego wydania gościmy dr n. med. Agnieszkę Machrowską-Pieniążek, kierownik Zakładu Ortodoncji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pani Doktor zdradza, jak w dobie cyfryzacji wygląda nowoczesna ortodoncja oraz jak skutecznie łączyć doświadczenie
zawodowe z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi w gabinecie. Tematem numeru jest opis odsłonięcia zatrzymanego zęba siecznego przyśrodkowego w szczęce u 13-letniego chłopca. Autorzy (lek. dent. Aleksandra Szczepkowska, dr n. med. Monika Ratajek-Gruda, dr hab.
prof. nadzw. Anna Janas-Naze) wykorzystują podczas zabiegu nóż elektrochirurgiczny.

Zachęcam do lektury artykułu z pogranicza stomatologii i medycyny ogólnej. Tym razem w dziale „Stomatologia w badaniach interdyscyplinarnych” odnajdą Państwo artykuł na temat wewnątrzkostnego raka gruczołowo-torbielowatego. Polecam także lekturę stałego działu
„Kompendium lekarza praktyka”. Tym razem w pigułce opracowany został temat tomografii wielorzędowej i tomografii wiązki stożkowej.

Serdecznie zachęcam do zapoznania się z zakresem tematycznym III Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy. Kongres DGA odbędzie się 8-9 października w Katowicach. Jest to jedyna okazja, gdy w sesjach wykładowych i warsztatach może wziąć udział cały zespół stomatologiczny (lekarze, asystentki i higienistki oraz technicy dentystyczni). Szczegóły na temat wydarzenia na stronie 12-13 oraz na kongres-dga.elamed.pl.

Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI STOMATOLOGII

Empatia i cierpliwość

O niemałej roli doświadczenia we współczesnej ortodoncji z dr n. med. Agnieszką Machorowską-Pieniążek, kierownik Zakładu Ortodoncji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, rozmawiała Urszula Rudner.

KOMPENDIUM LEKARZA PRAKTYKA

Kompendium lekarza praktyka

Klasyczna tomografia wielorzędowa (CT) i tomografia wiązki stożkowej (CBCT) w pigułce

TEMAT NUMERU

Zastosowanie noża elektrochirurgicznego Bechtold Eltron do zabiegu odsłonięcia zatrzymanego górnego siekacza przyśrodkowego

W pracy przedstawiono przypadek zastosowania noża elektrochirurgicznego Bechtold Eltron do wykonania zabiegu chirurgicznego odsłonięcia zatrzymanego zęba siecznego przyśrodkowego w szczęce u 13-letniego chłopca.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Własne obserwacje dotyczące stosowania polskiego lasera diodowego do leczenia ziarniniaka szczelinowatego jako element postępowania przedprotetycznego

Zmiany łagodne o charakterze przerostów błony śluzowej jamy ustnej, różnych rozmiarów i umiejscowienia, to coraz częstszy problem w przygotowaniu przedprotetycznym. Wpływa na to wiele czynników. Zbyt długie użytkowanie protez, przyjmowanie leków predysponujących do przerostów błony śluzowej jamy ustnej i zła higiena mają duży wpływ na rozwój tych zmian.

Rzadkie występowanie wewnątrzkostnego raka gruczołowo-torbielowatego

Celem pracy było przedstawienie przypadku ACC o nietypowej lokalizacji leczonej w Oddziale Klinicznym Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej USK nr 1 w Łodzi. W pracy przedstawiono typy utkania histologicznego, czynniki prognostyczne oraz proponowane leczenie.

PROTETYKA

Imitacja estetyki tkanek miękkich o naturalnym wyglądzie. Wykonanie płyty protezy z użyciem IvoBase System

Natural-looking imitation of pink esthetics. Completing a denture base using the IvoBase System

Leczenie implantoprotetyczne w odcinku przednim – opis przypadku

Przedstawiony został przypadek kliniczny leczenia implantoprotetycznego braków czterech zębów siecznych górnych przy niekorzystnych warunkach morfologicznych podłoża kostnego.

ORTODONCJA

Pierwotne zaburzenie wyrzynania – przegląd piśmiennictwa

Mechanizm wyrzynania zębów nie jest w pełni poznany. Towarzyszy mu rozwój nowych struktur przyzębia i zmian w wymiarach wyrostków zębodołowych szczęki i żuchwy. Zaburzenie procesu wyrzynania może wynikać z zaburzenia kierunku wyrzynania lub przeszkody mechanicznej, której usunięcie pozwala na kontynuację erupcji zęba. Mutacja genu PTHR1 skutkuje pierwotnym zaburzeniem wyrzynania, najczęściej brakiem korony klinicznej w jamie ustnej, próba ortodontycznego wprowadzenia do łuku kończy się ankylozą i koniecznością ekstrakcji. Możliwości lecznicze tego zaburzenia są ograniczone i niezweryfikowane ostatecznie.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Wpływ chorób ogólnoustrojowych na stan błony śluzowej jamy ustnej

Niektóre schorzenia ogólne manifestują swoje objawy w obrębie jamy ustnej. Wiele doniesień pokazuje, jak bardzo są ze sobą powiązane choroby ogólne i choroby błony śluzowej jamy ustnej. Dokładne badanie jamy ustnej może ujawnić zmiany wskazujące na istnienie choroby ogólnoustrojowej i pozwolić na jej wczesne rozpoznanie i leczenie. Dlatego tak ważne jest, aby nie były one bagatelizowane.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Materiały kompozytowe w stomatologii

Autorzy przybliżyli budowę materiałów opartych na żywicach kompozytowych, ich zalety i wady. Na podstawie piśmiennictwa została podjęta próba porównania wypełnień kompozytowych i amalgamatowych oraz wkładów koronowych wykonanych z żywic kompozytowych i ceramicznych.

PROFILAKTYKA

Analiza efektywności programu profilaktycznego u dzieci z Katowic

Program obejmował działania w postaci prelekcji oraz profilaktyczne polegające na uszczelnianiu bruzd pierwszych stałych zębów trzonowych zakwalifikowanych do zabiegu. Oceniono wpływ programu profilaktycznego na stan jamy ustnej u dzieci w wieku szkolnym po upływie trzech lat.

Stan uzębienia dorosłych obywateli Białegostoku

Jednym z podstawowych czynników, który zwiększa ryzyko występowania próchnicy i chorób przyzębia, jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Z badań wynika, że średnia liczba zachowanych zębów w województwie podlaskim jest wyższa w odniesieniu do badań ogólnopolskich. Stan higieny jamy ustnej i przyzębia koreluje z utratą uzębienia.

OKIEM SANEPIDU

Pacjent z chorobą zakaźną w gabinecie stomatologicznym

Choroby zakaźne towarzyszą człowiekowi od początku istnienia świata, dzięki szczepieniom ochronnym i poprawie warunków higienicznych niektóre z nich odchodzą w zapomnienie (na przykład ospa prawdziwa), ale też pojawiają się nowe.

PRAWO

Bezpieczeństwo danych osobowych w gabinetach stomatologicznych

Każdy gabinet stomatologiczny gromadzi dane osobowe pacjentów, w tym dane wrażliwe, w związku z czym powinien stosować w swojej działalności przepisy Ustawy z 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych.

zdrowotDokumentacja medyczna praktyki zawodowej dentysty w świetle nowych przepisów

Każdy podmiot wykonujący działalność leczniczą ma prawny obowiązek: prowadzenia, ochrony oraz udostępniania określonym podmiotom i na zasadach prawem przewidzianych dokumentacji medycznej.

AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWYCH

Angielski w gabinecie

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

FDI Poznań 2016 – co ciekawego dla implantologów, ortodontów i periodontologów

TYLKO w TPS !

Endomeeting 2016 – spotkanie entuzjastów endodoncji

Relacje

Operacja Trójząb; Młodzi naukowcy spotkali się we Wrocławiu

Kalendarium imprez branżowych

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij