Wydanie nr 7-8/2016 - TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny

TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 7-8/2016
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 7-8/2016

Drodzy Czytelnicy!

Serdecznie witam Państwa w wakacyjnym wydaniu „TPS”. Nadchodzi czas urlopów i wyczekanego odpoczynku od obowiązków zawodowych i naukowych. Bieżący numer obfituje w wiele ciekawych artykułów – nie tylko opisów przypadków, ale także zagadnień z zakresu prawa (m.in. omówienie aspektów prawnych zakładania gabinetu stomatologicznego), dlatego z pewnością będzie stanowił interesującą lekturę podczas wakacyjnych wojaży.

W dziale „Sylwetki stomatologii” gościmy lek. dent. Karolinę Kuśnierz, właścicielkę kliniki Dental4You® w Krakowie. Wywiad poświęcony jest tematowi, który ostatnio staje się coraz bliższy stomatologii – medycynie estetycznej. Zachęcam do lektury, a każdego Czytelnika, który chciałby zgłębić wiedzę z tego zakresu, zapraszam do udziału w III Międzynarodowym Kongresie Stomatologicznym Dent Group Academy (Kongres DGA), gdzie temat ten zostanie dokładnie omówiony oraz wzbogacony o pokaz na żywo z zakresu zabiegów medycyny estetycznej, które lekarz dentysta może wykonać w swoim gabinecie.

Temat numeru tym razem dotyczy chirurgii stomatologicznej. Zabiegi przeprowadzane w gabinetach często kończą się stosowaniem środków przeciwbólowych. W artykule przeanalizowano ich wpływ na proces gojenia się tkanek.

Uwadze polecam także artykuł z zakresu stomatologii zachowawczej. Tym razem omówiony został temat materiałów bioaktywnych wykorzystywanych do odbudowy zębów.

W dziale „Stomatologia wieku rozwojowego” odnajdą Państwo artykuł na temat bliski wszystkim lekarzom, którzy często stykają się z problemem strachu przed bólem u małych pacjentów. Omówione zostały metody znieczuleń stosowanych podczas leczenia dzieci, a także leczenia próchnicy zębów mlecznych.

Na koniec zachęcam do zapoznania się ze szczegółami na temat Kongresu DGA, który odbędzie się 8-9 października 2016 r. w Katowicach. Jest to jedyne wydarzenie, który łączy sesje wykładowe oraz warsztaty dla wszystkich trzech grup zawodowych biorących udział w leczeniu pacjenta stomatologicznego: lekarza, higienistki i technika. Szczegóły na kongres-dga.elamed.pl.

Życzę Państwu owocnej lektury oraz udanego urlopu
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI STOMATOLOGII

Z miłości do piękna

Z lek. dent. Karoliną Kuśnierz, właścicielką kliniki Dental4You® w Krakowie i trenerem marki Stomygen®, o połączeniu stomatologii z medycyną estetyczną rozmawiała Paulina Budna-Muc.

KOMPENDIUM LEKARZA PRAKTYKA

Kompendium lekarza praktyka

Prowadzenie dokumentacji medycznej w gabinecie

TEMAT NUMERU

Wpływ farmakoterapii bólu na proces gojenia się tkanek po stomatologicznych zabiegach chirurgicznych – przegląd

Leki przeciwbólowe są jednymi z najczęściej stosowanych we współczesnej praktyce klinicznej. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty, co powoduje, że są szeroko i chętnie stosowane przez pacjentów do uśmierzania bólu związanego z rozwojem choroby oraz bólu występującego po zabiegach leczniczych, np. w chirurgii stomatologicznej, towarzyszącemu procesowi gojenia.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Współczesne wykorzystanie materiałów bioaktywnych do odbudowy stomatologicznej

Contemporary use of bioactive materials in restorative dentistry

ENDODONCJA

Specyfika zębów po leczeniu endodontycznym – przypadek kliniczny

Celem pracy było przedstawienie wpływu leczenia endodontycznego na struktury zęba. Zęby po leczeniu kanałowym uznawane są za słabsze oraz bardziej podatne na urazy, dlatego niezmiernie istotna jest ich rekonstrukcja, zapewniająca przywrócenie prawidłowej czynności, estetyki, a także ochrony przed czynnikami uszkadzającymi.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Zastosowanie gazy hemostatycznej BloodStop w chirurgii stomatologicznej – opis przypadku

Środki hemostatyczne stosowane miejscowo znajdują szerokie zastosowanie w stomatologii. W pracy przedstawiono zastosowanie gazy hemostatycznej BloodStop i jej korzystne działanie w chirurgii jamy ustnej.

PROTETYKA

Tymczasowe uzupełnienie braków zębowych w odcinku przednim żuchwy z wykorzystaniem włókna szklanego i własnych zębów pacjenta z zaawansowaną chorobą przyzębia

W pracy przedstawiono przypadek kliniczny, w którym zastosowano alternatywną metodę tymczasowego uzupełnienia zębów przednich żuchwy. Wykorzystano naturalne zęby pacjentki, które stanowią przęsło „mostu” i są umocowane do zębów sąsiednich za pomocą włókna szklanego i materiału kompozytowego.

Innowacyjny protokół mocowania koron przy użyciu kleju Ceramiczne korony zębów przednich (dwukrzemian litu IPS e.max) zakładane przy użyciu Monobond Etch & Prime

Innovative adhesive luting protocol All-ceramic anterior crowns (IPS e.max lithium disilicate) placed with Monobond Etch & Prime

PERIODONTOLOGIA

Jak rozpoznać periodontopatię? Praktyczne klasyfikacje chorób przyzębia oraz prognozowanie przebiegu schorzenia

Periodontopatia obejmuje struktury przyzębia i stanowi częsty problem dotykający bardzo dużą liczbę pacjentów. Aby mogli być oni dobrze leczeni, ważne jest, aby byli dobrze diagnozowani. Istnieje wiele klasyfikacji oraz metod rozpoznawania periodontopatii, które każdy lekarz może w swoim gabinecie wykorzystywać, aby pomóc pacjentowi odpowiednio wcześnie rozpoznać chorobę i wdrożyć skuteczne leczenie.

STOMATOLOGIA WIEKU ROZWOJOWEGO

Leczenie próchnicy i materiały do wypełnień ubytków w zębach mlecznych

Artykuł opisuje podstawowe metody leczenia próchnicy oraz zasady, jakimi należy się kierować w trakcie opracowywania ubytków w zębach mlecznych. W pracy omówione są także materiały do wypełnień ubytków w zębach mlecznych, takie jak: cementy szkło-jonomerowe tradycyjne i modyfikowane żywicą, kompomery, materiały kompozytowe.

Metody zwalczania bólu w stomatologii dziecięcej – przegląd piśmiennictwa

Praca ta ma charakter poglądowy i omawia różne metody zwalczania bólu w gabinecie dentystycznym, z uwzględnieniem ich wad i zalet. Najczęściej stosowaną metodą znoszenia bólu jest znieczulenie miejscowe: nasiękowe, przewodowe i śródwięzadłowe.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Chory na stwardnienie rozsiane w gabinecie stomatologicznym

W artykule omówiono podstawowe problemy związane z opieką stomatologiczną nad chorymi na stwardnienie rozsiane. Omówiono najczęstsze problemy dotyczące właściwej higieny jamy ustnej, jak również problemy związane ze stosowanym leczeniem. Przedstawiono podstawowe rekomendacje dla stomatologów.

PROFILAKTYKA

Antyoksydanty a zdrowie jamy ustnej – przegląd piśmiennictwa

Antyoksydanty odgrywają ważną rolę zarówno w procesach fizjologicznych, jak i patologicznych zachodzących w jamie ustnej. Ślina, wyposażona w mechanizmy antyoksydacyjne, stanowi pierwszą linię obrony przed reaktywnymi formami tlenu (RFT). W przypadku małej zawartości antyoksydantów w ślinie i tym samym braku skutecznej ochrony łatwo dochodzi do uszkodzenia tkanek jamy ustnej przez RFT.

OKIEM SANEPIDU

Prawda o opiece stomatologicznej dzieci przedszkolnych na przykładzie województwa śląskiego

W artykule przedstawiono wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie warunków mycia zębów w przedszkolach województwa śląskiego oraz analizę badania ankietowego przeprowadzonego wśród ponad 2,5 tysiąca rodziców dzieci uczęszczającychm do 99 przedszkoli objętych nadzorem.

PRAWO

Zakładanie przychodni stomatologicznej – aspekty prawne

W sektorze prywatnym dentysta ma zasadniczo do wyboru zostanie przedsiębiorcą (jednoosobowa działalność lub spółka). Po utworzeniu i zarejestrowaniu formy organizacyjno-prawnej działalności gospodarczej należy utworzyć wedle wyboru właściciela/dentysty podmiot leczniczy lub praktykę zawodową.

Sytuacja ekonomiczna na rynku stomatologicznym

Coraz droższe leczenie prywatne i rokroczny spadek udziału środków publicznych na leczenie stomatologiczne (2,6% budżetu w 2016 roku) mogą w konsekwencji doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia jamy ustnej przeciętnego Polaka.

INNOWACYJNY GABINET

Czas i pieniądz na budowie

Przymiarkę do otwarcia wymarzonej kliniki należy rozpocząć od określenia budżetu i zaplanowania czasu, jaki jest potrzebny na formalności oraz przebieg budowy. Czynników pobocznych, które mają wpływ na te dwie składowe, jest mnóstwo i często trudno je przewidzieć, zwłaszcza w hipotetycznych rozważaniach.

AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWYCH

Angielski w gabinecie

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Mistrz protetyki, dentysta celebrytów i stomatolog w mundurze, czyli twarze warsztatów FDI Poznań 2016

TYLKO W "TPS" !

Konferencja i 25-lecie firmy Polkard

Jakość estetyki w Madrycie

6. edycja Międzynarodowego Kongresu Camlog

Gdzie wiedza i przyjemność spotkały się z naturą...

Kalendarium imprez branżowych

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij