TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 1-2/2017
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 1-2/2017

Drodzy Czytelnicy!

Niezwykle miło jest mi powitać Państwa na łamach jubileuszowego wydania „TPS”. Bieżący rok to czas dwóch jubileuszy. Miesięcznik „TPS” obchodzi 20-lecie powstania, z kolei wydawca czasopisma, Elamed Media Group, jubileusz 25-lecia działalności. Przez ten czas „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny” bardzo się rozwinął, od 1997 roku zmianie uległa szata graficzna, a czasopismo jest obecnie punktowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zapraszam do zapoznania się z krótką historią naszego tytułu na stronie 16.

W dziale „Temat numeru” przeczytają Państwo artykuł na temat odbudowy tkanek twardych za pomocą kompozytu. Dr hab. n. med. Monika Łukomska-Szymańska w fotorelacji przedstawia odbudowę klasy II OD w zębie przedtrzonowym górnym. Oprócz tematu odbudowy w wydaniu odnajdą Państwo więcej artykułów ze stomatologii zachowawczej. Zachęcam do zapoznania się z opisami przypadków, w leczeniu których zastosowane zostały włókna szklane (str. 21), oraz przypadku rekonstrukcji po leczeniu endodontycznym (str. 28). Artykuł wzbogacony o dodatkowe treści w wersji mobilnej czasopisma odnajdą Państwo w dziale „Chirurgia stomatologiczna”, gdzie omówiony został przypadek usunięcia ciała obcego zlokalizowanego w zatoce szczękowej. Polecam uwadze również interdyscyplinarny artykuł o wpływie cukrzycy na jamę ustną (str. 75) oraz tekst z zakresu medycyny ratunkowej na temat omdleń (str. 82).

Jubileusz czasopisma będziemy obchodzić przez cały rok, będzie on widoczny w nowych działach, które specjalnie z tej okazji powołaliśmy w czasopiśmie, aby jeszcze lepiej odpowiadało ono na Państwa potrzeby. Wśród nowych działów odnajdą Państwo: Algorytmy postępowania – vademecum postępowania przy zabiegach, Doniesienia prawne – z nami będziesz na bieżąco z nowymi przepisami, Przychodzi dziennikarz do dentysty – zadbaj o wizerunek gabinetu poprzez środki masowej komunikacji, Dental zagadka – sprawdź, czy prawidłowo zdiagnozujesz opisany przypadek i właściwie zaplanujesz leczenie.

Zachęcam także do zapoznania się ze szczegółami kolejnej edycji Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy, który odbędzie się 3-4 czerwca w Katowicach. Tematem przewodnim wydarzenia jest stomatologia estetyczna i implantoprotetyka. Szczegóły na www.kongres-dga.elamed.pl.

Życzę owocnej lektury
prof. Marta Tanasiewicz
redaktor naczelna

DENTAL NEWS

Dental News

TEMAT NUMERU

Odbudowa klasy II OD w zębie przedtrzonowym – opis przypadku

Próchnica zębów jest bardzo rozpowszechnioną chorobą, dotyczącą ponad 80% dorosłej populacji. Materiały kompozytowe są najczęściej stosowane do rekonstrukcji utraconych tkanek twardych. W pracy opisano odbudowę klasy II OD w zębie przedtrzonowym górnym. Ubytek opracowano zgodnie z zasadami oszczędności tkanek i odbudowano materiałem kompozytowym z wykorzystaniem 3-etapowego systemu wiążącego.

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

20. urodziny „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego”

Rok 2017 jest dla Elamed Media Group – wydawcy „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” – szczególny. Miesięcznik dla lekarzy stomatologów „TPS” obchodzi 20. urodziny, a Elamed Media Group – jubileusz 25-lecia działalności. Zarówno EMG, jak i czasopismo przeszły w tym czasie wiele zmian, a oferta dla naszych klientów z roku na rok jest rozwijana.

Algorytmy postępowania

Algorytmy postępowania

Schemat postępowania w razie wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego - ALGORYTM

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Jak poprawić adhezję i retencję w trudnych warunkach – opis przypadków klinicznych z zastosowaniem włókna szklanego UFM Dentapreg® – cz. I

Prace z użyciem włókien szklanych możemy traktować jako długoterminowe ostateczne lub jako prace tymczasowe, np. przed leczeniem implantologicznym lub rekonstrukcyjnym, indywidualizując potrzeby pacjentów.

Odbudowa zębów siecznych uszkodzonych w wyniku urazu

Odbudowa estetyczna złamanych zębów u nieletniego pacjenta. Wykorzystanie materiałów do leczenia endodontycznego oraz estetycznej odbudowy.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Ciało obce w zatoce szczękowej – opis przypadku

Celem pracy jest przedstawienie przypadku 40-letniej pacjentki z ciałem obcym (śrutem) w zatoce szczękowej lewej zdiagnozowanym przypadkowo po wykonaniu zdjęcia panoramicznego zębów.

PERIODONTOLOGIA

Wykorzystanie PRF w procesie gojenia rany – przegląd piśmiennictwa

Najważniejsze zadanie biomateriałów w procesie gojenia i regeneracji tkanek polega na zapoczątkowaniu procesów tkankowych głównie w pierwszych 7 dniach od zastosowania PRF poprzez przyspieszoną proliferację komórek i zmniejszenie stanu zapalnego. Obecność leukocytów powoduje przewagę procesów angiogenezy i rewaskularyzacji gojącej się rany.

PROTETYKA

Szerokość biologiczna przyzębia rozpatrywana w aspekcie lokalizacji brzegu stałych uzupełnień protetycznych

Niniejszy artykuł analizuje szerokość biologiczną przyzębia w aspekcie umiejscowienia brzegu stałych uzupełnień protetycznych na podstawie piśmiennictwa i doświadczeń klinicznych autora.

Estetyka w przedniej części szczęki. Podejście ukierunkowane na pracę zespołową

Esthetics in the anterior maxilla. A team-oriented approach

SPRZĘT I MATERIAŁY

Infiltracja płynną żywicą jako sposób na poprawę estetyki odcinka przedniego

Celem pracy jest ocena możliwości techniki infiltracji płynnej żywicy u 24-letniej pacjentki, u której przeprowadzono próbę zniwelowania widoczności białych plam w odcinku przednim. Ocenę skuteczności przeprowadzono na podstawie badania klinicznego, dokumentacji radiologicznej oraz fotograficznej. U pacjentki uzyskano znaczącą redukcję wymiarów białych plam oraz wzrost ich transparencji. Wyniki uzyskane na podstawie analizy przypadku pozwalają przypuszczać, że metoda infiltracji płynnej żywicy jest obiecującym sposobem na poprawę warunków estetycznych u pacjentów z problemem białych plam w odcinku przednim.

PROFILAKTYKA

Zastosowanie preparatów wysoko fluorkowych w próchnicy korzenia zębów – przegląd piśmiennictwa

Za podstawową metodę zapobiegania chorobom jamy ustnej uznaje się oczyszczanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, podejmowane od wyrznięcia pierwszego zęba mlecznego i kontynuowane przez całe życia człowieka.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu cukrzycy – obraz kliniczny i radiologiczny zmian w jamie ustnej

Celem pracy jest przegląd najnowszych doniesień naukowych o wpływie cukrzycy na jamę ustną oraz porównanie danych z przypadkami klinicznymi.

NA RATUNEK

Stany nagłe w gabinecie stomatologicznym – omdlenia

Celem pracy jest prezentacja omdleń, będących najczęstszą postacią stanów nagłych w gabinecie stomatologicznym, a które wymagają ukierunkowanej interwencji ze strony lekarza dentysty i zespołu ratownictwa medycznego (ZRM), a następnie na szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR).

OKIEM SANEPIDU

Problem narażenia na czynniki rakotwórcze w gabinecie stomatologicznym w kontekście obowiązujących wymagań prawnych – cz. I

PRAWO

Ubezwłasnowolniony pacjent w gabinecie stomatologicznym

Pacjentami dentystów bywają także osoby ubezwłasnowolnione lub takie, które z uwagi na swoje dobro wymagają ubezwłasnowolnienia. Osoby ubezwłasnowolnione też mają swoje prawa jako pacjenci, a każdy dentysta ma prawny i etyczny obowiązek ich przestrzegania.

PRZYCHODZI DZIENNIKARZ DO STOMATOLOGA

Dentysta vs dziennikarz – pierwsze starcie // CEDE stawia na integrację naukową

W ostatnich latach polskie gabinety/kliniki przechodzą genialną metamorfozę. Bez cienia uszczypliwości właściciele prześcigają się w najrozmaitszym definiowaniu designu, wyposażają je wyłącznie zgodnie z aktualnymi światowymi trendami, dbają o każdy detal obsługi pacjenta. Do jednych pacjenci zapisują się na miesiąc do przodu, do innych są „tylko” kolejki. Codzienność w rytmie sukcesu może zburzyć tylko... telefon od dziennikarza.

KALENDARIUM SZKOLEŃ BRANŻOWYCH

Kalendarium imprez branżowych

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Nowe Horyzonty Radiologii Stomatologicznej // Centrum Szkoleniowe W&H

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij