TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 3/2017
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 3/2017

Drodzy Czytelnicy!

Witam serdecznie Państwa na łamach targowego wydania „TPS”, którego premiera odbędzie się podczas wystawy Krakdent 2017. Z okazji jubileuszów, które obchodzimy w tym roku (25 lat Elamed Media Group i 20 lat „TPS”) przygotowaliśmy dla Państwa wiele atrakcji. Wraz z bieżącym wydaniem czasopisma otrzymają Państwo
dodatek specjalny „Implanty” pod redakcją dr. hab. Tadeusza Morawca. Jest to krótki przegląd artykułów od diagnostyki poprzez planowanie leczenia implantologicznego, jego etapy, a także powikłania. Dodatkowo zapraszam do odwiedzenia stoiska naszej redakcji podczas targów Krakdent w Krakowie (stoisko D3). Oprócz
spróbowania jubileuszowego tortu będzie to okazja, aby zapoznać się z najnowszą publikacją książkową – leksykonem angielsko-polskim wraz z polskim indeksem English in clinical practice.

W dziale „Sylwetki stomatologii” gościmy dr. Macieja Mikołajczyka, który dzieli się wiedzą z zakresu stomatologii dziecięcej i spostrzeżeniami na temat kształcenia podyplomowego lekarzy stomatologów. Tematem numeru jest diagnostyka i postępowanie w przypadku raka płaskonabłonkowego na bazie przypadków klinicznych. Zachęcam do lektury działu „Algorytmy postępowania”, tym razem opracowany został protokół postępowania w astmie.

Na koniec pragnę wszystkich Państwa zaprosić do udziału w IV edycji Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy, który odbędzie się 3-4 czerwca w Katowicach (Hotel Angelo). Serdecznie zachęcam do zapoznania się z programem na stronie www.kongres-dga.elamed.pl.

Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz
redaktor naczelna

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI STOMATOLOGII

Pedodoncja jest królową wśród dziedzin stomatologii

Leczenie stomatologiczne najmłodszych pacjentów jest wyzwaniem dla każdego dentysty. O tym, co wpływa na jego powodzenie, z dr. n. med. Maciejem Mikołajczykiem rozmawiała Paulina Budna-Muc.

Algorytmy postępowania

Algorytmy postępowania

TEMAT NUMERU

Rak płaskonabłonkowy rogowaciejący wargi dolnej – opis przypadków

Rak wargi dolnej jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych głowy i szyi. Najwyższa zapadalność dotyczy mężczyzn po 40. roku życia.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Jak poprawić adhezję i retencję w trudnych warunkach – opis przypadków klinicznych z zastosowaniem włókna szklanego UFM Dentapreg® – cz. II

Zastosowanie włókien szklanych w zachowawczych zabiegach rekonstrukcyjnych pozwala oszczędnie opracować tkanki twarde rekonstruowanych zębów, które w przypadku tradycyjnego leczenia zostałyby bezpowrotnie utracone.

Stomatologiczny materiał naprawczy – kompozyt bioaktywnej żywicy modyfikowanej glassjonomerem

Artykuł dokumentuje leczenie i naprawę 3 zębów zaatakowanych próchnicą, które odbudowano z użyciem nowego materiału stomatologicznego mającego właściwości zarówno cementu glassjonomerowego modyfikowanego żywicą (RMGI), jak i kompozytu żywicznego.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Technika otwarta sinus lift z dojścia bocznego w leczeniu implantoprotetycznym

Przedstawiony przypadek ma na celu przybliżenie tej techniki z dostępu bocznego. Ze względu na znaczny ubytek pionowy kości wyrostka zębodołowego zaplanowano dwuetapowe leczenie. Pierwszy zabieg polegał na wykonaniu samego podniesienia dna zatoki. Natomiast zabieg implantacji odroczono o 6 miesięcy. Pacjentka jest poddana okresowej kontroli w naszej poradni stomatologicznej.

PERIODONTOLOGIA

Alternatywne metody leczenia kandydozy jamy ustnej

W niniejszej pracy przedstawiono środki, których można użyć w terapii alternatywnej kandydozy jamy ustnej. Należą do nich: chlorheksydyna, oktenidyna, jodopowidon, fiolet gencjany, olejki eteryczne (olejek z drzewa herbacianego, olejek z trawy cytrynowej, olej oregano), wyciąg z pestek grejpfruta, a także koloidalne roztwory nanocząsteczek metali.

PROFILAKTYKA

Zdrowie jamy ustnej – zdrowy organizm

Artykuł ma charakter teoretyczny. Ukazuje związek między chorobami jamy ustnej a chorobami ogólnoustrojowymi. Mówi o skutkach nieprawidłowej higieny jamy ustnej oraz podaje rozwiązania tego problemu.

PROTETYKA

Odbudowa górnego łuku wraz z korektą zgryzu krzyżowego – opis przypadku

Pacjenci często decydują się na skorzystanie z podbudowy metalowej w pracach stałych. Alternatywą są korony i mosty pełnoceramiczne, które jednak często okazują się za drogie dla pacjentów, mimo że powodują lepszy efekt wizualny.

Cyfrowe protezy całkowite Pierwsze kliniczne i techniczne doświadczenia z Digital Denture System (Wieland Dental)

Digital complete dentures First clinical and technical experiences with the Digital Denture System (Wieland Dental)

SPRZĘT I MATERIAŁY

Jak uzyskać doskonały efekt po wypolerowaniu wypełnienia?

Właściwe opracowanie powierzchni materiału będącego bezpośrednim uzupełnieniem ubytków twardych tkanek zęba stanowi niezwykle istotny etap leczenia. Rzutuje on bowiem zarówno na subiektywne odczucia pacjenta, jak i na uzyskany finalnie efekt estetyczny.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Klindamycyna – zastosowanie w stomatologii a powikłania

Antybiotyki, w tym klindamycyna, mają szerokie zastosowanie w medycynie, również w stomatologii. Lekarz powinien znać możliwe powikłania i skutki uboczne antybiotyków, które przepisuje swojemu pacjentowi.

OKIEM SANEPIDU

Problem narażenia na czynniki rakotwórcze w gabinecie stomatologicznym w kontekście obowiązujących wymagań prawnych – cz. II

W drugiej części artykułu poruszona jest kwestia procedury zgłaszania czynników rakotwórczych do Centralnego Rejestru Danych o narażeniu na substancje chemiczne, ich mieszaniny, czynniki lub procesy technologiczne o działaniu rakotwórczym lub mutagennym.

PRAWO

Prawne aspekty kontroli dentysty jako przedsiębiorcy

Dentysta prowadzący praktykę zawodową (prywatny gabinet), a także posiadający prywatny podmiot leczniczy (np. przychodnię stomatologiczną) prowadzi działalność gospodarczą i jest przedsiębiorcą w świetle prawa.

DENTAL ZAGADKA

Dental Zagadka - NOWOŚĆ!

Rozwiąż zagadkę - sprawdź swoją wiedzę!

DONIESIENIA PRAWNE

Doniesienia Prawne - NOWOŚĆ!

PRZYCHODZI DZIENNIKARZ DO STOMATOLOGA

Aktywność medialna a promocja gabinetu // CEDE 2017: zmiany stają się faktem

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Dental News XI

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij