TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 4/2017
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 4/2017

Drodzy Czytelnicy!

Witam serdecznie na łamach wiosennego wydania „TPS”. Na samym początku pragnę podziękować wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko na targach Krakdent – dziękujemy za wspólne świętowanie jubileuszu 20-lecia „TPS” oraz 25-lecia targów. Na stoisku naszej redakcji miała premierę publikacja English in clinical practice – słownik angielsko-polski i polsko-angielski. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z publikacją na stronie www.dlaspecjalistow.pl.

Tematem bieżącego wydania jest kompleksowa rehabilitacja stomatologiczna pacjenta z agenezją zębów. Zapraszam do zapoznania się z obszerną fotorelacją. Z zakresu stomatologii zachowawczej została omówiona interpretacja zasady SLOB przy użyciu projekcji skośnej, z kolei w dziale periodontologia opisano diagnostykę chorób jamy ustnej poprzez oznaczanie biochemicznych markerów. Zapraszam gorąco do lektury działu „Algorytmy postępowania”, gdzie tym razem omówione zostały zasady postępowania w przypadku wystąpienia zawału u pacjenta stomatologicznego. Nie zabrakło także najnowszych doniesień wprost z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz zmian legislacyjnych. Dodatkowo zachęcam Państwa do sprawdzenia swojej wiedzy w praktyce – w dziale „Dental Zagadka” regularnie publikujemy przypadek do zdiagnozowania. W każdym kolejnym wydaniu można sprawdzić, czy diagnoza i zastosowane metody leczenia są poprawne.

Zapraszam również do śledzenia informacji na temat IV edycji Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy, który odbędzie się 3-4 czerwca w Katowicach. Więcej szczegółów na stronie www.kongres-dga.elamed.pl.

Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI STOMATOLOGII

Implantologia stomatologiczna przyszłości

O poziomie polskiej implantologii i najnowszych technikach stosowanych w chirurgii stomatologicznej i implantologii ze współzałożycielem i z prezydentem Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego dr. n. med. Mariuszem Dudą rozmawiała Urszula Rudner.

Algorytmy postępowania

Algorytmy postępowania

Zawał mięśnia sercowego – algorytm postępowania

TEMAT NUMERU

Minimalnie inwazyjne leczenie protetyczne przy użyciu różnych materiałów ceramicznych Kompleksowa rehabilitacja stomatologiczna pacjenta z agenezją zębów

Minimally invasive prosthetic treatment with various ceramic materials. Complex dental rehabilitation in a patient with tooth agenesis

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Praktyczna interpretacja zasady SLOB przy użyciu projekcji skośnej w leczeniu endodontycznym

Celami pracy są przedstawienie i interpretacja zasady SLOB oraz omówienie wykorzystania jej podczas leczenia endodontycznego.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Ocena stężeń czynnika martwicy nowotworu α (TNF-α) u pacjentów ze stanami przedrakowymi oraz z rakiem błony śluzowej jamy ustnej

Badano stężenie TNF-α w ślinie u 29 pacjentów z rakiem płaskonabłonkowym jamy ustnej, 18 pacjentów ze stanem przedrakowym jamy ustnej oraz 40 pacjentów bez zmian błony śluzowej jamy ustnej.

PERIODONTOLOGIA

Kliniczna wartość oznaczania biochemicznych markerów w wykrywaniu i monitorowaniu wybranych chorób jamy ustnej

Celem pracy było przeanalizowanie najnowszych doniesień na temat klinicznej wartości oznaczania biochemicznych markerów, pomocnych w wykrywaniu i monitorowaniu chorób toczących się w jamie ustnej.

PROTETYKA

Czy proteza acetalowa może stanowić alternatywę dla klasycznej protezy szkieletowej? Wykonawstwo kliniczne, podobieństwa i różnice

Planując leczenie kompleksowe pacjenta, należy uwzględnić wysoko stawiane wymagania estetyczne i funkcjonalne oraz jego możliwości finansowe. Ostatnim etapem w leczeniu kompleksowym jest zazwyczaj wykonanie uzupełnień protetycznych.

RADIOLOGIA

Zmiany o charakterze zagęszczenia kości w obrębie twarzoczaszki – przegląd piśmiennictwa

Celem pracy było omówienie stanów patologicznych tkanki kostnej oraz okolicznych tkanek miękkich mogących na zdjęciach radiologicznych dawać podobne objawy zacienienia, ze szczególnym uwzględnieniem różnic w etiologii, charakterystyce i diagnostyce różnicowej, co ma przyczynić się do łatwiejszego przebiegu procesu diagnostycznoleczniczego w gabinecie stomatologicznym.

PROFILAKTYKA

Wybrane środki znoszące nadwrażliwość – przegląd piśmiennictwa

Częstość występowania zjawiska nadwrażliwości w populacji waha się od 3% do 98%. W związku z powszechnym występowaniem tego schorzenia wciąż trwają prace nad udoskonalaniem preparatów do znoszenia objawów nadwrażliwości.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Materiały, bez których nie można pracować

W artykule oceniono materiały z kilku dziedzin zainteresowania, które znacząco polepszyły swoje właściwości, pomagając tym samym gabinetom, które je stosują, zwiększyć poziom udzielanych usług stomatologicznych, skrócić czas procedury i lepiej zadbać o zdrowie jamy ustnej pacjentów.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Analiza wybranych parametrów żuchwy u płodów bliźniaczych

Celem przeprowadzonych badań było prześledzenie rozwoju ludzkiej żuchwy w okresie płodowym. Badania przeprowadzono na płodach bliźniaczych znajdujących się na różnych etapach rozwoju. Materiał stanowiło 30 żuchw płodów ludzkich pochodzących ze zbiorów Zakładu Anatomii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Artykuł powstał przy wsparciu Jacka Jagiełły.

Zespół Marfana – przegląd piśmiennictwa z opisem przypadku

Celami pracy były przeprowadzenie przeglądu dostępnej literatury, a także opis przypadku ośmioletniego chłopca ze zdiagnozowanym zespołem Marfana w piątym roku życia. Przypadek ten dowodzi, jak ważne są badanie fizykalne oraz dalsza diagnostyka genetyczna w sytuacji, gdy mamy do czynienia z podejrzeniem zespołu genetycznego, który manifestuje się tak charakterystycznymi cechami morfologicznymi.

OKIEM SANEPIDU

Zapobieganie zakażeniom WZW w gabinecie stomatologicznym

Wirusowe zapalenia wątroby są ogromnym problemem dla sektora opieki zdrowotnej. Duża liczba pacjentów zakażonych wirusem HCV może być nieświadoma tego faktu. Na podstawie prowadzonych badań, które były koordynowane przez NIZP – Państwowy Zakład Higieny w latach 2012-2016 szacuje się, że w Polsce są zakażeni 4 na 1000 kobiet oraz 7 na 1000 mężczyzn.

PRAWO

Zasady przechowywania i udostępniania dokumentacji medycznej

Dentysta może wykonywać swój zawód w podmiocie leczniczym albo w ramach praktyki zawodowej, zwanej potocznie prywatnym gabinetem. Niezależnie od formy wykonywania zawodu na dentystach ciążą obowiązki w zakresie dokumentacji medycznej. Na każdym dentyście ciąży generalny obowiązek ochrony dokumentacji medycznej pacjentów.

DENTAL ZAGADKA

Dental Zagadka

DONIESIENIA PRAWNE

Doniesienia prawne

PRZYCHODZI DZIENNIKARZ DO STOMATOLOGA

„Co pan sądzi…?”, czyli piszemy odpowiedź dla mediów

Ogólnie? Nie, ponieważ więcej nie zadzwoni. Skrajnie krytycznie? Nie, nie ma co się wychylać. To jak właściwie skonstruować dobrą odpowiedź na pytanie postawione przez dziennikarza?

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Kalendarium imprez branżowych

Jubileuszowa edycja Targów Krakdent®

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny

Test nr 4, X edycja

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij