TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 5/2017
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 5/2017

Drodzy Czytelnicy!

Witam serdecznie na łamach majowego wydania „TPS”. Na okładce bieżącego numeru mamy okazję gościć dr. Giuliano Malagutiego, który opowiada o swojej pracy zawodowej w Modenie. Zachęcam do lektury wywiadu i udziału w wykładzie dr. Malagutiego podczas IV edycji Międzynarodowego Kongresu Dent Group Academy.

Nowoczesne materiały pozwalają na leczenie pacjentów za pomocą technik minimalnie inwazyjnych – przykład ich użycia w praktyce został przedstawiony w fotorelacji autorstwa lek. dent. Adama Romaniuka- Demonchaux, która jest tematem bieżącego wydania. W dziale „Ortodoncja” odnajdą Państwo dwie ciekawe prace – fotorelację z opisu przypadku leczenia ortodontyczno-chirurgicznego pacjenta z dilaceracją siekacza górnego oraz przegląd metod oceny stabilności wszczepów z uwzględnieniem ortoimplantów. Z zakresu stomatologii zachowawczej z endodoncją zapraszam do lektury artykułu „Repetytorium z endodoncji”, z kolei w dziale „Sprzęt i materiały” opisane zostało zastosowanie ozonu w stomatologii. Z zakresu stomatologii dziecięcej szczególnej uwadze polecam artykuł na temat zaniedbań higieny jamy ustnej u pacjentów kardiologicznych.

W bieżącym wydaniu odnajdą Państwo także kolejną część „Algorytmów postępowania” – tym razem przygotowaliśmy zakres działania przy niedrożności dróg oddechowych u dorosłych. Zachęcam do śledzenia kolejnej części algorytmu w nr. 6/17, gdzie opiszemy postępowania przy niedrożności dróg oddechowych u dzieci.

Na koniec pragnę serdecznie zaprosić Państwa do udziału w IV edycji Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy, który odbędzie się 3-4 czerwca w Katowicach, szczegóły na stronie www.kongres-dga.elamed.pl.

Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI STOMATOLOGII

Giuliano Malaguti Zawodowy siatkarz i dentysta – parmezan i trzykolorowa flaga

Od zawodnika siatkówki do wykładowcy Uniwersytetu w Modenie, Giuliano można określić trzema słowami: pasja, obowiązkowość i konsekwencja. Tylko w ten sposób mógł stać się bardzo dobrym zawodnikiem i bardzo dobrym lekarzem. Oto, co mówi na swój temat redakcji „TPS”.

Algorytmy postępowania

Algorytmy postępowania - Niedrożność dróg oddechowych spowodowana ciałem obcym

NOWOŚĆ!

TEMAT NUMERU

Minimalnie inwazyjne metody leczenia we współczesnej strategii leczenia protetycznego

Artykuł prezentuje przypadek kliniczny uzupełnienia braku zębowego, z zastosowaniem mostu kompozytowego wzmocnionego włóknem szklanym, opartym na wkładach koronowych. Na podstawie piśmiennictwa i doświadczeń własnych autor przedstawia argumenty oraz wskazania przemawiające za stosowaniem metod współczesnej strategii leczenia protetycznego.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Repetytorium z endodoncji – pamiętajmy o podstawach

Artykuł przypomina o najistotniejszych zagadnieniach dzisiejszej endodoncji, które stanowią bazę i standard postępowania współczesnego endodonty.

PROTETYKA

Uzupełnienie braków zębowych z zastosowaniem protezy akronowej – opis przypadków

Protezy akronowe są uzupełnieniami protetycznymi stosowanymi jako alternatywa ruchomych protez częściowych. Cechują je estetyka, biokompatybilność i elastyczność. W pracy przedstawiono przypadek uzupełnienia braków zębowych w obrębie szczęki za pomocą protezy akronowej.

ORTODONCJA

Leczenie ortodontyczno-chirurgiczne pacjenta z dilaceracją siekacza górnego przyśrodkowego lewego – opis przypadku

Dilaceracja jest to zaburzenie budowy zęba polegające na zagięciu korony w stosunku do korzenia (1, 2). Może być często spowodowane przebytym urazem zęba mlecznego, co w efekcie przyczynia się do zaburzenia rozwoju zęba. Położony jest on równolegle w stosunku do podstawy szczęki i może powodować zaburzenie rozwoju tkanki kostnej oraz niekorzystny wygląd pacjenta (1, 3). Dlatego bardzo ważne jest zdiagnozowanie wystąpienia dilaceracji, a następnie wdrożenie najwłaściwszego leczenia, które umożliwi wyrznięcie zęba i wprowadzenie go do łuku. Pozwoli to również na poprawę warunków estetycznych i funkcjonalnych pacjenta, a to na jego lepsze samopoczucie.

wieWybrane metody oceny stabilności wszczepów z uwzględnieniem ortoimplantów

Celem niniejszej pracy było przeanalizowanie najnowszych doniesień dotyczących różnych metod oceny stabilności wszczepów dentystycznych z uwzględnieniem ortoimplantów.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Zastosowanie bioaktywnych podkładów

Utilizing bioactive liners

Ozon – must-have w gabinecie?

Omówienie mechanizmu działania ozonu na organizm ludzki. Przedstawienie wskazań do jego zastosowania w poszczególnych dziedzinach stomatologii, przeciwwskazań, działań niepożądanych po przedawkowaniu oraz interakcji z lekami.

STOMATOLOGIA WIEKU ROZWOJOWEGO

Zaniedbania higieny jamy ustnej u pacjentów kardiologicznych w wieku rozwojowym a ryzyko infekcyjnego zapalenia wsierdzia

Celem publikacji jest podkreślenie wagi utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej u pacjentów kardiologicznych. Konieczne są współpraca lekarza kardiologa z lekarzem dentystą oraz edukacja dzieci i ich rodziców.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Opieka stomatologiczna nad kobietą w ciąży – przegląd piśmiennictwa

Istotnym elementem opieki nad kobietą w ciąży jest opieka stomatologiczna. Profilaktyka i leczenie powinny być dostosowane do fizjologicznych i psychologicznych zmian w organizmie kobiety i wywierać możliwie najmniejsze ryzyko dla matki i dziecka.

OKIEM SANEPIDU

Warunki higieniczno-sanitarne stomatologicznych świadczeń zdrowotnych

Artykuł zawiera krótkie streszczenie najważniejszych wymogów (dotyczących personelu medycznego, sprzętu oraz pomieszczeń), a szczegółowe wytyczne można znaleźć w cytowanych aktach prawnych.

PRAWO

Ogólne zasady gospodarki odpadami w przychodni i gabinecie stomatologicznym

Prawo UE i polskie reguluje zasady gospodarki odpadami i nakłada konkretne obowiązki na ich wytwórców w celu ochrony środowiska. Gospodarka odpadami obejmuje wytwarzanie odpadów i gospodarowanie nimi.

Biofilm w przewodach wodnych unitów stomatologicznych Bagatelizowane zagrożenia w codziennej praktyce

Unity stomatologiczne zasilane wodą są źródłem aerozolu wodno-powietrznego, który może być rezerwuarem różnych mikroorganizmów, również chorobotwórczych. W celu przeciwdziałania powstawaniu zakażeń powinno uwzględniać się jakość wody i wymagania w zakresie uzdatniania, czyszczenia specjalistycznego sprzętu oraz kontrolę namnażania mikroorganizmów w instalacjach wodociągowych i urządzeniach pomocniczych.

PRZYCHODZI DZIENNIKARZ DO STOMATOLOGA

Co interesuje media?

NOWOŚĆ!

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

CEDE 2017: ruszyła rejestracja na Kongres Unii Stomatologii Polskiej, lista wystawców coraz dłuższa

DONIESIENIA PRAWNE

Doniesienia prawne

NOWOŚĆ!

DENTAL ZAGADKA

Dental Zagadka

NOWOŚĆ!

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Kalendarium imprez branżowych

Śląskie Spotkania Implantologiczne PTS-OSIS

Endomeeting 2017

Kolonia światową stolicą stomatologii

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Test nr 5, X edycja

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij