TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 9/2017
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 9/2017

Drodzy Czytelnicy!

Wrześniowe wydanie naszego miesięcznika dotrze do Państwa tuż przed targami CEDE w Poznaniu. Z tej okazji, a także w związku z jubileuszem 25-lecia Elamed Media Group oraz 20. urodzinami „TPS” przygotowaliśmy dla Państwa specjalny prezent – bezpłatny dodatek „Stomatologia cyfrowa. Obrazowanie”, w którym odnajdą Państwo szereg artykułów na temat m.in. interpretacji zdjęć rtg. i istoty obrazowania w diagnozowaniu pacjentów. Dodatek będzie dostępny na naszym stoisku podczas targów CEDE, a także dołączony do prenumeraty. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia nas w Poznaniu.

Na okładce wrześniowego wydania mamy zaszczyt gościć dr. hab. n. med. Piotra Majewskiego, kierownika Pracowni Implantologii Instytutu Stomatologii Collegium Medicum UJ w Krakowie oraz kierownika CEIA. W wywiadzie dzieli się on wiedzą m.in. z zakresu najnowszych rozwiązań w leczeniu implantologicznym.

Artykuł, który odnajdą Państwo w dziale „Temat numeru”, opracował specjalnie dla nas dr Giuliano Malaguti we współpracy z tech. dent. Renato Rossi. Obszerna fotorelacja przedstawia krok po kroku opis przypadku z zastosowaniem systemów OT Strategy i Ot Equator.

Wśród artykułów odnajdą Państwo m.in. fotorelację z odbudowy uszkodzonych koron zębów z zastosowaniem materiału kompozytowego, a także opracowanie na temat leczenia progenii.

Jeszcze raz serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszego stoiska podczas targów CEDE w Poznaniu i życzę owocnej lektury.

prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz
redaktor naczelna

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI STOMATOLOGII

Implnatologia to dziedzina interdyscyplinarna

O jej możliwościach i rozwoju z dr. hab. n. med. Piotrem Majewskim, kierownikiem Pracowni Implantologii Instytutu Stomatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i kierownikiem Środkowo-Europejskiej Akademii Implantologii Dentystycznej (CEIA), rozmawiała Paulina Budna-Muc.

Algorytmy postępowania

Algorytmy postępowania - Postępowanie w sytuacji tamowania krwotoków/zaopatrywania ran

TEMAT NUMERU

Nowoczesne podejście do rehabilitacji protetycznej w połączeniu z konstrukcjami zdejmowanymi z zębów zachowanych

Artykuł przedstawia opis przypadku z zastosowaniem strategii w systemach OT Strategy i Ot Equator.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Niepróchnicowe ubytki tkanek twardych zębów Odbudowa uszkodzonych koron zębów z zastosowaniem materiału kompozytowego

Niepróchnicowe ubytki tkanek twardych zębów stanowią coraz częstszy problem, z jakim pojawiają się pacjenci w gabinecie stomatologicznym. Niniejszy artykuł przybliża tematykę związaną z rekonstrukcją niepróchnicowych ubytków tkanek twardych z zastosowaniem materiałów kompozytowych.

ENDODONCJA

Przewlekłe zapalenie tkanek okołowierzchołkowych – opis przypadku

Antyseptyczne leczenie kanałowe jest metodą leczenia przewlekłego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. W pracy przedstawiono opis przypadku, w którym postawiono powyższą diagnozę. Przewlekłe zapalenie tkanek okołowierzchołkowych często przebiega bezobjawowo, ze względu na znaczną resorpcję kości daje wyraźny obraz na zdjęciach rtg. Po zakończeniu leczenia konieczne są obserwacja oraz kontrolne zdjęcia rtg. po 3, 6 i 12 miesiącach.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Wykorzystanie A-PRF wraz z materiałem kościozastępczym w procesie gojenia rany – opis przypadku

W pracy przedstawiono opis przypadku – zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba 12 z wyłuszczeniem zmiany okołowierzchołkowej – oraz zastosowanie ksenogennego materiału kościozastępczego (Bio-Oss®) wraz z frakcją fibryny bogatopłytkowej A-PRF w celu regeneracji kości.

IMPLANTOLOGIA

Zastosowanie łączników standardowych i indywidualnych projektowanych komputerowo do prac stałych w implantoprotetyce – przegląd piśmiennictwa

Cel pracy: Omówienie łączników standardowych i indywidualnych stosowanych w implantoprotetyce na podstawie przeglądu piśmiennictwa zagranicznego i polskiego, a także opis dostępnych na polskim rynku różnych form łączników.

ORTODONCJA

KaLeczenie progenii – opis przypadku

artykule został przedstawiony przypadek pacjentki z wadą gnatyczną typu progenia, która została poddana kompleksowemu leczeniu we współpracy z chirurgiem szczękowo-twarzowym w celu poprawy profilu tkanek miękkich, relacji zębowo-zębowych, wyrostkowych oraz szczękowych.

STOMATOLOGIA WIEKU ROZWOJOWEGO

Odbudowa i wydłużenie okluzyjne przetrwałego drugiego mlecznego zęba trzonowego

Odbudowa i wydłużenie okluzyjne przetrwałego drugiego mlecznego zęba trzonowego w sytuacji braku zawiązka stałego zęba przedtrzonowego przeprowadzona przy użyciu materiału bioaktywnego Activa BioACTIVE RESTORATIVE (Pulpdent USA).

SPRZĘT I MATERIAŁY

Zastosowanie wielofalowego lasera diodowego do usuwania zmian o charakterze guzkowatym w obrębie błony śluzowej jamy ustnej

W pracy przedstawiono wykorzystanie wielofalowego lasera diodowego SMARTm PRO 6w1 (Lasotronix, Piaseczno, Polska) w celu usunięcia zmian o charakterze włókniaków błony śluzowej jamy ustnej.

Mikroskop – podstawowe narzędzie stosowane w nowoczesnej endodoncji

W artykule na podstawie piśmiennictwa przedstawiono podstawowe parametry mikroskopu, takie jak: powiększenie, głębia ostrości, ogniskowa. Opisano wady i zalety pracy z mikroskopem.

OKIEM SANEPIDU

Warunki zdrowotne środowiska pracy stomatologa a zapobieganie chorobom zawodowym – cz. I

Środowisko pracy to miejsce, w którym niejednokrotnie bezpieczeństwo człowieka jest istotnie zagrożone. Każdy ponosi ryzyko związane z wykonywaną pracą, większe lub mniejsze. W przypadku lekarza stomatologa, który w środowisku pracy może być narażony na oddziaływanie różnorodnych czynników wpływających negatywnie na jego zdrowie, to ryzyko jest z całą pewnością duże.

PRAWO

Leczenie uzdrowiskowe dentysty

Specyfika wykonywania zawodu dentysty powoduje często u wykonujących ten zawód problemy zdrowotne, szczególnie z kręgosłupem, czasem z barkiem lub/i nadgarstkiem. Skuteczną alternatywą dla powyższych problemów może być leczenie uzdrowiskowe.

PRZYCHODZI DZIENNIKARZ DO STOMATOLOGA

Kongres Unii Stomatologii Polskiej – praktycznie nie do podrobienia/ Komunikacja w mediach to dialog czy lans?

DENTAL ZAGADKA

Dental zagadka

DONIESIENIA PRAWNE

Doniesienia prawne

MZ o przywróceniu opieki stomatologicznej w szkołach (22 maja); 593 szpitale zakwalifikowane do sieci (29 czerwca); 58 mln zł więcej na publiczną stomatologię w 2018 r. (18 lipca); Nowe terminy wprowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej (18 lipca); E-karty poświadczające prawo wykonywania zawodu (19 lipca); Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu w służbie zdrowia podpisana (20 lipca); Nowy wiceminister zdrowia (1 sierpnia); Pozbawienie prawa wykonywania zawodu nie powinno ulegać zatarciu (1 sierpnia); Wyrok WSA: kierownik podmiotu leczniczego – tylko z konkursu (1 sierpnia); Dentobusy w walce z próchnicą (3 sierpnia); Nowa siedziba EMA w Polsce?! (10 sierpnia)

KALENDARIUM SZKOLEŃ BRANŻOWYCH

Kalendarium imprez branżowych

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Kongres Rhein’83 Days w Bolonii

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny

Test nr 8, X edycja

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij