TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 10/2017
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 10/2017

Drodzy Czytelnicy!

Witam Państwa serdecznie na łamach październikowego wydania tuż po zakończeniu targów CEDE w Poznaniu. Dziękuję wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko – czytelnikom, autorom i przedstawicielom firm.

Serdecznie zachęcam do lektury wywiadu w dziale „Sylwetki stomatologii”. Dr Rafał Flieger i dr Jacek Matys dzielą się wiedzą z zakresu wykorzystania laserów w nowoczesnym leczeniu stomatologicznym, a także najnowszych technik diagnostyczno-zabiegowych stosowanych w ortodoncji.

Temat bieżącego wydania to rekonstrukcja protetyczna u pacjentki z hipodoncją – szczegółowa relacja z postępowania klinicznego i laboratoryjnego wzbogacona o obszerny materiał zdjęciowy. Z zakresu stomatologii zachowawczej polecam lekturę opisu przypadku wybielania martwego zęba, z kolei z zakresu chirurgii zachęcam do zapoznania się z ciekawą fotorelacją dotyczącą leczenia implantologicznego i przygotowania warunków w jamie ustnej pod wszczep implantów.

Zapraszam także do zapoznania się z kolejnym algorytmem postępowania w sytuacjach nagłych w gabinecie, tym razem omówione zostały pozycje ułożeniowe poparte materiałem zdjęciowym. W bieżącym wydaniu nie zabrakło także najnowszych doniesień prawnych oraz kolejnej zagadki stomatologicznej.

Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz
redaktor naczelna

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI STOMATOLOGII

Łatwiej uwierzyć w siebie, gdy wierzy w nas ktoś drugi

O wykorzystaniu laserów w nowoczesnym leczeniu stomatologicznym oraz wspólnej pracy z dr. n. med. Rafałem Fliegerem i dr. n. med. Jackiem Matysem rozmawiała Paulina Budna-Muc.

Algorytmy postępowania

Algorytmy postępowania

Układanie pacjenta w odpowiedniej pozycji ułożeniowej w sytuacji nagłego zagrożenia życia

TEMAT NUMERU

Harmonijny wygląd pomimo hipodoncji

Esthetic harmony despite hypodontia

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Kompleksowe leczenie implantoprotetyczne – opis przypadku

Leczenie implantoprotetyczne daje coraz większe możliwości zaopatrzenia braków w uzębieniu pacjentów. Wymaga dokładnej diagnostyki pacjenta: badanie kliniczne, obrazowanie radiologiczne 3D, dokonania pomiarów. Przed zabiegiem zawsze należy rozważyć wszystkie wskazania i przeciwwskazania, aby uniknąć popełnienia błędów leczniczych.

Torbiel samotna żuchwy – opis przypadku

Celem pracy jest przedstawienie opisu przypadku torbieli samotnej w żuchwie w jej przednim odcinku u 19-letniej pacjentki, którą zdiagnozowano przypadkowo po wykonaniu zdjęcia panoramicznego zębów.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Wybielanie martwego zęba – opis przypadku

W pracy opisano przypadek wybielania martwego zęba przebarwionego po leczeniu endodontycznym. Na jego podstawie przedstawiono metodę stopniowego wybielania martwego zęba. Omówiono zasady postępowania, wskazania do leczenia oraz przyczyny przebarwień. Opisano także powikłania po wybielaniu.

Minimalnie inwazyjne procedury leczenia zachowawczego w praktyce

W artykule przedstawiono praktyczne zastosowanie metod mikrostomatologii na podstawie przypadku 14-letniego pacjenta z próchnicą początkową w obrębie szkliwa. W leczeniu zastosowano m.in. terapeutyczne dawki fluoru i fosfopeptydu kazeiny.

PROTETYKA

Wieloetapowa rehabilitacja protetyczna po zabiegu resekcji szczęki

Rehabilitacja protetyczna pacjentki po zabiegu chirurgicznym w obrębie głowy i szyi należy do najtrudniejszych terapii. Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja protetyczna doprowadziła do poprawy mowy, funkcji narządu żucia i efektu estetycznego.

Wyciski czynnościowe – najczęściej popełniane błędy

W pracy przedstawiono najczęściej popełniane błędy podczas wykonywania wycisków czynnościowych pod protezy ruchome. Błędy te mogą być popełniane przez technika na etapie wykonawstwa laboratoryjnego lub przez lekarza przy dostosowaniu łyżki indywidualnej przed pobraniem wycisku, jak również podczas jego późniejszego przechowywania. Opisano także błędy polegające na niewłaściwym wyborze masy i techniki wyciskowej w stosunku do istniejących warunków anatomicznych w jamie ustnej pacjenta.

Kompleksowe leczenie stomatologiczne 70-letniej pacjentki Podniesienie zwarcia uzupełnieniem protetycznym ruchomym, odbudowa estetyczna zębów w odcinku przednim

Artykuł przedstawia kompleksowe podejście do pacjenta, opis leczenia przypadku klinicznego, zarówno zachowawczego, jak i protetycznego, w aspekcie odbudowy stref podparcia.

ORTODONCJA

Transpozycja – sposób postępowania leczniczego na przykładzie przypadku klinicznego

W pracy opisano rodzaje klasyfikacji zaburzenia i sposób postępowania na przykładzie własnego przypadku klinicznego. Zwrócono uwagę na właściwą diagnostykę radiologiczną (panorama, zdjęcie zgryzowe i tomografia komputerowa), która pozwala na określenie lokalizacji zębów, stosunku do struktur sąsiednich, a zastosowana odpowiednio wcześnie pozwala zapobiec nasileniu nieprawidłowości.

IMPLANTOPROTETYKA

Powikłania leczenia implantoprotetycznego – cz. II

Podobnie jak w poprzedniej części artykułu, autorzy postarają się skupić na powikłaniach związanych z częścią leczenia implantoprotetycznego. Omówione zostaną aspekty związane z nieprawidłowościami suprastruktur wykonywanych na implantach oraz z powikłaniami, które występują w trakcie zabiegu chirurgicznego.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Korekta wędzidła języka przy użyciu lasera diodowego – opis trzech przypadków

Opcje leczenia ankyloglosji obejmują tradycyjne techniki chirurgiczne: skalpel (frenotomia, frenektomia, frenuloplastyka) oraz zastosowanie laserów. Wykorzystanie lasera zarówno nisko-, jak i wysokoenergetycznego w chirurgii tkanek miękkich powoduje większy komfort zabiegu z powodu zmniejszonego krwawienia, mniejszego obrzęku i bólu pozabiegowego odczuwanego przez pacjenta.

Szkło- karbomer – cement szklano-jonomerowy nowej generacji

Przedstawiono krótki rys historyczny biomateriałów do odbudów bezpośrednich ubytków w kolorze zęba w kontekście nowej grupy materiałowej – szkło-karbomerów. Poszukiwanie nowych biodegradowalnych matryc oraz zastosowanie pochodnych siloksanu i nanokryształów F/HAp jest kolejnym krokiem w optymalizacji biomateriałów dentystycznych.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Zastosowanie substancji naturalnych w leczeniu powikłań w jamie ustnej po leczeniu onkologicznym

W pracy przedstawiono przyczyny, objawy oraz możliwe następstwa wybranych powikłań (tj.: zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, kserostomię, problemy z uzębieniem, zaburzenia smaku).

OKIEM SANEPIDU

Warunki zdrowotne środowiska pracy stomatologa a zapobieganie chorobom zawodowym – cz. II

Urządzając gabinet, powinniśmy wziąć również pod uwagę wymagania dotyczące pomieszczeń pracy oraz pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, które zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej oraz Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury

DONIESIENIA PRAWNE

Doniesienia Prawne

KALENDARIUM SZKOLEŃ BRANŻOWYCH

Kalendarium imprez branżowych

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Sympozjum stypendystów z partnerami z 21 różnych krajów

Powrót CEDE w nowej odsłonie

20. Zjazd PTO w Łodzi

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny

Test nr 9, X edycja

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij