TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 11/2017
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 11/2017

Drodzy Czytelnicy!

Witam serdecznie na łamach listopadowego wydania „TPS”, w którym na okładce i w dziale „Sylwetki stomatologii”mamy przyjemność gościć konsultant krajową w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją dr hab. Agnieszkę Mielczarek. Pani docent dzieli się z Czytelnikami nowoczesnymi metodami leczenia, a także opowiada o zmianach w edukacji. Wywiad bezpośrednio koresponduje z „Tematem numeru”, w którym opisane zostały zastosowanie i rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych. Z zakresu stomatologii zachowawczej uwadze polecam artykuł na temat biomineralizacji i najnowszych rozwiązań w materiałach do wypełnień. Niezwykle bogatą w materiał zdjęciowy pracę odnajdą Państwo w dziale „Protetyka”. Autorzy opisują, jak zoptymalizować tradycyjne protezy całkowite, aby jak najbardziej odpowiadały warunkom w jamie ustnej i spełniały wymogi estetyczne. Wśród tematów nie zabrakło także periodontologii – artykuł na temat halitozy – oraz kontynuacji cyklu ortodontycznego – artykuł na temat hipodoncji wzbogacony o zdjęcia rtg. Zachęcam także do lektury działu „Algorytmy postępowania”, tym razem krok po kroku opisano działania, które należy podjąć przy urazach kończyn (złamania, zwichnięcia).

Na koniec serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszego stoiska podczas listopadowych targów Dentamed we Wrocławiu.

Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz
redaktor naczelna

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI STOMATOLOGII

Przed endodoncją stoi szereg wyzwań

Stomatologia zachowawcza z endodoncją to dziedzina prężnie rozwijająca się na przestrzeni kilku ostatnich lat. O nowoczesnych technikach leczenia, zmianach w edukacji i wyzwaniach przyszłości z dr hab. n. med. Agnieszką Mielczarek, konsultantem krajowym w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją, rozmawiała Paulina Budna-Muc.

Algorytmy postępowania

Algorytmy postępowania

Doraźne zabezpieczanie obrażeń układu kostnego

TEMAT NUMERU

Najczęściej stosowane w praktyce indywidualne i standardowe wkłady koronowo-korzeniowe

W pracy przedstawiono właściwości wkładów koronowo-korzeniowych indywidualnych i standardowych stosowanych obecnie najczęściej w praktyce stomatologa. Omówiono zasady i protokoły wykonywania i osadzania wkładów.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Koferdam (Nie)zbędny element leczenia

W artykule znajdziemy analizę zalet i wad stosowania izolacji pola zabiegowego za pomocą koferdamu przeprowadzoną na podstawie badań wielu autorów i własnych.

Biomineralizacja Kolejny krok w stomatologii zachowawczej

Materiały bioaktywne dostarczają minerałów korzystnych dla struktury zęba, stymulują mineralizację i wytwarzanie chemicznego wiązania, które pomaga uszczelnić ząb i zapobiega mikroprzeciekom. Użycie materiałów, które są zdolne do tworzenia apatytu w miejscu łączenia ząb – materiał, może polepszyć żywotność i trwałość wypełnień kompozytowych.

PROTETYKA

Ulepszona estetyka dziąseł dla naturalnie wyglądających protez całkowitych. Optymalizacja tradycyjnych protez całkowitych przy użyciu innowacyjnego materiału do licowania

Enhanced gingival esthetics for natural looking complete dentures. Optimizing conventional complete dentures with an innovative veneering material

PERIODONTOLOGIA

Halitoza – przegląd piśmiennictwa

Halitoza to choroba, na którą cierpi wielu ludzi, stanowi ona nie tylko problem medyczny, ale i socjalny. Może wywodzić się z jamy ustnej, ale również być skutkiem chorób ogólnoustrojowych. Dlatego ważne są szybka, dokładna i wielospecjalistyczna diagnostyka oraz indywidualne leczenie wymagające współpracy lekarzy dentystów ogólnych, periodontologów oraz lekarzy medycyny różnych specjalności.

IMPLANTOLOGIA

Hybrydowe podejście do implantacji – cyfrowe planowanie i analogowe wykonanie. Opis na podstawie 10 lat doświadczeń z systemem Simplant

Artykuł opisuje wykorzystanie systemu Simplant w procesie implantacji.

ORTODONCJA

Przegląd współczesnej wiedzy na temat hipodoncji

W artykule przedstawiono współczesną wiedzę na temat zaburzenia rozwojowego zębów o charakterze zmniejszonej liczby zębów oraz częstość występowania, postacie kliniczne i rodzaje klasyfikacji tego typu zaburzeń.

STOMATOLOGIA WIEKU ROZWOJOWEGO

Reinkluzja zębów mlecznych – analiza przypadków

Reinkluzja zębów mlecznych (reinclusion dentis) jest jedną z postaci zaburzeń zębowych, której cechą charakterystyczną jest powolne zagłębianie się zęba w kierunku wyrostka zębodołowego. Efektem tego zaburzenia jest obserwowana klinicznie utrata kontaktu okluzyjnego zęba w reinkluzji z zębami przeciwstawnymi. Niniejsza publikacja omawia w sposób szczegółowy protokół postępowania w takich sytuacjach klinicznych.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Wycisk tradycyjny czy cyfrowy? Zastosowanie skanerów wewnątrzustnych w stomatologii

Wykonywanie wycisków masami wyciskowymi i odlewanie na ich podstawie modeli gipsowych wiąże się z ryzykiem powstawania błędów na poszczególnych etapach, które w przypadku technik cyfrowych zostają pominięte. Wyciski cyfrowe staną się w przyszłości standardem w stomatologii. Ważna jest znajomość zalet oraz ograniczeń metody cyfrowej względem metody tradycyjnej pobierania wycisków i otrzymywania modeli tkanek jamy ustnej pacjenta.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Ciało obce drzewa oskrzelowego – wiertło dentystyczne. Opis przypadku

Autorzy opisują przypadek 57-letniej chorej, w przypadku której w trakcie leczenia endodontycznego zęba 11 doszło do aspiracji wiertła dentystycznego do dróg oddechowych. W wykonanym badaniu tomograficznym potwierdzono obecność wiertła w dystalnym odcinku oskrzela nr 10 płuca prawego. Wiertła nie uwidoczniono w badaniu endoskopowym drzewa oskrzelowego. W znieczuleniu ogólnym wykonano u chorej zabieg torakotomii prawostronnej i operacyjnie usunięto wiertło dentystyczne z miąższu płucnego. Chora w 6. dobie po zabiegu została wypisana do domu w stanie dobrym.

Dentofobia – opis przypadku

Dentofobia według badań uniwersyteckich obejmuje duży procent pacjentów gabinetów stomatologicznych. W pracy opisano ciężki przypadek dentofobii u pacjenta z przewlekłym przywierzchołkowym zapaleniem ozębnej.

OKIEM SANEPIDU

Zatrucia i zachorowania na wybrane choroby zakaźne w Polsce. Sytuacja epidemiologiczna

Sytuacja epidemiologiczna zakażeń i chorób zakaźnych w Polsce jest monitorowana przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej na podstawie zgłoszeń dokonywanych przez lekarzy. Obowiązek zgłaszania podejrzeń zachorowań i zachorowań na choroby zakaźne jest wprowadzony Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2016 r., poz. 1866 z późn. zm.).

DENTAL ZAGADKA

Dental Zagdka

DONIESIENIA PRAWNE

Doniesienia prawne

KALENDARIUM SZKOLEŃ BRANŻOWYCH

Kalendarium imprez branżowych

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Nowy salon ekspozycyjny firmy Marrodent w Katowicach

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny

Test nr 10, X edycja

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij