TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 4/2018
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 4/2018

Drodzy Czytelnicy!

Serdecznie witam Państwa na łamach kwietniowego wydania miesięcznika „TPS”, które oddaję w Państwa ręce tuż po zakończeniu kolejnej edycji targów Krakdent. Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które odwiedziły stoisko naszej redakcji. Była to okazja nie tylko do rozmów, ale także prezentacji nowości wydawniczej – książki pod redakcją dr Beaty Wieruckiej-Młynarczyk Periodontologia. Teksty wybrane. Publikacja podczas premiery spotkała się z dużym zainteresowaniem. Wszystkich Czytelników, którzy nie mieli okazji zapoznać się z książką podczas targów, serdecznie zachęcam do odwiedzenia strony www.dlaspecjalistow.pl. Dostępne są tam spis treści oraz szczegóły poruszonych zagadnień.

W wiosennym wydaniu na okładce oraz w dziale „Sylwetki stomatologii” mamy zaszczyt gościć prof. Zenona Czubę, kierownika Katedry Mikrobiologii i Immunologii ŚUM w Katowicach. Nasz rozmówca zdradza, w jaki sposób lekarz stomatolog może wykorzystać wiedzę z tego zakresu w swojej praktyce.

W dziale „Temat numeru” kontynuujemy temat stomatologii zachowawczej z endodoncją, tym razem jest to niezwykle ciekawy przypadek zespołu endo-perio poparty bogatą dokumentacją zdjęciową. Temat leczenia zachowawczego poruszony jest także w kolejnym dziale, gdzie opisany został przypadek złożonego urazu zęba stałego oraz postępowania bezpośrednio po urazie, który nastąpił na skutek przebytego napadu padaczki.

Zachęcam także do lektury działu „Implantologia”, w którym znajduje się praca na temat krótkich implantów, a także części „Protetyka”, gdzie opisano zastosowanie odbudowy monolitycznej od strony klinicznej i laboratoryjnej.

W wydaniu nie zabrakło stałej części – „Algorytmów postępowania”, tym razem są to procedury postępowania w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. W końcowej części czasopisma odnajdą Państwo także kolejną część artykułu na temat przeciwdziałania chorobom zawodowym, a także najnowsze doniesienia prawne. Zachęcam także do sprawdzenia swojej wiedzy i regularnego rozwiązywania „Dental zagadek” – kolejna zagadka dostępna na stronie 11.

Życzę owocnej lektury.
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI STOMATOLOGII

Rola mikrobiologii w medycynie ciągle rośnie

Jakie znaczenie ma współcześnie mikrobiologia? Jak lekarze stomatolodzy mogą korzystać z jej odkryć i czy antybiotyk to cudowny lek na wszystko? Na te i inne pytania w rozmowie z Pauliną Budną-Muc odpowiada prof. dr hab. n. med. Zenon Czuba, kierownik Katedry Mikrobiologii i Immunologii ŚUM w Katowicach.

Algorytmy postępowania

Na temat anafilaksji w gabinecie stomatologicznym nigdy dosyć – aktualne wytyczne

TEMAT NUMERU

Powtórne leczenie endodontyczne zęba 36 z rozpoznaniem zespołu endo-perio – opis przypadku

W pracy przedstawiono opis przypadku powtórnego leczenia kanałowego zęba z rozpoznaniem zespołu endo-perio. Kontrolne zdjęcie rentgenowskie wykonane po 10 miesiącach od zabiegu ukazało wygojenie tkanek okołowierzchołkowych.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Urazowe uszkodzenie zęba stałego na skutek przebytego napadu padaczki – opis przypadku

W pracy przedstawiono przypadek złożonego urazu zęba stałego oraz postępowania bezpośrednio po urazie, który nastąpił na skutek przebytego napadu padaczki.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Rogowiak kolczystokomórkowy – opis przypadku 95-letniej pacjentki

Róg skórny to twardy, egzofityczny guzek koloru żółtobrunatnego, przypominający róg, rozwijający się najczęściej w przebiegu rogowacenia słonecznego, ale także raka lub rogowiaka kolczystokomórkowego.

PROTETYKA

Przekonujący duet: tlenek cyrkonu i szkło ceramiczne fluoroapatytowe Monolityczne podbudowy i licowanie ceramiką w uzupełnieniach złożonych

A convincing duo: zirconium oxide and fluorapatite glass-ceramic Monolithic design and veneered framework components in a complex restoration

Aspekt higieny i estetyki w wykonawstwie uzupełnień stałych

W pracy zwrócono uwagę na prawidłowe zaprojektowanie poszczególnych uzupełnień stałych i odpowiedni dobór materiału oraz przedstawiono potencjalne czynniki mogące prowadzić do niepowodzeń protetycznych.

IMPLANTOLOGIA

Krótkie implanty jako alternatywa dla nadleczenia

Częstym problemem klinicznym, z którym spotyka się implantolog, jest poprzeczny lub pionowy zanik wyrostka zębodołowego po utracie zęba. Zwiększające się oczekiwania estetyczne i presja ze strony pacjentów dotycząca skrócenia czasu leczenia implantologicznego wymuszają na lekarzach poszukiwanie nowych rozwiązań klinicznych.

PERIODONTOLOGIA

Zastosowanie wodnego roztworu dwuglukonianu chlorheksydyny u pacjentów z grzybicą jamy ustnej

Coraz częściej spotykana wysoka lekooporność zmusza klinicystów do poszukiwania alternatywnych metod leczenia kandydozy jamy ustnej.

ORTODONCJA

Tomografia komputerowa stożkowa jako użyteczne narzędzie w ortodoncji

W artykule przedstawiono przykłady przypadków klinicznych napotkanych w codziennej praktyce ortodontycznej, w których autorzy zdecydowali się na poszerzenie diagnostyki o CBCT.

STOMATOLOGIA WIEKU ROZWOJOWEGO

Skuteczność metody infiltracji próchnicy początkowej żywicą Icon – przegląd piśmiennictwa

Infiltracja szkliwa żywicą Icon o niskiej gęstości i lepkości jest minimalnie inwazyjną metodą leczenia początkowego stadium tej choroby. Infiltrant ma podobny współczynnik załamania światła jak zdrowe szkliwo i dlatego może wyrównać różnicę załamania światła.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Wykorzystanie włókna poliaramidowego przy odbudowie korony zęba siecznego w trudnych warunkach zwarciowych

Estetyczne uzupełnienie pojedynczego braku zębowego w odcinku przednim stanowi wyzwanie dla lekarza stomatologa. Istnieje wiele możliwych rozwiązań, takich jak: implantoprotetyka, konwencjonalna protetyka, most adhezyjny (Maryland) czy też proteza ruchoma osiadająca lub podparta ozębnowo.

Zastosowanie laserów Er:YAG i Nd:YAG w zabiegach stomatologicznych

Celem pracy jest przedstawienie możliwości wykorzystania laserów dużej mocy, z uwzględnieniem laserów Nd:YAG oraz Er:YAG.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Jak zapobiegać zaburzeniom zdrowotnym występującym w zawodzie lekarza stomatologa – spojrzenie specjalisty fizjoterapii

W pracy przedstawiono możliwości przeciwdziałania licznym objawom klinicznym ze strony narządu ruchu, które można zastosować w ramach profilaktyki pierwotnej bądź wtórnej podczas wykonywania pracy przez lekarzy stomatologów i asystentów stomatologicznych. Omówiono również wybrane metody fizjoterapii, z których ta grupa zawodowa może skorzystać w warunkach ambulatoryjnych.

PRAWO

Elektroniczna dokumentacja medyczna

OKIEM SANEPIDU

Wirusowe zapalenie wątroby typu A – czy to już epidemia?

W OBIEKTYWIE

ISO, przysłona i czas naświetlania, czyli tajemnica „trójkąta ekspozycji” oraz pojęcie „głębi ostrości”

DONIESIENIA PRAWNE

Doniesienia prawne

KALENDARIUM SZKOLEŃ BRANŻOWYCH

Kalendarium imprez branżowych

LISTY DO REDAKCJI

Listy do redakcji

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Rekordowe Targi Krakdent® 2018

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny

Test nr 4, XI edycja

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij