TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 5/2018
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 5/2018

Drodzy Czytelnicy!

Majowe wydanie otwiera wywiad z profesor Hanną Misiołek, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Katedry Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Ból jest jedną z najczęstszych przyczyn obaw, strachu i odwlekania leczenia przez pacjentów gabinetów stomatologicznych. Pani Profesor pokazuje, że nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania tego problemu, jednocześnie prezentuje najnowsze sposoby walki z bólem.
W dziale „Temat numeru” odnajdą Państwo niezwykle ciekawy przypadek 11-letniej pacjentki,u której stwierdzono zespół krótkich korzeni. Przypadek jest tym bardziej ciekawy, że zmiany zaobserwowano także u ojca dziewczynki, co pozwoliło na przeanalizowanie tej anomalii pod kątem jej dziedziczności.
Sposób poprawy estetyki za pomocą dostępnych rozwiązań stomatologii adhezyjnej zaprezentowany został w dziale „Stomatologia zachowawcza”, w opisywanym przypadku poprawiono estetykę u pacjentki z wtórną próchnicą. Z zakresu chirurgii stomatologicznej lekturze polecam artykuł przedstawiający krok po kroku diagnostykę oraz usunięcie zmiany o charakterze mucocele.
Na koniec uwadze polecam kolejną część „Algorytmów postępowania”, tym razem zaprezentowana została sytuacja pacjenta z udarem mózgu.
Życzę owocnej lektury!
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI STOMATOLOGII

Nie ma idealnego leku na ból

O występowaniu bólu w stomatologii oraz metodach jego uśmierzania z prof. zw. dr hab. n. med. Hanną Misiołek, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Katedry Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, rozmawiała Paulina Budna-Muc.

TEMAT NUMERU

Rodzinne występowanie anomalii krótkich korzeni – opis przypadku z przeglądem piśmiennictwa

W pracy omówiono przypadek rodzinnego występowania anomalii krótkich korzeni (SRA) i dokonano przeglądu piśmiennictwa.

Algorytmy postępowania

Algorytmy postępowania

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Odbudowy kompozytowe w adhezyjnej stomatologii odtwórczej

Artykuł poświęcony jest złożonej problematyce stomatologii adhezyjnej stosowanej w rekonstrukcji uszkodzonych zębów.

Kierunek rozwoju systemów łączących – przegląd piśmiennictwa

Na podstawie piśmiennictwa przeprowadzono porównanie obecnie stosowanych generacji systemów łączących pod kątem ich siły wiązania do tkanek twardych zęba.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Mucocele – opis przypadku

W pracy przedstawiono przypadek usunięcia torbieli zastoinowej gruczołów ślinowych błony śluzowej (mucoceli) u 26-letniego pacjenta.

PROTETYKA

Od planowania cyfrowego po model i gotowe uzupełnienie Nowoczesna koncepcja pracy prezentowana na podstawie wykonania licówek. From digital planning to the mock-up and final restoration Presentation of a modern work concept on the basis of a veneer fabrication

Korekta estetyczna uzębienia – opis przypadku

W artykule opisano przypadek leczenia protetycznego z wykorzystaniem koron pełnoceramicznych wykonanych w systemie IPS e.max Press.

Przegląd środków stosowanych do higieny protez zębowych

Artykuł omawia współczesne metody i dostępne materiały służące do oczyszczania protez.

IMPLANTOLOGIA

Minimalnie inwazyjna implantacja – współczesne poglądy

Celem niniejszej pracy było przeanalizowanie najnowszych doniesień dotyczących przebiegu procedury i zasad postępowania w minimalnie inwazyjnej implantacji.

ORTODONCJA

Hipodoncja siekaczy bocznych szczęki – kompleksowe leczenie wielospecjalistyczne

Hipodoncja siekaczy bocznych szczęki jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń rozwojowych zębów i wymaga wielospecjalistycznego i długoletniego leczenia. Główne sposoby leczenia polegają na ortodontycznym zamknięciu luki po brakującym siekaczu przez przemieszczony kieł lub odtworzeniu przestrzeni i uzupełnieniu siekacza w sposób protetyczny – mostem lub implantem.

Niekorzystnie umiejscowione oraz zatrzymane trzecie zęby trzonowe w planowaniu leczenia ortodontycznego

Zębem zatrzymanym nazywa się ząb, którego korzeń jest całkowicie uformowany, otwór wierzchołkowy zamknięty oraz minął już termin jego prawidłowego wyrzynania (powyżej 2 lat).

SPRZĘT I MATERIAŁY

Zastosowanie i skuteczność związków fluoru w pastach do zębów

Artykuł ma na celu porównanie past do zębów pod względem skuteczności związków fluoru w nich zawartych w walce z próchnicą oraz opis zastosowania poszczególnych past u określonych grup pacjentów.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Mezoterapia igłowa – procedura medycyny estetycznej coraz częściej wykonywana przez lekarzy dentystów

Medycyna estetyczna cieszy się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów, dlatego coraz częściej zabiegi te wykonywane są przez lekarzy stomatologów. Autorzy omawiają, czym jest mezoterapia igłowa i w jaki sposób przeprowadzić ją krok po kroku, aby uzyskać pożądany efekt i uniknąć wystąpienia powikłań.

Wpływ choroby refluksowej na stan jamy ustnej – przegląd piśmiennictwa

Refluks żołądkowo-przełykowy (GER – gastroesophaageal reflux) jest zaburzeniem czynnościowym górnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na wstecznym napływaniu treści żołądkowej do przełyku. U pacjentów z chorobą refluksową najczęstszymi zmianami patologicznymi w jamie ustnej są nadżerki twardych tkanek zębów

OKIEM SANEPIDU

Nowe wytyczne w zakresie sterylizacji

INNOWACYJNY GABINET

Przystosowanie gabinetu dentystycznego do potrzeb osób niepełnosprawnych

W OBIEKTYWIE

Ostrość zdjęcia Panowanie nad czasem naświetlania oraz balans bieli, czyli jak wiernie odwzorować barwę

DONIESIENIA PRAWNE

Doniesienia prawne

EDUKACJA

2. Kongres Unii Stomatologii Polskiej – karty na stół

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Kongres nowych technologii

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij