TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 5/2018
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 5/2018

Drodzy Czytelnicy!

Majowe wydanie otwiera wywiad z profesor Hanną Misiołek, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Katedry Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Ból jest jedną z najczęstszych przyczyn obaw, strachu i odwlekania leczenia przez pacjentów gabinetów stomatologicznych. Pani Profesor pokazuje, że nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania tego problemu, jednocześnie prezentuje najnowsze sposoby walki z bólem.
W dziale „Temat numeru” odnajdą Państwo niezwykle ciekawy przypadek 11-letniej pacjentki,u której stwierdzono zespół krótkich korzeni. Przypadek jest tym bardziej ciekawy, że zmiany zaobserwowano także u ojca dziewczynki, co pozwoliło na przeanalizowanie tej anomalii pod kątem jej dziedziczności.
Sposób poprawy estetyki za pomocą dostępnych rozwiązań stomatologii adhezyjnej zaprezentowany został w dziale „Stomatologia zachowawcza”, w opisywanym przypadku poprawiono estetykę u pacjentki z wtórną próchnicą. Z zakresu chirurgii stomatologicznej lekturze polecam artykuł przedstawiający krok po kroku diagnostykę oraz usunięcie zmiany o charakterze mucocele.
Na koniec uwadze polecam kolejną część „Algorytmów postępowania”, tym razem zaprezentowana została sytuacja pacjenta z udarem mózgu.
Życzę owocnej lektury!
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI STOMATOLOGII

Nie ma idealnego leku na ból

O występowaniu bólu w stomatologii oraz metodach jego uśmierzania z prof. zw. dr hab. n. med. Hanną Misiołek, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Katedry Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, rozmawiała Paulina Budna-Muc.

TEMAT NUMERU

Rodzinne występowanie anomalii krótkich korzeni – opis przypadku z przeglądem piśmiennictwa

W pracy omówiono przypadek rodzinnego występowania anomalii krótkich korzeni (SRA) i dokonano przeglądu piśmiennictwa.

Algorytmy postępowania

Algorytmy postępowania

Udar mózgu - rozpoznanie, wczesna interwencja

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Odbudowy kompozytowe w adhezyjnej stomatologii odtwórczej

Artykuł poświęcony jest złożonej problematyce stomatologii adhezyjnej stosowanej w rekonstrukcji uszkodzonych zębów.

Kierunek rozwoju systemów łączących – przegląd piśmiennictwa

Na podstawie piśmiennictwa przeprowadzono porównanie obecnie stosowanych generacji systemów łączących pod kątem ich siły wiązania do tkanek twardych zęba.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Mucocele – opis przypadku

W pracy przedstawiono przypadek usunięcia torbieli zastoinowej gruczołów ślinowych błony śluzowej (mucoceli) u 26-letniego pacjenta.

PROTETYKA

Od planowania cyfrowego po model i gotowe uzupełnienie Nowoczesna koncepcja pracy prezentowana na podstawie wykonania licówek. From digital planning to the mock-up and final restoration Presentation of a modern work concept on the basis of a veneer fabrication

Korekta estetyczna uzębienia – opis przypadku

W artykule opisano przypadek leczenia protetycznego z wykorzystaniem koron pełnoceramicznych wykonanych w systemie IPS e.max Press.

Przegląd środków stosowanych do higieny protez zębowych

Artykuł omawia współczesne metody i dostępne materiały służące do oczyszczania protez.

IMPLANTOLOGIA

Minimalnie inwazyjna implantacja – współczesne poglądy

Celem niniejszej pracy było przeanalizowanie najnowszych doniesień dotyczących przebiegu procedury i zasad postępowania w minimalnie inwazyjnej implantacji.

ORTODONCJA

Hipodoncja siekaczy bocznych szczęki – kompleksowe leczenie wielospecjalistyczne

Hipodoncja siekaczy bocznych szczęki jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń rozwojowych zębów i wymaga wielospecjalistycznego i długoletniego leczenia. Główne sposoby leczenia polegają na ortodontycznym zamknięciu luki po brakującym siekaczu przez przemieszczony kieł lub odtworzeniu przestrzeni i uzupełnieniu siekacza w sposób protetyczny – mostem lub implantem.

Niekorzystnie umiejscowione oraz zatrzymane trzecie zęby trzonowe w planowaniu leczenia ortodontycznego

Zębem zatrzymanym nazywa się ząb, którego korzeń jest całkowicie uformowany, otwór wierzchołkowy zamknięty oraz minął już termin jego prawidłowego wyrzynania (powyżej 2 lat).

SPRZĘT I MATERIAŁY

Zastosowanie i skuteczność związków fluoru w pastach do zębów

Artykuł ma na celu porównanie past do zębów pod względem skuteczności związków fluoru w nich zawartych w walce z próchnicą oraz opis zastosowania poszczególnych past u określonych grup pacjentów.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Mezoterapia igłowa – procedura medycyny estetycznej coraz częściej wykonywana przez lekarzy dentystów

Medycyna estetyczna cieszy się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów, dlatego coraz częściej zabiegi te wykonywane są przez lekarzy stomatologów. Autorzy omawiają, czym jest mezoterapia igłowa i w jaki sposób przeprowadzić ją krok po kroku, aby uzyskać pożądany efekt i uniknąć wystąpienia powikłań.

Wpływ choroby refluksowej na stan jamy ustnej – przegląd piśmiennictwa

Refluks żołądkowo-przełykowy (GER – gastroesophaageal reflux) jest zaburzeniem czynnościowym górnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na wstecznym napływaniu treści żołądkowej do przełyku. U pacjentów z chorobą refluksową najczęstszymi zmianami patologicznymi w jamie ustnej są nadżerki twardych tkanek zębów

OKIEM SANEPIDU

Nowe wytyczne w zakresie sterylizacji

INNOWACYJNY GABINET

Przystosowanie gabinetu dentystycznego do potrzeb osób niepełnosprawnych

W OBIEKTYWIE

Ostrość zdjęcia Panowanie nad czasem naświetlania oraz balans bieli, czyli jak wiernie odwzorować barwę

LISTY DO REDAKCJI

Listy do redakcji

DONIESIENIA PRAWNE

Doniesienia prawne

EDUKACJA

2. Kongres Unii Stomatologii Polskiej – karty na stół

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Kongres nowych technologii

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij