Drodzy Czytelnicy!
Niezmiernie miło powitać mi Państwa na łamach kolejnego wydania naszego miesięcznika.
W czerwcowym wydaniu, dzięki uprzejmości Docenta Marka Kucharzewskiego, kierownika Zakładu Anatomii Opisowej i Topograficznej ŚUM, mamy okazję przeczytać ciekawy wywiadm na temat miejsca anatomii we współczesnej medycynie, a zwłaszcza w stomatologii. Serdecznie zapraszam do lektury tekstu, który znajduje się w dziale „Sylwetki stomatologii”.
Temat numeru tym razem dotyczy chirurgii, w dziale odnajdą Państwo przypadek leczenia pacjentki ze zmianą włóknisto-kostną w obrębie kości żuchwy. Artykuł poparty jest materiałem zdjęciowym.
Z zakresu stomatologii zachowawczej odnajdą Państwo artykuł na temat strategii dotyczących odbudowy protetycznej zębów po leczeniu endodontycznym, z kolei z zakresu protetyki polecam artykuł na temat rekonstrukcji uzębienia z wykorzystaniem protez overdenture.
Zachęcam do lektury naszych stałych działów – najnowszych doniesień prawnych, kolejnej edycji poradnika fotograficznego, a także algorytmów postępowania, tym razem poświęcone są one urazom zębów (są to informacje opracowane z myślą o pacjencie, aby w łatwy i zrozumiały sposób przedstawić mu ten problem).
Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz
redaktor naczelna
Anatomia jest podstawową nauką dla każdego przyszłego lekarza bez względu na specjalizację. O postępie technicznym w dziedzinie anatomii oraz jej związkach ze stomatologią opowiada dr hab. n. med. Marek Kucharzewski, kierownik Zakładu Anatomii Opisowej i Topograficznej ŚUM.
Włókniak kostniejący należy do łagodnych włóknisto-kostnych guzów występujących przeważnie w kościach szczękowych. Gdy nie jest leczony, może powodować deformację kości. W artykule przedstawiono przypadek 23-letniej kobiety, u której zdiagnozowano zmianę wielkości 2 cm w obrębie kości żuchwy i zastosowane leczenie.
W artykule przedstawiono aktualne strategie dotyczące odbudowy protetycznej zębów po leczeniu endodontycznym.
Autotransplantacja jest to przeszczepienie narządów w obrębie tego samego organizmu. Przeszczepianie zębów pacjenta w inne położenie jest metodą uzupełniania braków zębowych, która cechuje się dużym odsetkiem powodzenia.
W dobie prężnie rozwijającej się stomatologii odtwórczej, w szczególności implantologii, konwencjonalne leczenie chirurgiczne z zachowaniem zdrowych tkanek zęba coraz częściej bywa pomijane, wręcz zaniechane przy planowaniu leczenia.
W artykule przedstawiony zostanie przypadek kompleksowego leczenia z wykorzystaniem protez overdenture osadzonych na koronach teleskopowych.
Artykuł omawia współczesne rozwiązania oraz materiały używane do rekonstrukcji protetycznej u pacjentów z bruksizmem.
Lekarz podczas terapii ortodontycznej może stosować druty wykonane z jednego z czterech dostępnych obecnie na rynku stopów: ze stali nierdzewnej, stali kobaltowochromowych, niklowo-tytanowych oraz tytanowomolibdenowych. Każdy z wymienionych stopów ma odmienne właściwości i charakterystykę.
Wady zgryzu są coraz częstszym problemem polskiego społeczeństwa. Mogą one niekorzystnie wpływać na jakość życia pacjentów w odniesieniu do zdrowia jamy ustnej, zwłaszcza w aspekcie psychologicznym.
W artykule przedstawiono przypadek 66-letniej kobiety, u której wykwity MMP wystąpiły jedynie w obrębie błony śluzowej lewego policzka. Podstawą do potwierdzenia rozpoznania było badanie immunopatologiczne wycinka z okolicy zmiany, który potwierdził występowanie autoprzeciwciał IgG typu pemphigoid w obszarze strefy błony podstawnej (BMZ).
W poniższej pracy zaprezentowano podstawy teorii powstawania nadwrażliwości zębiny oraz możliwe sposoby przyniesienia ulgi cierpiącym na nią pacjentom.
Diklofenak należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jest pochodną kwasu fenylooctowego. Jako składnik leków do stosowania miejscowego wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.
Powodzenie leczenia endodontycznego zależy od szczelnego wypełnienia. Rodzaj zastosowanego uszczelniacza wpływa na jakość wypełnienia. Powszechnie uznawanym materiałem do wypełniania kanału korzeniowego jest gutaperka z uszczelniaczem.
Zęby wrodzone są obecne w jamie ustnej w chwili narodzin, a zęby noworodkowe ukazują się w jamie ustnej do 30. dnia życia dziecka. Częstość występowania szacowana jest na 1 przypadek na 2000-4000 urodzeń.