TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 6/2018
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 6/2018

Drodzy Czytelnicy!

Niezmiernie miło powitać mi Państwa na łamach kolejnego wydania naszego miesięcznika.
W czerwcowym wydaniu, dzięki uprzejmości Docenta Marka Kucharzewskiego, kierownika Zakładu Anatomii Opisowej i Topograficznej ŚUM, mamy okazję przeczytać ciekawy wywiadm na temat miejsca anatomii we współczesnej medycynie, a zwłaszcza w stomatologii. Serdecznie zapraszam do lektury tekstu, który znajduje się w dziale „Sylwetki stomatologii”.
Temat numeru tym razem dotyczy chirurgii, w dziale odnajdą Państwo przypadek leczenia pacjentki ze zmianą włóknisto-kostną w obrębie kości żuchwy. Artykuł poparty jest materiałem zdjęciowym.
Z zakresu stomatologii zachowawczej odnajdą Państwo artykuł na temat strategii dotyczących odbudowy protetycznej zębów po leczeniu endodontycznym, z kolei z zakresu protetyki polecam artykuł na temat rekonstrukcji uzębienia z wykorzystaniem protez overdenture.
Zachęcam do lektury naszych stałych działów – najnowszych doniesień prawnych, kolejnej edycji poradnika fotograficznego, a także algorytmów postępowania, tym razem poświęcone są one urazom zębów (są to informacje opracowane z myślą o pacjencie, aby w łatwy i zrozumiały sposób przedstawić mu ten problem).
Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz
redaktor naczelna

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI STOMATOLOGII

Anatomia przyszłości

Anatomia jest podstawową nauką dla każdego przyszłego lekarza bez względu na specjalizację. O postępie technicznym w dziedzinie anatomii oraz jej związkach ze stomatologią opowiada dr hab. n. med. Marek Kucharzewski, kierownik Zakładu Anatomii Opisowej i Topograficznej ŚUM.

TEMAT NUMERU

Włókniak kostniejący wewnątrzkostny – przypadek kliniczny

Włókniak kostniejący należy do łagodnych włóknisto-kostnych guzów występujących przeważnie w kościach szczękowych. Gdy nie jest leczony, może powodować deformację kości. W artykule przedstawiono przypadek 23-letniej kobiety, u której zdiagnozowano zmianę wielkości 2 cm w obrębie kości żuchwy i zastosowane leczenie.

Algorytmy postępowania

Pourazowe uszkodzenia zębów – podstawowe informacje dla pacjenta

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Koncepcje odbudowy zębów po leczeniu endodontycznym

W artykule przedstawiono aktualne strategie dotyczące odbudowy protetycznej zębów po leczeniu endodontycznym.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Autotransplantacja dodatkowego zęba 34 – opis przypadku

Autotransplantacja jest to przeszczepienie narządów w obrębie tego samego organizmu. Przeszczepianie zębów pacjenta w inne położenie jest metodą uzupełniania braków zębowych, która cechuje się dużym odsetkiem powodzenia.

Hemisekcja z następczą odbudową protetyczną braku jakościowego zęba 46 mostem dwubrzeżnym

W dobie prężnie rozwijającej się stomatologii odtwórczej, w szczególności implantologii, konwencjonalne leczenie chirurgiczne z zachowaniem zdrowych tkanek zęba coraz częściej bywa pomijane, wręcz zaniechane przy planowaniu leczenia.

PROTETYKA

Rekonstrukcja uzębienia z wykorzystaniem protez overdenture – opis przypadku

W artykule przedstawiony zostanie przypadek kompleksowego leczenia z wykorzystaniem protez overdenture osadzonych na koronach teleskopowych.

Dokładne odtworzenie naturalnego uzębienia Korony pełnoceramiczne w kompleksowym uzupełnieniu przednim. The exact reproduction of natural dentition All-ceramic crowns in a complex anterior restoration

DYSFUNKCJE NARZĄDU ŻUCIA

Leczenie protetyczne pacjentów z bruksizmem

Artykuł omawia współczesne rozwiązania oraz materiały używane do rekonstrukcji protetycznej u pacjentów z bruksizmem.

ORTODONCJA

Łuki lecznicze znajdujące zastosowanie we współczesnej ortodoncji

Lekarz podczas terapii ortodontycznej może stosować druty wykonane z jednego z czterech dostępnych obecnie na rynku stopów: ze stali nierdzewnej, stali kobaltowochromowych, niklowo-tytanowych oraz tytanowomolibdenowych. Każdy z wymienionych stopów ma odmienne właściwości i charakterystykę.

Aparaty estetyczne, nakładkowe i lingwalne szansą na poprawę jakości życia pacjentów

Wady zgryzu są coraz częstszym problemem polskiego społeczeństwa. Mogą one niekorzystnie wpływać na jakość życia pacjentów w odniesieniu do zdrowia jamy ustnej, zwłaszcza w aspekcie psychologicznym.

PERIODONTOLOGIA

Pemfigoid błon śluzowych – opis przypadku

W artykule przedstawiono przypadek 66-letniej kobiety, u której wykwity MMP wystąpiły jedynie w obrębie błony śluzowej lewego policzka. Podstawą do potwierdzenia rozpoznania było badanie immunopatologiczne wycinka z okolicy zmiany, który potwierdził występowanie autoprzeciwciał IgG typu pemphigoid w obszarze strefy błony podstawnej (BMZ).

PROFILAKTYKA

Znoszenie nadwrażliwości zębiny w praktyce stomatologicznej

W poniższej pracy zaprezentowano podstawy teorii powstawania nadwrażliwości zębiny oraz możliwe sposoby przyniesienia ulgi cierpiącym na nią pacjentom.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Diklofenak jako składnik preparatów do stosowania miejscowego – przegląd piśmiennictwa

Diklofenak należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jest pochodną kwasu fenylooctowego. Jako składnik leków do stosowania miejscowego wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Właściwości uszczelniaczy endodontycznych stosowanych w stomatologii – przegląd piśmiennictwa

Powodzenie leczenia endodontycznego zależy od szczelnego wypełnienia. Rodzaj zastosowanego uszczelniacza wpływa na jakość wypełnienia. Powszechnie uznawanym materiałem do wypełniania kanału korzeniowego jest gutaperka z uszczelniaczem.

STOMATOLOGIA WIEKU ROZWOJOWEGO

Zęby wrodzone i noworodkowe – obserwacje

Zęby wrodzone są obecne w jamie ustnej w chwili narodzin, a zęby noworodkowe ukazują się w jamie ustnej do 30. dnia życia dziecka. Częstość występowania szacowana jest na 1 przypadek na 2000-4000 urodzeń.

OKIEM SANEPIDU

Mikrobiom jamy ustnej – nie zawsze fizjologia

W OBIEKTYWIE

.JPEG czy .RAW – który format wybrać i dlaczego?

EDUKACJA

CEDE 2018 – wystawa, która nie stoi w miejscu

Kalendarium imprez branżowych

LISTY DO REDAKCJI

Listy do redakcji

DONIESIENIA PRAWNE

Doniesienia prawne

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

„For Dentists By Dentists” – Światowe Sympozjum Dentium w Seulu

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij