TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 7-8/2018
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 7-8/2018

Drodzy Czytelnicy!

Witam serdecznie na łamach wakacyjnego wydania naszego miesięcznika, w którym na okładce gościmy dwóch specjalistów z zakresu endodoncji – lek. dent. Grzegorza Witkowskiego i dr. Enrico Cassaiego. W wywiadzie, który odnajdą Państwo w dziale „Sylwetki stomatologii”, panowie dzielą się najnowszymi doniesieniami z zakresu leczenia endodontycznego, a także potwierdzają, że polscy lekarze są doskonale wykształceni w tej dziedzinie, a wiedzą i doświadczeniem mogą konkurować z najlepszymi endodontami na świecie.

W dziale „Temat numeru” znajdą Państwo artykuł z zakresu okluzji. Opisany został przypadek rehabilitacji protetycznej pacjenta ze znacznym starciem patologicznym zębów i z brakami uzębienia. Z zakresu stomatologii zachowawczej przedstawiamy opisy przypadków z zakresu leczenia ubytków w bruzdach i odbudowy zęba z żywą miazgą z wykorzystaniem wkładu koronowego.

W wydaniu nie zabrakło także tematów z zakresu protetyki, ortodoncji i periodontologii.

Zapraszam także do lektury artykułów z dziedziny prawa (najnowsze doniesienia i opracowany przez sanepid temat kontroli wewnętrznej gabinetu). Przygotowaliśmy również dla Państwa szczegółowy algorytm postępowania z pacjentem z urazem zębów (zęby mleczne i stałe).

W związku z rozpoczynającym się okresem urlopowym życzę Państwu udanych wakacji i wypoczynku od codziennych obowiązków.


prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz
redaktor naczelna

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI STOMATOLOGII

Przepis na międzynarodowy sukces

W tym roku po raz pierwszy odbyła się konferencja Style Italiano Endodontics Forum Poland, podczas której mogliśmy porozmawiać z jej wykładowcami – dr. Grzegorzem Witkowskim oraz dr. Enrico Cassaim.

TEMAT NUMERU

Rehabilitacja protetyczna pacjenta ze znacznym starciem patologicznym zębów i z brakami uzębienia – opis przypadku

W pracy podano definicje patologicznego starcia zębów. Na podstawie wybranego piśmiennictwa podano aktualne poglądy na temat: zasad terapii, monitorowania, profilaktyki i opieki następczej nad zrehabilitowanym pacjentem.

Algorytmy postępowania

Schemat postępowania w przypadku intruzji zęba mlecznego i stałego

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA Z ENDODONCJĄ

Problematyka diagnostyki i leczenia ubytków w bruzdach – praca przeglądowa

W pracy przedstawiono: klasyfikacje ubytków, współczesne spojrzenie na diagnostykę zmian próchnicowych w bruzdach, aspekt mikrobiologiczny oraz preferowane metody leczenia zależnie od stadium próchnicy.

Wkład koronowy kompozytowy jako metoda odbudowy zęba z żywą miazgą – opis przypadku

W artykule na podstawie opisu przypadku klinicznego przedstawiono jeden ze sposobów odbudowy rozległego ubytku próchnicowego za pomocą wkładu koronowego wykonanego z materiału kompozytowego.

Chirurgia stomatologiczna i implantologia

Regeneracja nerwu zębodołowego dolnego oraz językowego z użyciem biostymulacji laserowej. Opis przypadku

Uszkodzone włókna nerwowe stanowią duże wyzwanie dla lekarzy praktyków, a także przykre w odczuciach powikłanie po wielu rutynowych zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Kompleksowe leczenie implantoprotetyczne – opis przypadku

W artykule opisano przypadek leczenia ortodontyczno-implantoprotetycznego pacjentki z brakami skrzydłowymi i międzyzębowym szczęki i żuchwy.

Elongacja wyrostka rylcowatego – opis przypadków

Celem pracy było przedstawienie przypadków dwóch pacjentów, u których na podstawie wykonanego zdjęcia panoramicznego zdiagnozowano zespół Eagle’a.

Protetyka i dysfunkcje narządu żucia

Tlenek cyrkonu jako alternatywa w rehabilitacji protetycznej pacjenta z wykorzystaniem protezy szkieletowej opartej na elementach precyzyjnych – opis przypadku

W artykule przedstawiono opis przypadku leczenia pacjenta z rozległymi brakami skrzydłowymi w szczęce z zastosowaniem protezy szkieletowej opartej na zasuwach cyrkonowych.

Metody leczenia „czarnych trójkątów” – przegląd piśmiennictwa

„Czarne trójkąty” powstają, gdy przestrzenie międzyzębowe nie są wypełnione brodawką dziąsłową. Stanowią one poważny problem zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym, dlatego wymagają korekty.

ORTODONCJA

Leczenie interdyscyplinarne przodożuchwia morfologicznego

W artykule został przedstawiony przypadek pacjentki z wadą gnatyczną typu przodożuchwie morfologiczne, która została poddana kompleksowemu leczeniu we współpracy z chirurgiem szczękowo-twarzowym w celu poprawy profilu tkanek miękkich oraz relacji zębowych, wyrostkowych oraz szczękowych.

PEDODONCJA

Periimplantitis – przegląd piśmiennictwa

W związku ze wzrostem popularności leczenia implantologicznego pojawiają się komplikacje związane ze stanem zapalnym tkanek okołowszczepowych. Mogą się one ograniczać do tkanek miękkich wokół implantu (mucositis) lub też obejmować tkanki twarde (periimplantitis).

SPRZĘT I MATERIAŁY

Łączniki protetyczne na implantach – materiał i kształt, wady i zalety

W pracy omówiono materiały, z których mogą być wykonane łączniki protetyczne na implantach. Omówiono wady i zalety łączników tytanowych, z tlenku cyrkonu, ceramicznych oraz ze stopów metali.

Zastosowanie elektromiografii w różnych dziedzinach stomatologii – przegląd piśmiennictwa

Układ stomatognatyczny jako morfologiczno-czynnościowa jednostka organizmu ludzkiego generuje wiele schorzeń o podłożu nerwowo-mięśniowym. Ich diagnostykę umożliwia EMG.

STOMATOLOGIA WIEKU ROZWOJOWEGO

Analiza stanu wiedzy rodziców dzieci w wieku 2-18 lat na temat ksylitolu

Celem pracy była ocena poziomu wiedzy rodziców dzieci w wieku 2-18 lat na temat ksylitolu.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Materiały wykorzystywane w stomatologii jako źródła alergii

Alergia, zwana także uczuleniem, jest coraz częstszym problemem pacjentów, także tych, którzy trafiają do gabinetu stomatologicznego. Wśród samych stomatologów oraz techników dentystycznych uczulenia na materiały stomatologiczne czy środki ochrony osobistej stają się coraz częstsze.

OKIEM SANEPIDU

Kontrola wewnętrzna w gabinecie stomatologicznym

INNOWACYJNY GABINET

Podłogi w pomieszczeniach pracy

W OBIEKTYWIE

Akcesoria w fotografii stomatologicznej, czyli: kontrastory, retraktory i lustra

EDUKACJA

CEDE 2018 – odliczanie do rozpoczęcia festiwalu wiedzy

Kalendarium imprez branżowych

LISTY DO REDAKCJI

Listy do redakcji

DONIESIENIA PRAWNE

Doniesienia prawne

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

CAD/CAM bez kompromisów. Estetyka i funkcjonalność

Włoski styl w endodoncji

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Test nr 7

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij