TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 9/2018
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 9/2018

Drodzy Czytelnicy!

Wakacje już za nami. Wierzę, że udało się Państwu w tym czasie odpocząć, aby z energią powrócić do zawodowych obowiązków. Wrzesień w branży zapowiada się niezwykle ciekawie, oprócz corocznych targów CEDE w Poznaniu odbędą się pierwsza edycja targów Warsaw Dental Medica Show w Nadarzynie, a także kolejny zjazd Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, który w tym roku będzie miał miejsce we Wrocławiu. Podczas tych wydarzeń nie zabraknie naszej redakcji – zapraszam do odwiedzenia naszego stoiska.
W jesiennym wydaniu miesięcznika odnajdą Państwo wywiad na temat nowej inicjatywy „Akademia Kompozytu”, o której opowiadają lek. dent. Aleksander Maj oraz lek. dent. Piotr Mendel. Temat wydania poświęcony jest chirurgii stomatologicznej, gdzie zaprezentowano przypadek leczenia torbieli otworu przysiecznego, która stanowi rzadką, trzecią co do częstości występowania torbiel kości szczęk. Z zakresu stomatologii zachowawczej opracowany został temat stomatologii adhezyjnej na bazie zastosowania nowoczesnych materiałów wraz z zaprezentowaną dokumentacją zdjęciową. W dziale „Protetyka” odnajdą Państwo m.in. artykuł przedstawiający właściwości, wskazania i przeciwwskazania do stosowania adhezyjnych mostów kompozytowych wzmacnianych włóknem szklanym wraz z prezentacją konkretnych przypadków klinicznych. Z kolei z zakresu periodontologii polecam lekturze pierwszą część kompleksowego opracowania z zakresu zapalenia kątów warg. W bieżącym wydaniu nie zabrakło zestawienia najnowszych doniesień prawnych oraz kolejnego artykułu z cyklu fotografii stomatologicznej.
Jeszcze raz serdecznie zapraszam do udziału we wrześniowych wydarzeniach.
Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI STOMATOLOGII

W Akademii Kompozytu stawiamy na jakość

Akademia Kompozytu to inicjatywa jedyna w swoim rodzaju. Jej pomysłodawcami są lek. dent. Aleksander Maj oraz lek. dent. Piotr Mendel, którzy w rozmowie z Dorotą Formanowską zdradzają szczegóły tego przedsięwzięcia.

Algorytmy postępowania

Schemat badania w postępowaniu stomatologicznym

TEMAT NUMERU

Torbiel otworu przysiecznego u pacjenta z małopłytkowością – opis przypadku

Artykuł omawia przypadek torbieli otworu przysiecznego, która stanowi rzadką, trzecią co do częstości występowania, torbiel kości szczęk w postaci jasnego fragmentu skóry o konkretnym kształcie.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA Z ENDODONCJĄ

Cementy samoadhezyjne – prostota i uniwersalność zastosowania

Tradycyjnie cementy żywiczne wymagały preparacji zęba poprzez: wytrawianie, użycie primera, naświetlenie, opracowanie tkanek miękkich w celu zatrzymania krwawienia i odizolowanie zęba od wszelkiej wilgoci. Samoadhezyjne cementy żywiczne są prostym rozwiązaniem tradycyjnego kompromisu pomiędzy retencyjną siłą wiązania i wrażliwością na technikę pracy.

Leczenie zachowawcze torbieli korzeniowej

W pracy przedstawiono przykład torbieli kieszonkowej, która po gruntownym zachowawczym leczeniu kanałowym uległa wygojeniu. Natomiast wykonanie kontrolnego zdjęcia pantomograficznego zapobiegło dalszemu bezobjawowemu rozwojowi zmiany okołowierzchołkowej. Współczesne postępowanie w przypadku torbieli to leczenie zachowawcze lub zachowawczo-chirurgiczne.

Chirurgia stomatologiczna i implantologia

Śluzówkowa postać przewlekłej choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi – opis przypadku

Choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi (GvHD) w jamie ustnej przejawia się w postaci zmian podobnych do wykwitów liszaja płaskiego. Lekarz dentysta coraz częściej spotyka się ze zmianami w obrębie błony śluzowej będących powikłaniem terapii przeciwnowotworowych. W artykule przedstawiono przypadek 25-letniej kobiety, u której rozwinęła się ustna postać przewlekłej choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi (cGvHD).

CGF w chirurgii stomatologicznej – właściwości, budowa, pozyskiwanie, zastosowanie

Poszukiwanie nowych metod regeneracji tkanek, szczególnie w grupie preparatów osoczowych, doprowadziło do otrzymania nowego preparatu, którym jest CGF – skoncentrowane czynniki wzrostu. CGF jest jednym z bogatopłytkowych osoczowych preparatów krwiopochodnych (PRP).

Protetyka i dysfunkcje narządu żucia

Mosty kompozytowe cementowane adhezyjnie

W pracy przedstawiono właściwości, wskazania i przeciwwskazania do stosowania adhezyjnych mostów kompozytowych wzmacnianych włóknem szklanym.

Szyna Michigan – efekty lecznicze i skutki zaprzestania terapii

Artykuł opisuje efekty terapii za pomocą szyny Michigan. Badanie przeprowadzono na 150 pacjentach poddanych leczeniu w Katedrze Dysfunkcji Narządu Żucia i Ortodoncji ŚUM w Zabrzu. Wyniki zebrano, a następnie poddano analizie.

Periodontologia i choroby błony śluzowej

Zapalenie kątów warg Cz. I – etiologia

Artykuł przedstawia zjawisko zapalenia kątów warg (możliwy charakter przewlekły), częściej dotykające kobiety. Autorzy klasyfikują chorobę pod kątem charakteru zmian (trójkątne obszary zaczerwienienia współistniejące m.in. z: pęknięciami, nadżerkami i łuskami) oraz typu (cztery typy, m.in. łagodny i ciężki).

SPRZĘT I MATERIAŁY

Retrakcja dziąsła brzeżnego w praktyce stomatologicznej – badania ankietowe

Artykuł przedstawia pojęcie retrakcji (w szczególności retrakcji dziąsła brzeżnego), będącej często niezbędnym elementem zabiegów stomatologicznych.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Kwas hialuronowy – materiał coraz powszechniej stosowany w gabinetach stomatologicznych

Artykuł skupia się na charakterystyce kwasu hialuronowego: jego właściwościach (uwodnienie organizmu, regeneracja skóry, gojenie się ran), podziale (kwas pochodzenia ludzkiego i zwierzęcego, kwas pozyskiwany metodami chemicznymi) oraz zastosowaniu (medycyna estetyczna, protezy, okulistyka, leczenie blizn).

Alergie w stomatologii – przegląd piśmiennictwa – cz. I

W artykule przedstawiono charakterystykę substancji powszechnie stosowanych w gabinecie stomatologicznym, zarówno o słabym, jak i silnym potencjale alergizującym. Opisano częstotliwość oraz obraz kliniczny kontaktowego zapalenia jamy ustnej.

PRAWO

Prawa pacjenta w gabinecie dentysty wynikające z RODO

Artykuł podejmuje tematykę RODO – ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, które zostało wprowadzone w Polsce 25 maja 2018 roku przez Parlament Europejski i Radę (UE).

OKIEM SANEPIDU

Krztusiec w Polsce

Artykuł opisuje zjawisko krztuśca – choroby zakaźnej, która wciąż stanowi problem zdrowotny. Autorki przedstawiają fazy przebiegu choroby, poszczególne objawy oraz okresy ich trwania, a także ogólną zachorowalność.

INNOWACYJNY GABINET

Strefa wejściowa

LISTY DO REDAKCJI

Listy do redakcji

DONIESIENIA PRAWNE

Doniesienia prawne

W OBIEKTYWIE

Zasady wykonywania poszczególnych zdjęć stomatologicznych w praktyce i odpowiadające im parametry

EDUKACJA

Kalendarium imprez branżowych

Wybierz CEDE!

CEDE przestaje być jedynie oknem wystawowym branży. Ideą organizatorów jest integracja biznesu z nauką. W ich opinii rozwój stomatologii determinuje WIEDZA.

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Test nr 8

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij