TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 10/2018
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 10/2018

Drodzy Czytelnicy!

Pisząc te słowa, jesteśmy w trakcie podsumowania działań, które miały miejsce we wrześniu, a był to bardzo aktywny miesiąc w naszej branży. Zaczęliśmy od wizyty na Warsaw Dental Medica Show w Nadarzynie – była to pierwsza edycja tego wydarzenia. Następnie rozpoczęliśmy przygotowania do corocznych targów CEDE w Poznaniu oraz 21. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, który tym razem odbył się we Wrocławiu.

Na okładce i w dziale „Sylwetki stomatologii” październikowego wydania „TPS” gościmy dr hab. Adrianę Barylyak ze Lwowa, z którą udało nam się spotkać podczas tragów w Poznaniu. Przy okazji wygłoszonego wykładu z zakresu laseroterapii Pani Docent podzieliła się z Czytelnikami doświadczeniem zawodowym, a także zdradziła, jak wygląda praca Towarzystwa Stomatologii Laserowej na Ukrainie. W dziale „Temat numeru” odnajdą Państwo artykuł z zakresu stomatologii zachowawczej, w którym opisane zostały 2 przypadki kliniczne pacjentów z resorpcją boczną po urazie zębów. Z zakresu chirurgii stomatologicznej zespół pod opieką prof. Mansura Rahnamy opisał przypadek leczenia pacjenta, u którego wystąpił obustronny przerost żuchwy od strony językowej. Z zakresu ortodoncji mają Państwo okazję zapoznać się z obszerną fotorelacją (63 zdjęcia) przypadku leczenia zgryzu otwartego całkowitego. W wydaniu nie zabrakło także wiedzy z zakresu pedodoncji. W dziale „Stomatologia wieku rozwojowego” znajdują się dwie prace – kompendium wiedzy z zakresu pęknięć zębów stałych oraz próchnicy wczesnego dzieciństwa. Zapraszam także do lektury naszych stałych działów – kolejnej części podręcznika fotograficznego oraz doniesień prawnych.

Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz
redaktor naczelna

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI STOMATOLOGII

W świecie nowoczesnej technologii laserowej

Nowoczesne metody leczenia stomatologicznego z impetem wkraczają do gabinetów lekarzy dentystów. Jedną z nich jest technologia laserowa. Jej ambasadorką stała się dr hab. Adriana Barylyak, prezydent Ukraińskiego Stowarzyszenia Stomatologii Laserowej, która prezentowała swój wykład podczas targów CEDE w Poznaniu.

TEMAT NUMERU

Resorpcja zapalna boczna jako następstwo urazu zębów. Opisy przypadków

W diagnostyce radiologicznej mogą być stosowane zdjęcia dwuwymiarowe, jednak nie zawsze są one wystarczające do oceny rozległości zmian. Badanie tomografii stożkowej (Cone-beam Computed Tomography – CBCT), zwłaszcza o małym polu obrazowania, daje szczegółowy obraz, co pozwala na wprowadzenie możliwie skutecznych metod leczenia.

Algorytmy postępowania

Zadławienie – postępowanie ratunkowe w przypadku pacjentów dorosłych oraz dzieci

Chirurgia stomatologiczna i implantologia

Terapia bisfosfonianami a leczenie chirurgiczne – problem, o którym należy mówić

Częstotliwość stosowania leków z grupy bisfosfonianów na przestrzeni ostatnich lat wzrosła. Mimo wielu jej zalet – w szczególności dla grupy pacjentów leczonych z powodu osteoporozy oraz przerzutów do kości – może prowadzić do wystąpienia polekowej martwicy szczęk (medication-related osteonecrosis of the jaw – MRONJ).

Wały żuchwy – opis przypadku

Wały żuchwy należą do jednych z najczęściej występujących w układzie stomatognatycznym egzostoz kostnych. Są to zmiany łagodne bez tendencji do rozrostu złośliwego. Praca przedstawia opis przypadku pacjenta, u którego wystąpił obustronny przerost żuchwy od strony językowej.

ORTODONCJA

Współpraca z chirurgiem szczękowym w leczeniu zgryzu otwartego całkowitego

W artykule został przedstawiony przypadek pacjentki z wadą gnatyczną typu zgryz otwarty całkowity, która została poddana kompleksowemu leczeniu we współpracy z chirurgiem szczękowo-twarzowym w celu poprawy profilu tkanek miękkich, relacji zębowo-zębowych, wyrostkowych oraz szczękowych.

Protetyka i dysfunkcje narządu żucia

Mikrodoncja siekaczy bocznych szczęki. Metamorfoza uśmiechu z zastosowaniem koron pełnoceramicznych

Mikrodoncja jest zaburzeniem zębowym często występującym w praktyce lekarza dentysty ze względu na estetyczne problemy pacjenta. Leczenie ma na celu poprawę estetyki zębów, co stanowi szereg wyzwań wymagających podejścia wielodyscyplinarnego.

Dokładne odtworzenie naturalnego uzębienia. Korony pełnoceramiczne w kompleksowym uzupełnieniu przednim

Szeroka gama dostępnych materiałów i technik produkcyjnych zapewnia idealną metodę wykonania uzupełnień w każdej sytuacji. W połączeniu z umiejętnościami technika dentystycznego oraz dobrym zrozumieniem odcieni i kolorów umożliwia uzyskanie świetnie dopasowanych uzupełnień.

Periodontologia i choroby błony śluzowej

Zapalenie kątów warg. Cz. II – postępowanie lecznicze, nowe kierunki w leczeniu

Zapalenie kątów warg jest częstą dolegliwością występującą zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Schorzenie może mieć przewlekły, czasami zaostrzony, często nawracający charakter. Typowe zmiany w kątowym zapaleniu warg mają obraz trójkątnych obszarów zaczerwienienia i często są bardzo bolesne.

SPRZĘT I MATERIAŁY

CBCT – rewolucyjne narzędzie diagnostyczne w endodoncji. Przegląd piśmiennictwa i zastosowania klinicznego

Tomografia wolumetryczna wiązki stożkowej to nowoczesna i skuteczna klinicznie metoda obrazowania trójwymiarowego. Jak pokazuje przegląd dostępnego piśmiennictwa, może przyczynić się do dokładniejszej diagnostyki i lepszego planowania leczenia w określonych przypadkach klinicznych.

Wykorzystanie laserów w leczeniu problemów towarzyszących wybranym zespołom genetycznym – przegląd piśmiennictwa

Wykorzystanie laserów w leczeniu zaburzeń w specjalnościach stomatologicznych, które jest oparte na monoterapii bądź terapii wspomagającej metody konwencjonalne, staje się coraz bardziej popularne. Praca stanowi przegląd piśmiennictwa dotyczącego możliwości wykorzystania laserów w leczeniu poszczególnych problemów współwystępujących u osób z zespołami genetycznymi, uwzględniając aspekty bioetyczne

STOMATOLOGIA WIEKU ROZWOJOWEGO

Występowanie niecałkowitych pęknięć zębów stałych u dzieci

Od wielu lat autorzy zastanawiają się nad terminologią i klasyfikacją związaną z pęknięciami twardych tkanek zęba. Celem pracy było zbadanie problemu pęknięć zębów u pacjentów w wieku rozwojowym – ustalenie częstości występowania, etiologii, określenie ich zasięgu oraz próba ich sklasyfikowania. Grupę badawczą stanowiły dzieci w wieku 10-17 lat. Łącznie zbadano 517 zębów stałych.

Karmienie naturalne i sztuczne a próchnica wczesnego dzieciństwa

Pomimo wysiłku lekarzy dentystów i różnych organizacji w promowaniu zdrowia jamy ustnej próchnica u dzieci wciąż stanowi duży problem. Należy zwrócić szczególną uwagę na sposób karmienia niemowląt oraz dbanie o higienę jamy ustnej dzieci już od pierwszych dni życia, gdyż wpływa to na rozwój próchnicy wczesnego dzieciństwa (early childhood caries, ECC).

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Postępowanie stomatologiczne u pacjentów z niewydolnością serca, wątroby i nerek w okresie przygotowywania do zabiegów inwazyjnych, w tym transplantacji

Transplantacja narządu lub inwazyjny zabieg chirurgiczny niejednokrotnie są jedyną możliwą metodą pomocy choremu w przypadku schyłkowej niewydolności organu. Lekarz dentysta odgrywa znaczącą rolę zarówno przed zabiegiem, jak i po zabiegu przeszczepienia.

Alergie w stomatologii – przegląd piśmiennictwa – cz. II

W artykule przedstawiono charakterystykę substancji powszechnie stosowanych w gabinecie stomatologicznym, zarówno o słabym, jak i silnym potencjale alergizującym. Opisano częstotliwość oraz obraz kliniczny kontaktowego zapalenia jamy ustnej.

PRAWO

Ochrona dentysty jako konsumenta przy zawieraniu umów

Tematem artykułu są regulacje prawne zawierania umów przez dentystę w roli konsumenta, ale również przedsiębiorcy. Artykuł pozwala rozróżnić oba typy umów poprzez szczegółowe omówienie przypadku dotyczącego dentysty w roli konsumenta, jak również przedstawienie podstawowych pojęć dotyczących drugiego typu – dentysty przedsiębiorcy.

OKIEM SANEPIDU

Pacjent z opryszczką w gabinecie stomatologicznym

W OBIEKTYWIE

Wywoływanie i cyfrowa postprodukcja zdjęć w programie Lightroom – cz. 1

EDUKACJA

Kalendarium imprez branżowych

DONIESIENIA PRAWNE

Doniesienia prawne

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Debiut Warsaw Dental Medica Show

Kolejna edycja CEDE i 2. odsłona Kongresu Unii Stomatologii Polskiej

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Test nr 9

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij