TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 10/2019
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 10/2019

Drodzy Czytelnicy!

Serdecznie witam Państwa na łamach październikowego wydania, które oddajemy w Państwa ręce tuż po dwóch wrześniowych imprezach targowych – Warsaw Dental Medica Show w Nadarzynie i CEDE w Poznaniu. Zapraszam do zapoznania się z relacjami z tych wydarzeń w dziale „Z kraju i ze świata”. Dziękuję wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko podczas wystaw.

Na okładce bieżącego numeru gości ppłk lek. stom. Remigiusz Budziłło – kierownik Poradni Stomatologicznej Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie. Zapraszam do lektury tego wyjątkowego wywiadu w dziale „Sylwetki stomatologii”.
Wydanie październikowe otwiera artykuł z zakresu leczenia zachowawczo-chirurgicznego zewnętrznej resorpcji zapalnej korzenia w zębie po urazie, artykuł jest wzbogacony o dokumentację zdjęciową. Z zakresu stomatologii zachowawczej z endodoncją uwadze polecamy przypadek kliniczny, w którym wykonano rekonstrukcję porcelanową w formie endokorony w trakcie jednej wizyty. W dziale odnajdą też Państwo najnowszy protokół postępowania przy odkażaniu kanałów na bazie najnowszych doniesień.
Niezwykle przydatny przegląd śrub stosowanych w aparatach zdejmowanych znajdą Państwo w dziale „Ortodoncja”, a w części „Periodontologia i choroby błony śluzowej” opracowany został wykaz preparatów wspomagających leczenie urazów błony śluzowej jamy ustnej spowodowanych użytkowaniem ruchomych uzupełnień protetycznych.
Zapraszam także do lektury naszego nowego działu „Rekiny dentobiznesu”, który miał premierę na łamach „TPS” we wrześniu. Teraz poruszony został temat m.in. oprogramowania w gabinecie wzbogacony o przegląd programów do gabinetu dostępnych na rynku.

Życzę owocnej lektury!
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz
redaktor naczelna

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI STOMATOLOGII

Protetyka niejedno ma imię

Ppłk lek. stom. Remigiusz Budziłło z powodzeniem łączy pracę w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej z prowadzeniem własnej praktyki stomatologicznej.

TEMAT NUMERU

10-miesięczna obserwacja przebiegu leczenia zachowawczo-chirurgicznego zewnętrznej resorpcji zapalnej korzenia w zębie po urazie

Resorpcja zewnętrzna korzenia jest jednym z późnych powikłań występujących w zębach po urazach.

Algorytmy postępowania

Algorytm leczniczy w postępowaniu endodontycznym

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA Z ENDODONCJĄ

Endokorona – cyfrowa metoda jednowizytowa. Opis przypadku

Celem pracy jest przedstawienie przypadku klinicznego, w którym wykonano rekonstrukcję porcelanową w formie endokorony w trakcie jednej wizyty.

Jak najlepiej odkazić kanały korzeniowe? Aktualny schemat postępowania na podstawie przeglądu piśmiennictwa

Artykuł przedstawia płyny wykorzystywane do płukania kanałów korzeniowych.

Chirurgia stomatologiczna i implantologia

Wpływ metody leczenia złamań wyrostków kłykciowych żuchwy na przebieg drogi stawowej

Złamania wyrostków kłykciowych są leczone metodą zachowawczo-ortopedyczną lub chirurgiczną.

Zastosowanie masy bogatopłytkowej w zabiegu implantacji u pacjenta z nieprawidłowościami obrazu krwi – opis przypadku

Celem pracy było przedstawienie odbudowy pojedynczego braku zębowego za pomocą implantu z wykorzystaniem osteoindukcyjnego działania czynników wzrostu zawartych w PRP (Platelet Rich Plasma) u pacjenta z hipoplazją szpiku kostnego.

Najczęstsze miejscowe powikłania po ekstrakcji zębów – przyczyny, diagnostyka i postępowanie wg nowych schematów. Przykłady kliniczne

W poniższym artykule zostaną przedstawione przypadki kliniczne powikłań poekstrakcyjnych, które występują najczęściej.

Protetyka i dysfunkcje narządu żucia

Wymiana protezy ruchomej na uzupełnienie stałe na implantach u pacjenta w podeszłym wieku. Wady i zalety tego rozwiązania

Podany przykład pacjentki pokazuje, że przejście pacjenta w podeszłym wieku z uzupełnienia ruchomego na uzupełnienie stałe może wiązać się z wieloma korzyściami na długi okres.

Stomatopatie protetyczne – etiologia i profilaktyka

Stomatopatia protetyczna to zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej związane z użytkowaniem uzupełnień protetycznych.

ORTODONCJA

Kliniczne zastosowanie śrub specjalnych w zdejmowanych aparatach ortodontycznych

Śruba ortodontyczna jest elementem czynnym dającym możliwość zmiany wzajemnego położenia poszczególnych części aparatu.

Periodontologia i choroby błony śluzowej

Przegląd współcześnie stosowanych preparatów wspomagających leczenie urazów błony śluzowej jamy ustnej spowodowanych użytkowaniem ruchomych uzupełnień protetycznych

W artykule przedstawiono asortyment dostępnych preparatów wspomagających gojenie odleżyn spowodowanych użytkowaniem protez ruchomych.

STOMATOLOGIA WIEKU ROZWOJOWEGO

Porównanie składów płynów do płukania jamy ustnej dla dzieci pod kątem najczęściej unikanych przez pacjentów składników chemicznych

Artykuł prezentuje porównanie składu płynów do płukania jamy ustnej dla dzieci pod kątem najczęściej unikanych przez pacjentów składników chemicznych zawartych w tych preparatach.

Dziecko z ADHD jako pacjent w gabinecie stomatologicznym

ADHD jest coraz powszechniej spotykanym zaburzeniem u dzieci, dotyka od 3 do 12% osób w wieku poniżej 18 lat. Pewne jest więc, że lekarz dentysta w swojej praktyce będzie spotykał takich pacjentów.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Zabieg korekty kształtu i wielkości ust – jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej

Zabieg korekty kształtu ust może być wykonywany u dorosłych pacjentów w każdym wieku. Jest to małoinwazyjny zabieg wypełniający tkanki miękkie.

OKIEM SANEPIDU

Zakażenia meningokokami – co musi wiedzieć lekarz stomatolog

Rekiny dentobiznesu

RYNEK przyszłości w teraźniejszości

Obecny świat został zdominowany przez informatyzację w każdym przejawie ludzkiej aktywności. Problem nie polega już na tym, czy warto korzystać z jej usług, a raczej na kwestii metodyki posługiwania się nią oraz wyboru najlepszego z możliwych wariantów. Wyniki raportu Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące Społeczeństwa informatycznego w Polsce w 2018 r. świadczą o systematycznym wzroście wykorzystania technologii informacyjno-telekomunikacyjnych zarówno w przypadku osób indywidualnych, jak i przedsiębiorstw (1). Aż 90% Polaków ocenia, że dostęp do internetu ułatwia im życie (2). — Przychylność i popularność zyskują, jak łatwo zatem wnioskować, również usługi dotyczące e-zdrowia — dostrzega Bartłomiej Wnuk, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Oprogramowanie gabinetu – porównywarka

MILLENIALSI w placówce stomatologicznej – kim są i dlaczego warto o nich zadbać?

English in clinical practice

Getting fixed braces – fundamental knowledge

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Targi Warsaw Dental Medica Show 2019

Wiele twarzy targów CEDE

28. wystawa CEDE przeszła do historii. Tegoroczne targi obfitowały w wiele ciekawych wydarzeń, w których nasza redakcja również brała udział.

EDUKACJA

Kalendarium imprez branżowych

DONIESIENIA PRAWNE

Doniesienia prawne

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny

Stomatologia ogólna w praktyce lekarza stomatologa pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego Oddział Śląski, kierownik merytoryczny Programu Edukacyjnego: dr hab. n. med. Lidia Postek-Stefańska

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij