TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 1-2/2020
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 1-2/2020

Drodzy Czytelnicy!

Serdecznie witam Państwa w pierwszym noworocznym wydaniu naszego miesięcznika. Wierzę, że świąteczny czas upłynął w szampańskiej atmosferze i do obowiązków zawodowych wrócili Państwo z nową energią.
Serdecznie zapraszam do lektury nowego wydania, które otwiera wywiad z dr Katarzyną Błądek-Grzelczak, która od kilku lat współpracuje z Polską Misją Medyczną i opowiada o trudach pracy w miejscach dotkniętych wojną i ubóstwem.
Zachęcam do lektury artykułów w działach tematycznych oraz najnowszych doniesień prawnych w dziale „Rekiny dentobiznesu”. Zapraszam także do śledzenia naszej strony internetowej – wkrótce zawitają na niej duże zmiany.
Życzę owocnej lektury

prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz, redaktor naczelna

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI STOMATOLOGII

Mam swoją misję

Podczas misji medycznych lekarze dentyści działają w spartańskich warunkach: brak wody, prądu i podstawowego wyposażenia gabinetu. Dr Katarzyna Błądek-Grzelczak, która od kilku lat współpracuje z Polską Misją Medyczną, opowiada o trudach pracy w miejscach dotkniętych wojną i ubóstwem.

TEMAT NUMERU

Systemy do opracowywania i obturacji kanałów korzeniowych – nowości

Celem pracy jest przedstawienie wybranych nowoczesnych systemów używanych do opracowania i wypełniania kanałów korzeniowych.

Algorytmy postępowania

Wskazania i metodyka postępowania amputacyjnego w zębach mlecznych – amputacja przyżyciowa i mortalna

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA Z ENDODONCJĄ

Addycyjna technika rekonstrukcji korony zęba z zastosowaniem uzupełnienia monolitycznego z ceramiki skaleniowej

W artykule omówiono problematykę rekonstrukcji zębów.

Protetyka i dysfunkcje narządu żucia

Ocena maksymalnych sił okluzyjnych funkcji wzrostu oraz wagi ciała badanego na podstawie wyników badań własnych i literaturowych

Celem pracy było określenie relacji przyczynowo-skutkowych zachodzących pomiędzy maksymalnymi siłami okluzyjnymi a wzrostem i wagą badanego.

Zastosowanie precyzyjnych elementów retencyjnych w protezach overdenture wspartych na implantach – przegląd piśmiennictwa

Najbardziej powszechną metodą leczenia bezzębia jest wykonanie konwencjonalnej protezy całkowitej, co jednak często nie przynosi satysfakcjonujących efektów, zwłaszcza w żuchwie.

Chirurgia stomatologiczna i implantologia

Torbiel korzeniowa szczęki – opis przypadku

W artykule opisano przypadek pacjenta, u którego wykryto torbiel zębopochodną przy zębach 13-11.

Periodontologia i choroby błony śluzowej

Etiopatogeneza i leczenie aft nawracających – przegląd piśmiennictwa

Afty nawracające – RAS – to nieinfekcyjna choroba błony śluzowej sprawiająca wiele trudności diagnostycznych oraz leczniczych z powodu braku jasno określonego czynnika powodującego chorobę.

ORTODONCJA

Wykorzystanie zmodyfikowanych minipłytek Bollarda jako tymczasowych szkieletowych zakotwień w leczeniu ortodontycznym

W celu przeciwdziałania siłom wytwarzanym w czasie przesuwania zębów konieczne jest zastosowanie systemów zakotwień.

Ocena wieku zębowego na zdjęciach ortopantomograficznych

Dokładne określenie wieku przy użyciu dokumentacji stomatologicznej jest niezbędne i przydatne w różnych dziedzinach, w tym w ortodoncji.

STOMATOLOGIA WIEKU ROZWOJOWEGO

Leczenie endodontyczne zębów mlecznych – techniki postępowania, materiały obturacyjne. Przykłady kliniczne

W artykule opisano metody leczenia endodontycznego zębów mlecznych, ich specyfikę oraz materiały najczęściej używane w stomatologii wieku rozwojowego.

PROFILAKTYKA

Kliniczna ocena skuteczności wybranych preparatów znoszących nadwrażliwość zębiny

Według badań epidemiologicznych problem nadwrażliwości zębiny dotyczy od 8 do 30% populacji.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Szkło-jonomery – przegląd piśmiennictwa Porównanie materiałów Equia Fil, Equia Forte i Ketac Molar Easymix

Praca opisuje cechy charakterystyczne materiałów szkłojonomerowych i porównanie produktów: Equia Fil, Equia Forte i Ketac Molar Easymix.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Wskazania do antybiotykoterapii w trakcie lub podczas przygotowania do postępowania stomatologicznego – najnowsze zalecenia na podstawie aktualnego piśmiennictwa

W artykule przybliżymy szczególnie zagadnienie antybiotykoterapii w leczeniu chorób przyzębia.

Rekiny dentobiznesu

POTĘGA emocji

Rozpoczęciu nowego roku najczęściej towarzyszą: podsumowania, bilanse, proces wyznaczania kolejnych celów, chęć ulepszenia siebie oraz własnego otoczenia, a także plany rozwoju biznesu. Z reguły nieświadomie zakładamy, że „nowe” zapewne oznacza doskonalsze, dające więcej możliwości. Dlatego też pierwsze wydanie „Rekinów dentobiznesu” w 2020 roku, roku otwierającym kolejne dziesięciolecie, chcielibyśmy zacząć odrobinę przewrotnie. Poświęcimy je tematyce nieco kontrowersyjnej, a można pokusić się nawet o stwierdzenie — rewolucyjnej dla wielu badaczy, która w radykalny sposób zmienia podejście nie tylko do pacjenta. Zmienia dotychczasowe myślenie o człowieku w ogóle.

SENSYTYWNOŚĆ danych osobowych przetwarzanych przez gabinet stomatologiczny – cz. 2

DONIESIENIA PRAWNE

Doniesienia prawne

EDUKACJA

Kalendarium imprez branżowych

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Targi Dentamed osiągnęły pełnoletność

15-16 listopada 2019 r. po raz 18. we Wrocławiu odbyły się Dolnośląskie Targi Stomatologiczne Dentamed. Zeszłoroczna edycja przyciągnęła 2012 zwiedzających.

Marrodent otworzył nowe Centrum Dystrybucyjne

CEDE 2020 – dobre informacje dla wystawców i uczestników

– Chcielibyśmy, aby wszyscy uczestnicy branży, myśląc o CEDE, mieli przekonanie, że to wydarzenie inne niż wszystkie. Nie mamy nic przeciwko tradycji i przyzwyczajeniom, ale w dzisiejszych czasach trzeba się wyróżniać – podkreślają organizatorzy Środkowoeuropejskiej Wystawy Produktów Stomatologicznych CEDE 2020 (Poznań, MTP, 24-26 września).

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij