TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 3/2020
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 3/2020

Drodzy Czytelnicy!

Oddaję w Państwa ręce marcowe wydanie naszego miesięcznika, gdzie na okładce i w dziale „Sylwetki stomatologii” gościmy dr n. med. Magdalenę Kubicką-Musiał. W wywiadzie Pani Doktor dzieli się wiedzą z zakresu periodontologii i kształcenia lekarzy w tej dziedzinie.

Wydanie otwiera artykuł z zakresu stomatologii zachowawczej – opis leczenia torbieli korzeniowej. Uwadze polecam także opis przypadku rehabilitacji bezzębia z wykorzystaniem odbudowy protetycznej w oparciu o wszczepy śródkostne i korony teleskopowe. Obszerna fotorelacja (40 zdjęć) została opracowana w dziale „Sprzęt i materiały” – szczegółowo opisano w niej zastosowanie biomateriałów w stomatologii zachowawczej i endodoncji. Zachęcam także do zapoznania się z kolejną dawką wiedzy prawnej w dziale „Rekiny dentobiznesu”, w którym znajduje się m.in. analiza prawnych aspektów odpowiedzialności oraz obowiązków lekarza i pacjenta jako stron umowy o dzieło, której przedmiotem jest uzupełnienie protetyczne.
Na koniec pragnę zaprosić Państwa do udziału w targach Krakdent, które odbędą się 12-14 marca w Krakowie. Nasze stoisko D3, jak co roku, znajduje się w hali Dunaj.

Życzę owocnej lektury i do zobaczenia w Krakowie
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz, redaktor naczelna

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI STOMATOLOGII

Periodontologia ma się świetnie

Dr n. med. Magdalena Kubicka-Musiał, specjalista periodontologii i chorób błony śluzowej jamy ustnej, opowiada o nowoczesnej profilaktyce i nieustannym rozwoju zawodowym.

TEMAT NUMERU

Przebieg leczenia zachowawczego torbieli korzeniowej – opis przypadku

Praca przedstawia przebieg leczenia zachowawczego torbieli korzeniowej górnego prawego bocznego zęba siecznego.

Algorytmy postępowania

Ocena jakości i powodzenia leczenia endodontycznego

Protetyka i dysfunkcje narządu żucia

Bezpłytowa proteza nakładowa overdenture wsparta na koronach teleskopowych na implantach jako metoda przywrócenia funkcji i estetyki narządu żucia po utracie resztkowego uzębienia własnego pacjenta – opis przypadku

Celem pracy jest zaprezentowanie jednej z metod rehabilitacji bezzębia z wykorzystaniem odbudowy protetycznej w oparciu o wszczepy śródkostne i korony teleskopowe, dzięki czemu zaproponowane rozwiązanie pozwoliło na zastosowanie uzupełnienia bez płyty protezy.

Metoda pobierania wycisków anatomicznych szczęki – wskazówki praktyczne

W pracy przedstawiono autorską metodę pobierania wycisków łuku górnego opartą na doświadczeniu autorów. Prezentowany algorytm postępowania pomoże wykonać lekarzom praktykom precyzyjne i powtarzalnie dobre odwzorowania pola protetycznego.

ORTODONCJA

Leczenie ortodontyczne zatrzymanego siekacza centralnego szczęki – opis przypadku

Artykuł stanowi opis przypadku 9-letniej pacjentki z zatrzymanym wysoko zębem 21, zębem dodatkowym poniżej blokującym prawidłową erupcję siekacza 21 oraz przetrwałym zębem 61.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA Z ENDODONCJĄ

Rekonstrukcje bezpośrednie z zastosowaniem indeksu silikonowego

W artykule omówiono złożoną problematykę nowoczesnej stomatologii adhezyjnej w minimalnie inwazyjnej technice rekonstrukcyjnej uszkodzonych zębów.

STOMATOLOGIA WIEKU ROZWOJOWEGO

Stan wiedzy i stomatologicznych zachowań zdrowotnych dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Wyniki badań epidemiologicznych wskazują na alarmująco zły stan zdrowia jamy ustnej dzieci oraz dorosłych w polskiej populacji.

Chirurgia stomatologiczna i implantologia

Wpływ prędkości obrotowej wiertła implantologicznego na wzrost temperatury łoża kostnego w badaniach in vitro

Zapobieganie wzrostowi temperatury tkanki kostnej w trakcie opracowywania łoża kostnego jest jednym z ważniejszych elementów postępowania atraumatycznego procedury wprowadzenia wszczepu.

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania leczenia odtwórczego z zastosowaniem implantów stomatologicznych

W dzisiejszych czasach implanty stomatologiczne stały się niezbędnym narzędziem do odbudowy brakujących zębów.

Periodontologia i choroby błony śluzowej

Retrakcja dziąsła brzeżnego – techniki mechaniczne i chemiczne

Retrakcja dziąsła brzeżnego ma na celu tymczasowe odchylenie wolnego brzegu dziąsła oraz osuszenie szczeliny dziąsłowej.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Dziecko autystyczne jako pacjent w gabinecie stomatologicznym

Zaburzenia spektrum autyzmu to schorzenie coraz częściej występujące wśród dzieci.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Jak prawidłowo stosować cement bioaktywny?

Rekiny dentobiznesu

UZUPEŁNIENIA PROTETYCZNE w świetle aktualnego prawa

W artykule przeanalizowano zagadnienia prawne związane z kwestią odpowiedzialności lekarza stomatologa z tytułu rękojmi jako odpowiedzialności ustawowej oraz gwarancji jako odpowiedzialności umownej.

BĄDŹ I STEREM, I OKRĘTEM

Łatwość pozyskiwania informacji z otoczenia bezpośrednio wpływa na możliwość obserwacji oraz analizy poczynań konkurencji, przy jednoczesnej obiektywnej ocenie skuteczności ich działań. Jak mawia stare polskie przysłowie: „Diabeł tkwi w szczegółach”. A więc z uwagi na specyfikę organizacji pracy gabinetu stomatologicznego w zasadzie bezgraniczna dostępność do informacji na temat rynku w kontekście rozwoju w makro- i mikroskali stanowi bezwzględny atut koncepcji marketingowego zarządzania placówką.

Z WIZYTĄ W SIEDZIBIE FIRMY

30-lecie firmy Marrodent

Firma Marrodent, powstała w 1990 roku z inicjatywy Marka i Romana Steklów, obecnie współwłaścicieli firmy, obchodzi w tym roku 30-lecie swojego istnienia. W tym czasie wypracowała sobie pozycję jednego z liderów wśród dystrybutorów produktów w branży stomatologicznej. Z okazji jubileuszu prezentujemy krótki wywiad z założycielami firmy.

EDUKACJA

CEDE 2020 – (znów) wiele powodów, by ruszyć się z gabinetu

Udział w targach stomatologicznych to strata czasu? Odmienione CEDE (24-26 września, Poznań) wychodzi naprzeciw tym, którzy powątpiewają w zasadność choć jednodniowego oderwania się od codziennych obowiązków.

Kalendarium imprez branżowych

DONIESIENIA PRAWNE

Doniesienia prawne

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Otwarcie Centrum Szkoleniowego ICDE

21 stycznia br. w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie nowego Centrum Szkoleniowego ICDE (International Center for Dental Education).

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij