TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 4/2020
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 4/2020

Drodzy Czytelnicy!

Niedawno przekazywaliśmy w Państwa ręce wydanie marcowe, które było dedykowane na targi Krakdent. Jak Państwo wiedzą, rzeczywistość w ostatnim miesiącu bardzo się zmieniła. Targi zostały przeniesione, cała nasza redakcja przeszła na tryb pracy zdalnej, wielu z Państwa zamknęło swoje gabinety. Nasza praca przebiega według założonego planu wydawniczego i nic nie zapowiada, aby miało się cokolwiek w tym zakresie zmienić. Chcemy dalej dostarczać Państwu wiedzę, wierzymy, że wspólnie uda nam się przetrwać ten trudny czas i wynieść z niego lekcję na przyszłość, w myśl zasady, że każde doświadczenie nas wzbogaca.
W numerze kwietniowym odnajdą Państwo artykuły z wielu dziedzin stomatologii opracowane przez naszych kolegów, kolejny odcinek zagadki stomatologicznej oraz test z XIII edycji Programu Edukacyjnego. Zapraszam Państwa do lektury i życzę nam wszystkim wytrwałości i zdrowia – w obecnej sytuacji życzenia te nabierają wyjątkowego znaczenia.
prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz,

redaktor naczelna

DENTAL NEWS

Dental news

SYLWETKI STOMATOLOGII

Stomatologia wciąż niedoceniana

Dr hab. n. o zdr. Joanna Kobza, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu ŚUM, przedstawia kondycję polskiej stomatologii.

TEMAT NUMERU

Rehabilitacja protetyczna pacjentki z MRONJ (Medication-Related Osteonecrosis of the Jaw) – opis przypadku

Celem pracy jest przedstawienie leczenia protetycznego i powikłań u pacjentki z MRONJ w wywiadzie.

Algorytmy postępowania

Wybrane systemy maszynowe do opracowywania kanałów korzeniowych

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA Z ENDODONCJĄ

Dilaceracja korzenia w przedtrzonowcach żuchwy – opisy przypadków. Root dilaceration of mandibular premolars – case reports

Rozpoznanie i zdiagnozowanie dilaceracji jest bardzo ważne w przypadku każdego zęba wymagającego leczenia kanałowego.

Yotuel Special – 35-proc. nadtlenek wodoru. Wybielanie w gabinecie stomatologicznym – opisy przypadków

Zabieg wybielania zębów jest stosowany jako procedura typowo gabinetowa, jak również do zastosowania przez pacjenta w domu jako kontynuacja wybielania gabinetowego lub poprzez zastosowanie powszechnie dostępnych środków mających rozjaśniać zęby, takich jak: pasty, płukanki czy gumy do żucia.

Patologiczna utrata twardych tkanek zębów – definicja, etiologia i leczenie. Przegląd piśmiennictwa i opis przypadku

Starcie zębów jest coraz częstszym problemem wśród pacjentów i wyzwaniem terapeutycznym dla lekarza dentysty.

Chirurgia stomatologiczna i implantologia

Ocena wybranych parametrów układu stomatognatycznego u pacjentów z brakami skrzydłowymi leczonych implantologicznie – doniesienia wstępne

W pracy zaprezentowano wykorzystanie elektronicznych urządzeń diagnostycznych do oceny parametrów uwzględnianych w badaniu czynnościowym układu ruchowego narządu żucia u pacjentów leczonych implantologicznie z brakami skrzydłowymi.

Sposoby natychmiastowego uzupełnienia braków zębów po ekstrakcji – przegląd piśmiennictwa

Istnieje kilka możliwości natychmiastowego uzupełnienia braków zębów, niektóre z nich mają charakter ostateczny, inne wymagają wymiany na uzupełnienie docelowe po okresie gojenia zębodołu poekstrakcyjnego.

Protetyka i dysfunkcje narządu żucia

Protezy overdenture wsparte na resztkowym uzębieniu własnym pacjenta – wybrane przykłady zastosowań elementów retencyjnych na podstawie piśmiennictwa

Celem pracy jest przedstawienie wybranych elementów kotwiczących protezy OVD w oparciu o zachowane resztkowe uzębienie własne na podstawie piśmiennictwa.

Przegląd szyn okluzyjnych oraz deprogramatorów przednich stosowanych w leczeniu dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia

W artykule przedstawiono mechanizm działania, budowę oraz zastosowanie najczęściej wykonywanych szyn okluzyjnych i deprogramatorów przednich.

Mosty adhezyjne w odcinku przednim – przegląd piśmiennictwa

Mosty adhezyjne to stałe uzupełnienia protetyczne, które uzupełniają pojedyncze braki zębowe, głównie w odcinku przednim.

ORTODONCJA

Zespół Aperta – przegląd piśmiennictwa

Zespół Aperta jest rzadką, dziedziczoną genetycznie w sposób autosomalny dominujący jednostką chorobową, powstającą w wyniku mutacji w obrębie genu kodującego FGFR2 (Fibroblast Growth Factor Receptor 2, receptor 2 czynnika wzrostu fibroblastów).

Periodontologia i choroby błony śluzowej

Estetyczna depigmentacja melanozy dziąseł palacza za pomocą lasera CO2

Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania przebarwień błony śluzowej jamy ustnej jest melanoza palaczy – stan związany ze stymulacją melanocytów przez dym papierosowy.

STOMATOLOGIA WIEKU ROZWOJOWEGO

Specyfika zachowawczego leczenia zębów mlecznych – trudności, techniki postępowania z trudnym pacjentem w wieku rozwojowym i zalecane materiały odtwórcze

Leczenie zachowawcze zębów mlecznych nie jest łatwym zadaniem nie tylko ze względu na różnice w budowie mlecznego uzębienia w porównaniu ze stałym, ale przede wszystkim na utrudnioną współpracę z małoletnim pacjentem.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Przegląd wierteł stosowanych w stomatologii zachowawczej

Artykuł ma na celu usystematyzowanie wiedzy dotyczącej zastosowania wierteł oraz ich właściwej eksploatacji, konserwacji i sterylizacji.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Zastosowanie nici PDO w poprawie profilu środkowego i dolnego piętra twarzy

Współczesna stomatologia wymaga podejścia interdyscyplinarnego. Aby poprawić estetykę uśmiechu naszych pacjentów, powinniśmy sięgać nie tylko do rozwiązań protetycznych czy zachowawczych, ale również do medycyny estetycznej.

Rekiny dentobiznesu

MOTYWACJA – bodziec i reakcja

Nowoczesne urządzenia służące do usuwania miękkich i twardych osadów nazębnych

W dzisiejszych czasach w gabinetach dentystycznych istnieje wiele możliwości usuwania miękkich i twardych osadów nazębnych i w związku z tym zachowania w dobrej kondycji zdrowia jamy ustnej pacjentów.

Przegląd skanerów wewnątrzustnych

Doniesienia prawne

EDUKACJA

CEDE 2020 – czekając na ważne odpowiedzi

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

V Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Stomatologii Dziecięcej w Warszawie

III Kongres CAD/CAM za nami

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Test nr 3

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij