TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 3/2012
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 3/2012

Drodzy Czytelnicy!

Witam serdecznie na łamach kolejnego numeru naszego czasopisma. Marcowy numer rozpoczynamy działem SYLWETKI STOMATOLOGII, gdzie prof. Teresa Matthews-Brzozowska podejmuje temat skojarzonego leczenia ortodontycznego i chirurgicznego, rozwoju ortopedii szczękowo-twarzowej oraz potrzeby promowania postępowania ortodontycznego u pacjentów dorosłych.

Wśród artykułów publikowanych w numerze szczególnej uwadze polecamy prace praktyczne z zakresu CHIRURGII STOMATOLOGICZNEJ „Całkowicie zatrzymany trzeci ząb trzonowy dolny w gałęzi żuchwy” – przypadek kliniczny opisany krok po kroku z bogatą dokumentacją zdjęciową oraz pracę kliniczną pt. „Ocena wartości diagnostycznej biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej w diagnostyce guzów dna jamy ustnej”. W dziale ENDODONCJA znajdą Państwo artykuł na temat obliteracji kanałów korzeniowych, natomiast z zakresu STOMATOLOGII ESTETYCZNEJ publikujemy m.in. artykuł pt. „Wybrane zasady postępowania w trakcie korekty estetycznej uzębienia przeprowadzanej z wykorzystaniem materiałów kompozytowych”. W dziale RADIOLOGIA, jak co numer, rzucamy wyzwanie interpretacji zdjęć RTG, tym razem z zakresu semiotyki radiologicznej schorzeń układu kostnego. Z zakresu zagadnień interdyscyplinarnych zachęcam do zapoznania się z pracą na temat skrzywień kręgosłupa u lekarzy stomatologów, a także z działem OKIEM SANEPIDU, gdzie znajdą Państwo informacje na temat wymagań i uwarunkowań prawnych dla aparatów RTG stosowanych w gabinetach stomatologicznych. W numerze odnajdą Państwo także dodatek Kompendium Lekarza Praktyka, w którym opisano zasady postępowania po ekspozycji na materiał zakaźny w gabinecie stomatologicznym oraz instrukcję w zakresie profilaktyki poekspozycyjnej.

Pragnę Państwa serdecznie zaprosić na targi KRAKDENT, które odbędą się 8-10 marca, oraz na stoisko redakcji naszego czasopisma (stoisko C3), gdzie będą mogli Państwo poznać nasz zespół, otrzymać bezpłatny egzemplarz wydawanych przez nas czasopism, kupić lub przedłużyć prenumeratę oraz zapoznać się z naszymi publikacjami książkowymi.

Życzę miłej lektury!

redaktor naczelna
dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI STOMATOLOGII

Czas na ortodoncję

Ortodoncja jest w ostatnich latach specjalizacją bardzo rozwojową i popularną. O praktycznej stronie pracy ortodonty, sukcesach naukowych i planach na przyszłość z kierownik Kliniki Ortodoncji UM w Poznaniu profesor Teresą Matthews-Brzozowską rozmawiała Daria Dirks-Koźlik.

KOMPENDIUM LEKARZA PRAKTYKA

Postępowanie po ekspozycji na materiał zakaźny w gabinecie stomatologicznym

TEMAT NUMERU

Całkowicie zatrzymany trzeci ząb trzonowy dolny w gałęzi żuchwy

Jeżeli ząb po zakończeniu wzrostu korzeni nie osiąga płaszczyzny zgryzu, mówi się wówczas o jego retencji. Natomiast w przypadkach gdy pozostaje w szczęce lub żuchwie i jest otoczony tkanką kostną, wtedy rozpoznajemy retencję całkowitą.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Ocena wartości diagnostycznej biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej w diagnostyce guzów dna jamy ustnej

Guzy dna jamy ustnej należą do jednostek chorobowych rzadko występujących w praktyce klinicznej. Pacjenci zgłaszają się do lekarza głównie z powodu zaburzeń w jamie ustnej, tj. suchości, trudności z mówieniem, przyjmowaniem pokarmów, połykaniem i oddychaniem.

ENDODONCJA

Obliteracja kanałów korzeniowych – wyzwanie rzucone współczesnej endodoncji

Leczenie zębów z obliteracją kanałów korzeniowych, a nierzadko i komory stanowi jedno z największych wyzwań współczesnej endodoncji.

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Wybrane zasady postępowania w trakcie korekty estetycznej uzębienia przeprowadzanej z wykorzystaniem materiałów kompozytowych

Współcześnie pacjenci nie tylko oczekują, że lekarze stomatolodzy uwolnią ich od bólu i cierpienia, kojarzącego się dawniej z leczeniem stomatologicznym, ale coraz większą wagę przywiązują do swojego wyglądu.

Imponujący wygląd Odbudowa znacznie przebarwionych zębów odcinka przedniego przy użyciu technik minimalnie inwazyjnych An impressive outcome Restoring severely discoloured anterior teeth using minimally invasive procedures

RADIOLOGIA

Interpretacja zdjęć rentgenowskich Semiotyka radiologiczna schorzeń układu kostnego

W interpretacji stomatologicznych zdjęć rentgenowskich oceniane są przede wszystkim struktury twarde – zęby i tkanka kostna, a w mniejszym stopniu cienie tkanek miękkich. Z uwagi na to niezwykle istotna jest znajomość semiotyki radiologicznej schorzeń układu kostnego.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Mechanizm działania czynników bioaktywnych wchodzących w skład preparatów osłonowo-protekcyjnych znoszących nadwrażliwość zębiny. Część III

Postępowanie w przypadku podejrzenia nadwrażliwości zębiny opiera się na prawidłowym rozpoznaniu, które powinno wykluczać etiologicznie odmienne przyczyny dolegliwości bólowych (1).

Ocena właściwości przeciwbakteryjnych wody ozonowanej – aparat Nanozon

Ozonoterapia wydaje się być metodą leczenia o szerokich możliwościach zastosowania w obrębie jamy ustnej, gdzie bakterie odgrywają kluczową rolę jako przyczyna procesu chorobowego.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Ozonoterapia w leczeniu jałowej martwicy kości

O steonecrosis szczęk może wynikać z wielu przyczyn włącznie z osteomyelitis, infekcją herpes zoster oraz radioterapią u pacjentów z chorobą rozrostową.

Skrzywienia kręgosłupa u lekarzy stomatologów

Wieloletnie wykonywanie zawodu stomatologa wiąże się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, chorobami zwyrodnieniowo-przeciążeniowymi oraz powstawaniem zniekształceń w układzie mięśniowo- kostno-stawowym (1).

Przygotowanie pacjenta leczonego kardiologicznie do zabiegów ekstrakcyjnych

Stwierdzona u chorego niewydolność serca jest związana zarówno ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia groźnych, komorowych zaburzeń rytmu, jak i nagłego zgonu sercowego.

"OKIEM" SANEPIDU

Podstawowe wymagania i uwarunkowania prawne dla aparatów RTG stosowanych w gabinetach stomatologicznych

Obecnie rentgenodiagnostyka jest niezbędna w każdej dziedzinie medycyny. Gabinety stomatologiczne, chcąc pozyskać klienta, wychodzą naprzeciw jego oczekiwaniom, oferując szeroką gamę usług obejmujących zarówno leczenie, jak i diagnostykę. W takiej sytuacji trudno wyobrazić sobie gabinet stomatologiczny bez aparatu rentgenowskiego, który stał się jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych.

BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY

Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku lekarza stomatologa

Artykuł prezentuje podstawowe zasady oceny ryzyka zawodowego i podaje przykład takiej oceny dla stanowiska lekarza stomatologa. Identyfikacja poszczególnych zagrożeń i ich aktualne, przykładowe wskaźniki ryzyka zostały przedstawione w karcie oceny ryzyka zawodowego.

PRAWO

Udzielanie świadczeń stomatologicznych po zmianach – cz. II

Każdy, w tym udzielający świadczeń stomatologicznych, podmiot leczniczy musi spełniać podstawowe wymogi formalne zawarte w art. 17 u.d.l.

DENTAL BIZNES

Komunikacja międzyludzka w gabinecie dentystycznym

Komunikacja międzyludzka jest nam potrzebna, by żyć i dobrze funkcjonować. To jest niepodważalne, wielokrotnie udowodnione przez psychologów, socjologów, ekonomistów, lekarzy – zarówno naukowców, jak i praktyków. Dobre komunikowanie się ludzi ze sobą warunkuje nawet długość naszego życia.

INNOWACYJNY GABINET

Lasery w stomatologii

W ostatnich latach obserwuje się duże zainteresowanie możliwością szerokiego zastosowania promieniowania laserowego w stomatologii. Dotyczy to zarówno laserów niskoenergetycznych, używanych do terapii biostymulacyjnej, jak i urządzeń wysokoenergetycznych, przeznaczonych do wykonywania licznych zabiegów, głównie z zakresu chirurgii stomatologicznej, protetyki i stomatologii zachowawczej.

DENTAL ENGLISH

Dental English

We współpracy z Centrum Szkoleniowym ADAMS z Poznania przygotowaliśmy dla Państwa lekcje języka angielskiego, które są odpowiedzią na coraz częstsze wizyty w polskich gabinetach stomatologicznych pacjentów z zagranicy. Lekcje języka angielskiego dotyczą komunikacji z pacjentem w typowych sytuacjach zawodowych i w różnych sytuacjach życia codziennego.

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Kalendarium szkoleń branżowych

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij