Wydanie nr 5/2012 - TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny

TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 5/2012
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 5/2012

Drodzy Czytelnicy!

Witam serdecznie na łamach kolejnego wydania naszego czasopisma. Majowy numer rozpoczynamy działem SYLWETKI STOMATOLOGII, gdzie niemiecki profesor Norbert Gutknecht podejmuje temat możliwości oraz szerokiego zastosowania laseroterapii w stomatologii. Radzi w kwestii zakupu sprzętu do gabinetu i jego niezwykłej przydatności w codziennej praktyce.

Wśród artykułów publikowanych w numerze szczególnej uwadze polecam przypadki ORTODONTYCZNE udokumentowane przez pracowników Kliniki Ortodoncji UM w Poznaniu, opisujące reinkluzję zębów mlecznych i wykorzystanie miniimplantów ortodontycznych w leczeniu wad dotylnych. Z zakresu PERIODONTOLOGII publikujemy ciekawy artykuł dotyczący rozpoznania, leczenia i pracy z pacjentem mającym opryszczkę, natomiast w dziale STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH metody diagnozowania alergii w stomatologii. Tradycyjnie znajdą Państwo również KOMPENDIUM LEKARZA PRAKTYKA, gdzie w bieżącym numerze publikujemy aktualne wytyczne dotyczące zawartości gabinetowej apteczki pierwszej pomocy.

Życzę przyjemnej lektury!

redaktor naczelna
dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI STOMATOLOGII

Inteligentne źródło promieniowania

Standardy nowoczesnej stomatologii z roku na rok są coraz wyższe, wśród nich od kilku lat prym wiedzie laseroterapia. O możliwościach oraz szerokim zastosowaniu laserów w stomatologii z prof. dr. med. dent. Norbertem Gutknechtem z RWTH Aachen University Hospital, specjalistą z zakresu zastosowania laserów Nd:YAG i Er:YAG w stomatologii oraz prezydentem Niemieckiego Stowarzyszenia Stomatologii Laserowej, rozmawiała Daria Dirks-Koźlik.

KOMPENDIUM LEKARZA PRAKTYKA

Apteczka pierwszej pomocy w gabinecie stomatologicznym

TEMAT NUMERU

Reinkluzja zębów mlecznych – opis przypadku

Reinkluzja jest to patologiczny i dynamicznie rozwijający się proces polegający na stopniowym zagłębianiu się prawidłowo wyrzniętego zęba w głąb tkanek miękkich i kości wyrostka zębodołowego.

ENDODONCJA

System do irygacji kanałów korzeniowych

Tradycyjna metoda irygacji kanałów korzeniowych za pomocą igły i strzykawki stwarza ryzyko niekontrolowanego wycieku środka płuczącego na błonę śluzową jamy ustnej pacjenta oraz przepchnięcia płynu poza otwór wierzchołkowy. W przypadku stosowania podchlorynu sodu prowadzi to do pojawienia się powikłań w postaci bólu, obrzęku, podrażnień, a nawet martwicy.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Ozonoterapia Test praktyczny nakładek na sondę

W tekście zaprezentowano dokumentację przypadków na podstawie wybranej grupy pacjentów.

Olśniewający rezultat. Leczenie oparte o technikę minimalnie inwazyjną i odbudowę estetyczną. Shining results. Minimally invasive and aesthetic restorative treatment

ORTODONCJA

Wykorzystanie miniimplantów ortodontycznych w leczeniu wad dotylnych – opis przypadku

Wady dotylne stanowią najczęstszą grupę wad zgryzu w polskiej populacji.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

5-tygodniowe dziecko z zębem wrodzonym i noworodkowym

Występowanie anomalii dotyczących zębów znane jest od wieków. Stwierdzenie, że „boimy się tego, czego nie znamy”, doskonale określa stan wiedzy najstarszych filozofów opisujących przypadki obecności nieprawidłowości zębowych w różnych kulturach.

PERIODONTOLOGIA

Opryszczka – rozpoznanie, leczenie i praca z pacjentem z opryszczką

Opryszczka jest dolegliwością powszechną i bardzo uciążliwą dla pacjenta. Artykuł opisuje skuteczne metody leczenia oraz rozpoznawania opryszki.

Nowy wymiar regeneracji tkanek miękkich

Geistlich Mucograft® otwiera zupełnie nowy wymiar w możliwościach terapii. Stanowi alternatywne rozwiązanie dla autogennych przeszczepów tkanek miękkich, pozwala unikać urazowości w miejscu pobrania tkanek własnych pacjenta.

PROFILAKTYKA

Piaskowanie z wykorzystaniem abrazji powietrznej Opis przypadku

Piaskowanie w chwili obecnej jest standardem wśród kanonów z zakresu podstawowej opieki stomatologicznej.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Metody diagnostyczne alergii w stomatologii

Alergia w stomatologii stanowi coraz poważniejszy problem. Stwierdza się ją u 40% dorosłych i u 20-30% dzieci (1). Coraz częściej reakcje alergiczne, prócz pacjentów, zdarzają się wśród lekarzy stomatologów i techników dentystycznych.

NA RATUNEK

Ostry zespół wieńcowy

Bardzo ważne jest, aby w przypadku podejrzenia OZW nie opóźniać wezwania zespołu ratownictwa medycznego, który może przetransportować pacjenta bezpośrednio z miejsca zdarzenia do ośrodka kardiologii inwazyjnej.

"OKIEM" SANEPIDU

Wirusowe zapalenie wątroby – zagrożenie w pracy stomatologa

Liczba zachorowań na WZW opracowana na przykładzie danych epidemiologicznych Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa śląskiego w latach 1999-2011.

BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY

Przepisy BHP w pracy z lampami bakteriobójczymi i polimeryzacyjnymi

Należy podkreślić fakt, że urządzenia polimeryzacyjne mają coraz szersze zastosowanie w różnych gałęziach stomatologii, w tym m.in. w stomatologii estetycznej.

PRAWO

Skupmy się na leczeniu Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości prawnej i zapewnić sobie bezpieczną pracę

Od 1 stycznia 2012 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące ubezpieczenia oraz sum gwarancyjnych dla różnych rodzajów działalności leczniczej oraz podmiotów wykonujących tę działalność.

DENTAL BIZNES

Trudny pacjent – dziecko (2-10 r.ż.)

Z dzieckiem mamy do czynienia, kiedy mały pacjent wchodzi w wiek 2-3 lat. Psychologowie powszechnie uważają, że zakończenie okresu niemowlęctwa przypada właśnie na ten wiek i symbolicznie rozpoczyna kolejną erę jego rozwoju jako jednostki.

INNOWACYJNY GABINET

Masy wyciskowe – podstawowe informacje

Jednym z najistotniejszych etapów wykonania prawidłowej, dobrze spełniającej swoją funkcję pracy protetycznej jest idealnie sporządzony wycisk pola protezowanego. Perfekcyjne odwzorowanie podłoża protetycznego jest warunkiem koniecznym dla zilustrowania sytuacji w jamie ustnej pacjenta technikowi dentystycznemu.

DENTAL MARKET

Dental market

DENTAL ENGLISH

Dental English. Lesson 4

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Kalendarium szkoleń branżowych

Siła impulsu – laser w nowoczesnej stomatologii

Polscy stomatolodzy coraz częściej i chętniej korzystają z laserów. O innowacyjności i precyzji tych urządzeń z przedstawicielem firmy BTL Polska Michałem Madejem rozmawiała Ewelina Ładziak.

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Laureaci Testowego Programu Edukacyjnego

Testowy Program Edukacyjny. Test 5

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij