TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 9/2012
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 9/2012

Drodzy Czytelnicy!

Witam serdecznie na łamach wrześniowego wydania naszego czasopisma. Tematem przewodnim tego numeru są DYSFUNKCJE NARZĄDU ŻUCIA, o których mogą Państwo dowiedzieć się więcej z rozmowy z prof. dr. hab. n. med. Stefanem Baronem, który ukierunkował swoją karierę naukową na walkę z bólem w stomatologii i leczenie DNŻ. Pozostając w temacie, zachęcam do przeczytania artykułu pt. „Bruksizm – jak to ugryźć? Leczenie”, który porusza, już bardziej klinicznie, temat dolegliwości, na którą cierpi ponad 70% naszego społeczeństwa.

Pragnę polecić Państwu również nasz nowy produkt, który stworzyliśmy we współpracy z profesorem Stefanem Baronem, a jest nim film instruktażowy DIAGNOSTYKA DYSFUNKCJI NARZĄDU ŻUCIA, gdzie przez proces diagnostyczny: od omówienia objawów, przez schematy postępowania podczas badania, po planowanie leczenia, przeprowadzi Państwa niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie.

Bieżący numer czasopisma będziemy prezentować podczas tegorocznych targów CEDE, gdzie będzie można otrzymać bezpłatnie archiwalne wydania naszych tytułów, zakupić prenumeratę i zapoznać się z naszymi nowymi produktami. Premierę będzie miało nasze najnowsze czasopismo „Endodoncja w Praktyce”, a także wspomniany film „Diagnostyka dysfunkcji narządu żucia”. Polecam również najnowszy produkt Biblioteki Asysty Dentystycznej – „Angielski w gabinecie. Praktyczne lekcje angielskiego dla zespołów stomatologicznych”.

Zapraszam serdecznie na nasze stoisko 7 7.1.12, gdzie do Państwa dyspozycji będzie Zespół Redakcyjny TPS

redaktor naczelna
dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

DENTAL NEWS

Dental News

KOMPENDIUM LEKARZA PRAKTYKA

Kompendium lekarza praktyka. Procedury mycia rąk w gabinecie dentystycznym

SYLWETKI STOMATOLOGII

Diagnostyka, bóle głowy, bruksizm – o co chodzi z dysfunkcjami narządu żucia?

Dysfunkcje narządu żucia są dziedziną stosunkowo mało znaną i niepraktykowaną, mimo że dotykają niemal 70% naszego społeczeństwa. Podłoże tych kłopotliwych dolegliwości, interpretowanych często jako neurologiczne, tkwi w naszej psychice, która bardzo silnie reaguje na stres i negatywne emocje. O przewlekłych bólach głowy, diagnostyce, psychologicznym podejściu do pacjenta i podniesieniu prestiżu własnej praktyki z kierownikiem Katedry Dysfunkcji Narządu Żucia i Ortodoncji SUM, prof. dr. hab. n. med. Stefanem Baronem, rozmawiała Daria Dirks-Koźlik.

TEMAT NUMERU

Bruksizm – jak to ugryźć? Leczenie

Etiologia zaburzeń czynnościowych narządu żucia jest najczęściej wieloprzyczynowa.

ENDODONCJA

Wskazania i ograniczenia wykorzystania lokalizatora wierzchołkowego w praktyce endodontycznej

Precyzyjne określenie indywidualnego zakresu chemiczno-mechanicznego opracowania kanału korzeniowego, obok jego szczelnego wypełnienia, jest istotnym czynnikiem decydującym o pomyślnym wyniku leczenia endodontycznego.

Postępowanie kliniczne w celu wzmocnienia struktury zęba po leczeniu endodontycznym

We współczesnej stomatologii odtwórczej po zakończonym postępowaniu endodontycznym, wiążącym się często ze znaczną utratą twardych tkanek zęba, dążymy do wzmocnienia tkanek zęba odpowiednio dobranym wkładem koronowo-korzeniowym.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Powikłania późne po urazach zębów stałych z zakończonym rozwojem korzenia – przegląd piśmiennictwa

Urazy zębów stałych stanowią duży problem diagnostyczny i leczniczy. Występują nagle i wymagają podejmowania szybkich decyzji terapeutycznych.

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Perfekcyjnie naturalne. Efektywna i estetyczna odbudowa zniszczonych zębów w odcinku bocznym. Perfectly natural. Restoring damaged posterior teeth efficiently and esthetically

System bezpośrednich licówek kompozytowych na przykładzie. Direct Venear – opis przypadków

Jeszcze kilkanaście lat temu głównym powodem zgłaszania się do lekarza stomatologa był ból. W obecnych czasach pacjenci mają większe wymagania.

ORTODONCJA

Zastosowanie krótkich implantów jako alternatywa dla augmentacji kości – opis przypadku

W ostatnich latach we współczesnej implantologii dokonał się ogromny postęp. Zastosowanie implantów śródkostnych do odbudowy częściowych lub całkowitych braków zębowych jest dobrze udokumentowaną metodą leczenia, a zjawisko osteointegracji implantów śródkostnych zostało doskonale poznane.

PROTETYKA

Materiały kompozytowe w estetycznych rekonstrukcjach protetycznych

Materiały kompozytowe są z powodzeniem stosowane w stałych rekonstrukcjach estetycznych typu korona, most, inlay.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Przyczyny powstawania zaburzeń zębowo-zgryzowych

W populacji ludzkiej występuje wiele nieprawidłowości zębowych, mających zróżnicowaną etiologię, często nie do końca udowodnioną naukowo.

Hemisekcja pierwszego zęba trzonowego w żuchwie

Zabieg hemisekcji znajduje zastosowanie wówczas, gdy zostały wyczerpane metody zachowawczego leczenia zęba.

RADIOLOGIA

Tomografia komputerowa wiązki stożkowej – opis przypadku

Badanie radiologiczne od wielu lat jest nieodłącznym elementem diagnostyki struktur kostnych w obrębie części twarzowej czaszki.

IMPLANTOLOGIA

Ocena kliniczna i radiologiczna implantów Seven®

Każdego roku na całym świecie stosuje się miliony implantów. Stały się one najbardziej skutecznym rozwiązaniem protetycznym i poprawiają życie ludzi każdego dnia.

PERIODONTOLOGIA

Zastosowanie testu molekularno-biologicznego PET firmy MIP Pharma Polska w praktyce lekarza periodontologa

Choroby przyzębia towarzyszą człowiekowi od bardzo dawna. Już badania na małpach człekokształtnych z zachowanym uzębieniem wykazały cechy destrukcji w ich przyzębiu.

PROFILAKTYKA

Leczenie nadwrażliwości podczas wybielania nakładkowego w warunkach domowych

Jednym z najczęściej pojawiających się efektów ubocznych podczas zabiegu wybielania jest nadwrażliwość zębów. Pewien stopień nadwrażliwości występuje bardzo często, a w metodzie nakładkowej dotyka niemal 80% pacjentów. Artykuł ten ma na celu zapoznanie z technikami unikania nadwrażliwości i sposobami jej leczenia, które uczynią wybielanie bardziej przewidywalnym i udanym.

DYSFUNKCJE NARZĄDU ŻUCIA

Terapia fizykalna bólu występującego w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych

W praktyce stomatologicznej często pojawiają się pacjenci z dysfunkcjami stawu skroniowo-żuchwowego.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Alergia na materiały stomatologiczne

Alergia jest reakcją nadwrażliwości zapoczątkowaną przez mechanizmy immunologiczne, mediowaną zarówno przez przeciwciała, jak i komórki. Jest to reakcja obronna organizmu na obce związki określane mianem alergenów.

Chory po inwazyjnych zabiegach kardiologicznych i kardiochirurgicznych w praktyce lekarza stomatologa

Rozwój kardiologii inwazyjnej, wydłużanie się czasu życia społeczeństwa i rosnąca liczba przeprowadzanych zabiegów kardiochirurgicznych sprawiają, że grupa chorych po przebytych procedurach z zakresu kardiologii interwencyjnej oraz kardiochirurgii stanowi coraz większą część pacjentów gabinetu stomatologicznego.

"OKIEM" SANEPIDU

Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

Zgodnie z obowiązującym prawem (art. 6 Ustawy z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, Dz.U.234.1570 z późn. zmianami) obowiązkiem pracodawcy jest skierowanie osób wykonujących prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby, na badania dla celów sanitarno-epidemiologicznych i pokrycie kosztów tych badań.

NA RATUNEK

Krwotok

Krwotok (łac. haemorrhagia) to gwałtowna utrata krwi poza światło naczyń krwionośnych na skutek choroby (np. gorączki krwotocznej) lub urazu. Znaczna utrata krwi może bardzo szybko prowadzić do wstrząsu, a w skrajnych przypadkach (> 50% objętości krwi) do wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia.

BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY

Organizacja gabinetu stomatologicznego – wymagania ogólnobudowlane i inne

Niniejszy artykuł opisuje aktualne przepisy i wymogi budowlane, które są niezbędne przy projektowaniu własnej praktyki stomatologicznej.

INNOWACYJNY GABINET

Obrazowanie przestrzenne z wykorzystaniem tomografii komputerowej

Podstawy techniczne tomografii komputerowej (TK) zostały opracowane na przełomie lat 60. i 70. XX wieku przez Hounsfielda i Cormaca.

PRAWO

Kontrola NFZ w gabinecie stomatologicznym – cz. I

Jeżeli gabinet stomatologiczny ma zawartą umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych z NFZ, zwaną potocznie kontraktem, to dentysta musi się liczyć z różnorodnymi konsekwencjami prawnymi powyższej umowy, m.in. z obowiązkiem podawania do wiadomości pacjentów konkretnych informacji, a przede wszystkich z prawem NFZ do kontroli gabinetu i nałożenia kar finansowych na dentystę (świadczeniodawcę).

Dyplomowana asysta postępu

Artykuł poświęcony jest zmianie projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, który 5 lipca br. trafił do konsultacji.

DENTAL MARKET

Dental Market

DENTAL ENGLISH

Dental English. Lesson 7

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Kalendarium szkoleń branżowych

Sport to zdrowie – sukcesy młodych stomatologów podczas XXXIII Mistrzostw Świata Medyków

7. Europejska Konferencja Periodontologiczna EuroPerio, 6-9 czerwca 2012, Wiedeń

Sekretem sukcesu są ludzie

Z Markiem Krawczykiem, właścicielem firmy MARKU, która od 20 lat dba, aby polscy stomatolodzy mieli dostęp do najnowszych i najlepszych produktów na rynku, rozmawiała Ewelina Ładziak.

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny. Test 8

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij