Wydanie nr 10/2012 - TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny

TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 10/2012
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 10/2012

Drodzy Czytelnicy!

Zapraszam do lektury kolejnego wydania naszego czasopisma. W numerze październikowym szczególnej uwadze Państwa polecam dział SYLWETKI STOMATOLOGII, gdzie prezentujemy osobę dr. hab. n. med. Zdzisława Bereznowskiego, który opowiada o postępach we współczesnej protetyce oraz istotnych kwestiach, na które powinien zwrócić uwagę lekarz protetyk.

Warto zapoznać się również z TEMATEM NUMERU, gdzie podejmujemy kwestię zasad zachowania trwałości bezpośredniej korekty estetycznej uzębienia przeprowadzonej z wykorzystaniem materiałów kompozytowych, a także z działem BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY, gdzie można zapoznać się z przepisami BHP stosowanymi podczas użycia sprzętu rentgenowskiego w stomatologii. Tradycyjnie w numerze znajdą Państwo również KOMPEDIUM LEKARZA PRAKTYKA, w którym prezentujemy kolejną część zestawienia leków ratunkowych, oraz DENTAL ENGLISH ze słownictwem z zakresu – hand instruments and dental unit.

Pragnę polecić Państwu również nasz nowy produkt, który stworzyliśmy we współpracy z profesorem Stefanem Baronem, a jest nim film instruktażowy DIAGNOSTYKA DYSFUNKCJI NARZĄDU ŻUCIA, w którym przez proces diagnostyczny: od omówienia objawów, przez schematy postępowania podczas badania, po planowanie leczenia przeprowadzi Państwa niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie.

redaktor naczelna
dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI STOMATOLOGII

Protetyka postępowa

Postęp technologiczny we współczesnej protetyce jest wyraźnie odczuwalny zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy stomatologów. O możliwościach, jakie daje implantologia, systemach CAD/CAM i kompetencjach młodych protetyków, z kierownikiem Poradni Protetyki i Implantologii Stomatologicznej GUM, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie protetyki i sędzią sądu lekarskiego OIL w Gdańsku dr. hab. n. med. Zdzisławem Bereznowskim rozmawiała Daria Dirks-Koźlik.

KOMPENDIUM LEKARZA PRAKTYKA

Profesjonalne leki ratunkowe – cz. III

TEMAT NUMERU

Korekta estetyczna z wykorzystaniem materiałów kompozytowych

W przypadku podjęcia decyzji o bezpośredniej korekcie estetycznej uzębienia materiałem kompozytowym(licowanie) musimy zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie ze sobą użycie materiału złożonego, jego wpływu zarówno w miejscu kontaktu z tkankami zęba, przyzębia, jak i środowiskiem jamy ustnej.

ENDODONCJA

Powtórne leczenie endodontyczne – opis przypadku

W pracy podjęto temat natychmiastowej, adhezyjnej odbudowy zębów leczonych endodontycznie.

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Najczęstsze zabiegi estetyczne możliwe do wykonania przez lekarza ogólnie praktykującego

Dostępne współcześnie metody pozwalają na zmianę kształtu, koloru, położenia i barwy zębów. Taka zmiana prowadzi do poprawy całego uśmiechu. Białe, równe, piękne zęby to oznaka zdrowia i urody, a ładny uśmiech tworzy podstawę estetyki całej twarzy.

Nowoczesne podejście do estetycznych uzupełnień odcinka przedniego. Modern approaches to esthetic anterior restorations

PROTETYKA

Praktyczne wykorzystanie nanocząstek srebra i złota w stomatologii

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie srebrem nanocząsteczkowym ze względu na jego niezwykłe właściwości przeciwdrobnoustrojowe.

PROFILAKTYKA

Białe plamy na zębach przednich. Postępowanie terapeutyczne w wybielaniu i leczeniu zachowawczym

Białe plamy występują zwykle na przednich zębach. Niektórym pacjentom to nie przeszkadza, ale dla wielu są one poważnym problemem estetycznym i dlatego szukają pomocy u stomatologa.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Pacjenci hematologiczni w praktyce stomatologicznej – opis dwóch przypadków

W pracy zwrócono uwagę na diagnostykę niedokrwistości na podstawie objawów występujących w jamie ustnej i badań dodatkowych, a także postępowanie przygotowujące do ekstrakcji zęba u pacjenta z przewlekłą białaczką limfatyczną.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Programy do zarządzania gabinetem stomatologicznym – rzecz niezbędna czy kolejny gadżet?

W dzisiejszych czasach, w dobie wszechobecnych komputerów nie do pomyślenia jest, żeby zabrakło ich w gabinecie stomatologicznym.

Usuwanie próchnicy. Podejmowanie pewnych decyzji dzięki metodzie FACE

Z próchnicą czy bez próchnicy – to pytanie zadawane jest nie tylko przy pierwszej diagnozie, lecz również podczas jej leczenia. Wolfgang Buchalla, profesor z Uniwersytetu w Zurychu, w rozmowie z Eweliną Ładziak opowiada o problemach związanych z wykrywaniem próchnicy oraz przedstawia możliwości jej usuwania za pomocą metody fluorescencyjnej – FACE (Fluorescence Aided Caries Excavation), do której powstania się przyczynił.

"OKIEM" SANEPIDU

Działalność lecznicza w zakresie stomatologii w świetle nowych uregulowań prawnych

W artykule określimy wymagania dotyczące pomieszczeń, w których wykonywana będzie działalność lecznicza w zakresie stomatologii, jak również przybliżymy procedury związane z działaniem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej zarówno na etapie inwestycyjnym, jak i wpisu do rejestru podmiotów leczniczych.

PRAWO

Kontrola NFZ w gabinecie stomatologicznym – cz. II

Jeżeli gabinet stomatologiczny ma zawartą umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych z NFZ-etem, zwaną potocznie kontraktem, to dentysta musi się liczyć z różnorodnymi konsekwencjami prawnymi zawarcia powyższej umowy, m.in. z obowiązkiem podawania do wiadomości pacjentów konkretnych informacji, a przede wszystkich z prawem NFZ-etu do kontroli gabinetu, a także nałożenia kar finansowych na dentystę (świadczeniodawcę).

BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY

Przepisy BHP stosowane podczas używania sprzętu rentgenowskiego w stomatologii

Główny mechanizm powstawania promieniowania rentgenowskiego (promieniowania X – jak nazwał je po odkryciu w 1895 r. Wilhelm Roentgen) polega na gwałtownym zahamowaniu elektronów, rozpędzonych w polu elektrycznym, na materiale o stosunkowo dużej liczbie atomowej (metalu lub szkle). Jest to tzw. promieniowanie hamowania.

DENTAL BIZNES

Co zostaje w głowach pacjentów, czyli o tym jak tworzyć wiarygodny wizerunek lekarza dentysty

Cechą specyficzną dzisiejszego funkcjonowania społecznego jest natłok informacji, które zewsząd do nas docierają.

INNOWACYJNY GABINET

Materiały kompozytowe do odbudowy siekaczy

Progres w materiałoznawstwie stomatologicznym pozwala na indywidualny dobór postępowania leczniczego.

DENTAL ENGLISH

Dental English. Lesson 8

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Kalendarium szkoleń branżowych

DENTEXPO, Łódź 2012

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny. Test 9

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij