Wydanie nr 1-2/2013 - TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny

TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 1-2/2013
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 1-2/2013

Drodzy Czytelnicy!

Niezmiernie mi miło powitać Państwa na łamach pierwszego wydania czasopisma „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny” w tym roku. W tegorocznych numerach znajdzie się – jak zwykle – wiele porad, rozwiązań trudnych problemów czy skomplikowanych przypadków. Praktyka jest dla nas najważniejsza, dlatego zaplanowaliśmy wiele interesujących tematów ze wszystkich specjalizacji stomatologicznych oraz gościć będziemy najlepszych specjalistów z kraju i nie tylko. Na Państwa życzenie kontynuujemy działy, cieszące się największym zainteresowaniem. Jednym z nich jest KOMPEDIUM LEKARZA PRAKTYKA, gdzie przygotowaliśmy szeroki materiał z zakresu procedur, zasad postępowania czy przepisów.

W bieżącym numerze znajdą Państwo szczegółową instrukcję na temat „Zasad postępowania z odpadami medycznymi”. Szczególnie polecamy artykuły z działów BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY czy OKIEM SANEPIDU, gdzie znajdą Państwo m.in. tematy dotyczące epidemiologii, kontroli jakości, wymagań co do oświetlenia w gabinecie czy dopuszczalnych norm hałasu. Zaplanowaliśmy również ciekawą tematykę z zakresu PRACY I ZDROWIA. Przeczytają Państwo o wypaleniu zawodowym, stresie w zawodzie lekarza stomatologa oraz regenerującym masażu kończyn górnych. Nie zabraknie także ciekawych tematów w dziale NA RATUNEK i PRAWO czy DENTAL BIZNES.

Szczególnej uwadze polecamy nowy dział AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWYCH, gdzie obok lekcji języka angielskiego pojawią się również lekcje języka niemieckiego. Co jakiś czas będziemy publikować również ciekawostki językowe z innych języków świata. Mamy nadzieję, że dział ten przyczyni się do rozwijania Państwa umiejętności językowych, ponieważ został stworzony specjalnie na Wasze życzenie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi nowymi tytułami „Endodoncja w Praktyce”, którą wydajemy od zeszłego roku, oraz NOWOŚCI na rok 2013, jaką będzie kwartalnik „Ortodoncja w Praktyce”. Celem naszym jest ciągłe podnoszenie Państwa kwalifikacji, dlatego bierzemy pod uwagę wszelkie sugestie, które pozwoliły nam na stworzenie właśnie tych tytułów.

Mamy nadzieję na udaną współpracę w roku 2013, licząc na Państwa dalsze sugestie oraz aktywne uczestnictwo w tworzeniu dobrego czasopisma dla najlepszych.

Życzę udanej lektury

Redaktor naczelna
dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI STOMATOLOGII

Szach mat

Stomatologia jest dziedziną niezwykle interdyscyplinarną. Specjalizacjami medycznymi, z którymi warto konsultować m.in. dysfunkcje narządu żucia, są psychologia i psychiatria. O specyfice takiej współpracy, najczęstszych problemach i konsultacjach oraz pasji do szachów ze specjalistą psychiatrii i mgr. psychologii, kierownikiem Katedry i Oddziału Klinicznego Psychiatrii w Tarnowskich Górach SUM, dr. hab. n. med. Piotrem Gorczycą, rozmawiała Daria Dirks-Koźlik.

KOMPENDIUM LEKARZA PRAKTYKA

Zasady postępowania z odpadami medycznymi

TEMAT NUMERU

Małoinwazyjne techniki osadzania miniimplantów ortodontycznych – przegląd piśmiennictwa

Każdy zabieg chirurgiczny musi być poprzedzony szczegółową diagnostyką. Przed implantacją należy dokładnie przeanalizować dokumentację radiologiczną, oznaczyć linię śluzówkowodziąsłową i osie długich zębów na modelu gipsowym.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Określenie jakości sił wiążących jednoskładnikowych i samotrawiących czynników spajających w krótkoterminowym i długoterminowym teście na zrywanie

Celem pracy jest porównanie siły wiązania z zębiną systemu wiążącego Prime&Bond NT, wymagającego dodatkowego trawienia, i samotrawiącego czynnika wiążącego XENO V.

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Dominacja zębów siecznych przyśrodkowych Uzupełnienia pełnoceramiczne na leczonych endodontycznie zębach siecznych przyśrodkowych. Dominance of the central incisors All-ceramic crowns on endodontically treated central incisors

PROTETYKA

Higiena ruchomych uzupełnień protetycznych

Utrata zębów i użytkowanie uzupełnień protetycznych powodują istotne zmiany w mikroflorze jamy ustnej.

Wpływ typu podłoża jamy ustnej na przyssanie czynnościowe w protezie całkowitej górnej

Celem powyższej pracy jest ocena przyssania czynnościowego protezy całkowitej górnej w zależności od typu podłoża protetycznego wg Supple. Badania zostały przeprowadzone u 30 pacjentów wymagających leczenia protetycznego protezami całkowitymi górnymi.

DYSFUNKCJE NARZĄDU ŻUCIA

Zaburzenia zwarcia czy dysfunkcje narządu żucia? Ich wpływ na problemy w leczeniu stomatologicznym

Wielu pacjentów cierpi na napięciowy ból głowy. Jest on uporczywy, tępy, przewlekły, obustronny, opisywany jako ciasna obręcz na głowie, utrzymuje się miesiącami i latami. Może być objawem zmęczenia, skurczu mięśni, przewlekłego lęku czy depresji lub reakcją na stres.

PROFILAKTYKA

Czy dentyści właściwie stosują profilaktykę infekcyjnego zapalenia wsierdzia?

Wśród 60 dentystów rozprowadzono ankiety dotyczące rodzaju zabiegu dentystycznego wymagającego profilaktyki IZW oraz rodzaju antybiotyku. 76,6% dentystów wskazało prawidłowo antybiotyk I rzutu zalecany w prewencji IZW. Ekstrakcja zęba była najczęściej wskazywaną procedurą wymagającą profilaktyki IZW.

PRACA I ZDROWIE

Regenerujący manualny drenaż kończyny górnej – propozycja dla lekarzy stomatologów

Celem pracy jest omówienie zasad i sposobu wykonania manualnego drenażu limfatycznego w sytuacji zmęczenia mięśni kończyny górnej. Manualny drenaż limfatyczny może być jedną z pasywnych metod wspomagających regenerację układu nerwowo-mięśniowego stosowaną również w odnowie biologicznej lekarzy stomatologów.

Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu w pracy stomatologa?

Praca stomatologa wymaga koordynacji wielu działań, zwłaszcza gdy prowadzą oni prywatne gabinety. Lekarze tej specjalizacji pracują dużo, co może spowodować pojawienie się wypalenia zawodowego.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Alergiczny nieżyt nosa

Alergiczny nieżyt nosa (ANN) występuje u około 25% populacji ludzkiej. Często współwystępuje z licznymi chorobami układu oddechowego, co istotnie podnosi koszty leczenia i pogarsza jakość życia chorych. Badania kliniczne dowodzą, że skuteczne leczenie nieżytu nosa łagodzi przebieg astmy oskrzelowej. Postępowanie w alergicznym nieżycie nosa obejmuje: edukację chorych, unikanie czynników drażniących, farmakoterpię i immunoterpię alergenową. Na podstawie raportu ARIA 2010 przedstawiono najnowsze zalecenia dotyczące terapii alergicznego nieżytu nosa.

Stwardnienie rozsiane

W pracy omówiono czynniki umożliwiające przewidywanie choroby, biorąc pod uwagę dane kliniczne i wyniki badań dodatkowych.

Wielospecjalistyczna opieka nad chorym dializowanym

Dializoterapia jest wciąż najpopularniejszą metodą leczenia przewlekłej niewydolności nerek. Celem pracy jest przedstawienie problemów, z którymi borykają się chorzy dializowani, oraz roli poszczególnych specjalistów w pełnej rehabilitacji pacjenta i jego rodziny.

"OKIEM" SANEPIDU

Ochrona radiologiczna pacjenta w gabinecie stomatologicznym

Bezpieczeństwo pacjentów eksponowanych na promieniowanie jonizujące w wyniku procedur medycznych stanowi jeden z głównych problemów ochrony radiologicznej.

NA RATUNEK

Urazy kończyn – złamania, zwichnięcia, skręcenia

Urazy kończyn są zjawiskiem bardzo powszechnym. Niezmiernie rzadko zdarza się, by stanowiły one bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta.

BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY

BHP w pracy z kompozytami wiążącymi – chemia polimerów

Obserwujemy ciągły postęp w dziedzinie technologii związków syntetycznych. Jednak do dnia dzisiejszego nie udało się wyprodukować materiału, który mógłby zastąpić twarde tkanki zęba.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Co warto wiedzieć o myjkach ultradźwiękowych?

Utrzymywanie nienagannej czystości i higieny w gabinecie stomatologicznym jest podstawą ochrony zdrowia pacjenta.

DENTAL BIZNES

Elementy e-marketingu w działalności praktyki stomatologicznej

Internet jest obecnie powszechnym narzędziem do przesyłania i odbierania informacji. Czy ktoś z Państwa wyobraża sobie życie zawodowe i prywatne bez internetu?

DENTAL MARKET

Dental Market

AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWYCH

Dental English/Deutsch für Zahnärzte

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Kalendarium szkoleń branżowych

Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe PTDNŻ

Stomatologia vs sztuka/Lunch z Amadarem

Carsten Fischer w Polsce. DentalTECH 2012

Najczęściej popełniane błędy w leczeniu endodontycznym/ Let’s dens

Zabiegi poprawiające estetykę twarzy wykonywane w gabinecie stomatologicznym

Ogólnopolski Kongres Praw Pacjenta 2012/ Funkcjonalna protetyka

Międzynarodowe Targi Stomatologiczne IDS w Kolonii już w marcu

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Laureaci Testowego Programu Edukacyjnego

Testowy Program Edukacyjny, test nr 2

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij