Wydanie nr 3/2013 - TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny

TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 3/2013
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 3/2013

Drodzy Czytelnicy!

Witam serdecznie na łamach kolejnego numeru naszego czasopisma. Marcowy numer rozpoczynamy działem SYLWETKI STOMATOLOGII, gdzie dr hab. n. med. prof. nadzw. Joanna Antoszewska podejmuje temat ortodoncji, zaburzeń zgryzu oraz subiektywnego poczucia piękna w stomatologii.

Wśród artykułów publikowanych w numerze szczególnej uwadze polecam prace praktyczne z zakresu ENDODONCJI: „Jak dobrze leczyć endodontycznie – wytyczne Europejskiego Towarzystwa Endodontycznego” oraz „Co nowego w endodoncji? Nowe trendy stosowane w leczeniu kanałowym”. W dziale STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA znajdą Państwo ciekawe przypadki kliniczne z zakresu znaczenia punktu stycznego w uzupełnieniach klasy II oraz nowoczesnych nanohybrydowych materiałów kompozytowych. Z zakresu ORTODONCJI polecam natomiast artykuł o zastosowaniu miniimplantów i implantów zębowych w nowoczesnym leczeniu ortodontycznym. Z zakresu zagadnień interdyscyplinarnych zachęcam do zapoznania się z pracą na temat stresu w zawodzie lekarza, a także z działem OKIEM SANEPIDU, gdzie znajdą Państwo informacje na temat zarządzania jakością w ochronie radiologicznej w gabinecie stomatologicznym, natomiast w dziale PRAWO publikujemy artykuł dotyczący weryfikacji prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego. W numerze znajdą Państwo także KOMPENDIUM LEKARZA PRAKTYKA, w którym opisaliśmy szczegółowy harmonogram oraz procedury dezynfekcji małych i trudno dostępnych powierzchni, a także procedury mycia i dezynfekcji lodówek w gabinecie stomatologicznym.

Pragnę Państwa serdecznie zaprosić na targi KRAKDENT, które odbędą się 7-9 marca, oraz na stoisko naszego czasopisma (stoisko C4), gdzie będą Państwo mogli poznać nasz zespół, otrzymać bezpłatny egzemplarz wydawanych przez nasz czasopism, kupić lub przedłużyć prenumeratę oraz zapoznać się z naszymi nowościami!

Życzę miłej lektury

redaktor naczelna
dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI STOMATOLOGII

Subiektywne poczucie piękna

Ortodoncja jest specjalizacją wyjątkową, niezwykle ciekawą i niepozwalającą się nudzić. Ze specjalistą ortodontą, nauczycielem akademickim, właścicielem Centrum Ortodoncji Estetycznej we Wrocławiu i redaktorem naczelnym nowego czasopisma „Ortodoncja w Praktyce” dr. hab. n. med. Joanną Antoszewską prof. nadzw., rozmawiała Daria Dirks-Koźlik.

KOMPENDIUM LEKARZA PRAKTYKA

Procedura dezynfekcji małych i trudno dostępnych powierzchni w gabinecie stomatologicznym

TEMAT NUMERU

Jak dobrze leczyć endodontycznie? Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Endodontycznego

W oparciu o piśmiennictwo omówiono zasady prawidłowego leczenia endodontycznego zębów stałych. Opisano pojęcie sukcesu terapeutycznego i radiologicznego oraz przedstawiono metody wykonania i analizy punktowych zdjęć rentgenowskich.

ENDODONCJA

Wybrane preparaty stosowane w biologicznym leczeniu miazgi zęba

Celem pracy jest prezentacja wybranych preparatów stosowanych w biologicznym leczeniu miazgi.

Co nowego w endodoncji? Nowe trendy stosowane w leczeniu kanałowym

Na podstawie piśmiennictwa omówiono nowe techniki oraz urządzenia stosowane obecnie podczas pomiaru długości, opracowania, a następnie wypełnienia kanałów korzeniowych.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Wypełnienia wysokiej jakości Nowoczesne nanohybrydowe materiały kompozytowe – alternatywa dla ubytków wszystkich klas

Artykuł przedstawia procedurę „krok po kroku” leczenia i odbudowy zębów 14 i 15 z użyciem nanohybrydowych materiałów kompozytowych.

Znaczenie punktu stycznego w uzupełnieniach klasy II Przypadek kliniczny

Artykuł pokazuje na przykładzie przypadku klinicznego znaczenie punktu stycznego w uzupełnieniach II klasy.

ORTODONCJA

Zastosowanie miniimplantów i implantów zębowych w nowoczesnym leczeniu ortodontycznym – przegląd piśmiennictwa

Celem pracy było przeanalizowanie najnowszych doniesień naukowych dotyczących wykorzystania miniimplantów ortodontycznych oraz implantów zębowych w nowoczesnym leczeniu ortodontycznym.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Dwa całkowicie poziomo zatrzymane zęby przedtrzonowe w żuchwie – opis przypadku

W pracy opisano rzadko występujący przypadek całkowicie zatrzymanych dwóch zębów przedtrzonowych w żuchwie.

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Estetyczne licówki – rozwiązanie minimalnie inwazyjne i zachowawcze Estetycznie precyzyjne uzupełnienia oparte na IPS Empress Esthetic. Esthetic veneers – minimally invasive and conservative Esthetically exacting restorations using IPS Empress® Esthetic

IMPLANTOLOGIA

Wartość diagnostyczna radiologii cyfrowej podczas implantacji krótkiego implantu jako alternatywy dla zabiegu sinus lift – opis przypadku

Celem pracy było przedstawienie znaczenia precyzyjnych pomiarów pionowych wyrostka zębodołowego podczas implantacji krótkiego implantu systemu Ankylos jako alternatywy dla podniesienia dna zatoki szczękowej.

SPRZĘT I MATERIAŁY

Oświetlenie w gabinecie stomatologicznym

Praca stomatologa wiąże się z dużym obciążeniem narządu wzroku. Wymaga precyzji i przede wszystkim dobrej widoczności. Z tych względów oświetlenie pola zabiegowego, jak i całego gabinetu ma ogromne znaczenie.

Nowoczesne materiały odtwórcze w dentystyce

Artykuł obejmuje charakterystykę nowoczesnych materiałów odtwórczych stosowanych obecnie w dentystyce. Zwrócono uwagę na różnorodność i wielofunkcyjność materiałów służących do odbudowy utraconych tkanek zębów, specyfikę poszczególnych grup materiałów odtwórczych oraz korzyści wynikające z ich zaawansowanych modyfikacji.

PRACA I ZDROWIE

Stres w zawodzie lekarza stomatologa

Stres jest zjawiskiem towarzyszącym wszystkim ludziom. Stomatolodzy nie są tutaj grupą wyjątkową. Artykuł ten jednak jest skierowany do lekarzy tej specjalizacji dlatego, by uświadomili oni sobie, w jakich sytuacjach przeżywają stres lub też jakie czynniki negatywnie wpływają na ich podświadomość. Przeżywając codziennie liczne nieoczekiwane i trudne sytuacje, rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, w jaki sposób nasz organizm na nie reaguje. Dlatego właśnie kilka słów o nich.

"OKIEM" SANEPIDU

Zarządzanie jakością w ochronie radiologicznej w gabinecie stomatologicznym

Jakość wykonywanej pracy – dostarczanych wyrobów czy świadczonych usług – a więc wszystko to, co przez lata traktowaliśmy jako niekonieczny luksus, w dzisiejszych czasach staje się wymogiem rynku. Powszechna stała się zasada spełniania potrzeb i oczekiwań klienta.

NA RATUNEK

Udar mózgu – pierwsza pomoc w gabinecie stomatologicznym

Profilaktyka udaru mózgu i jego leczenie jest jednym z głównych wyzwań, przed jakimi stoi współczesna medycyna. W wielu krajach udar jest jedną z głównych przyczyn zgonów oraz główną przyczyną niepełnosprawności.

PRAWO

Prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego i jego weryfikacja

Problematykę ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, w tym status ubezpieczonego i zakres przysługujących mu świadczeń zdrowotnych tzw. gwarantowanych, reguluje przede wszystkim Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135) zwana dalej u.ś.o.z.

Praktyka stomatologiczna w szpitalu?

Czy prawo zezwala na praktykę stomatologiczną w szpitalu klinicznym?

AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWYCH

Dental English/Deutsch für Zahnärzte

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Kalendarium szkoleń branżowych

Szybka endodoncja - możliwości i ograniczenia

Gala Diamenty KaVo 2012

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny, test nr 3

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij