TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 4/2013
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 4/2013

Drodzy czytelnicy!

Witam serdecznie na łamach kolejnego wydania naszego czasopisma. Kwietniowy numer rozpoczynamy działem SYLWETKI STOMATOLOGII, w którym dr Maciej Drosd podejmuje temat marketingu i PR w stomatologii oraz biznesowego podejścia do pracy lekarza stomatologa. Wśród artykułów publikowanych w numerze szczególnej uwadze polecam TEMAT NUMERU, gdzie pojawia się „Uzupełnienie pojedynczego braku zębowego przy użyciu tymczasowego kompozytowego mostu adhezyjnego wzmocnionego włóknem szklanym, wykonanego metodą łączoną”.

W dziale STOMATOLOGIA ESTETYCZNA polecam fotorelację dotyczącą uzyskania naturalnego efektu estetycznego, wymieniając dotychczasowe wypełnienia klasy IV przy użyciu tylko dwóch odcieni materiału kompozytowego. Z zakresu zagadnień interdyscyplinarnych zachęcam do zapoznania się z pracą przygotowaną przez pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej dotyczącą audytu wewnętrznego w gabinecie stomatologicznym oraz pracę z działu DENTAL BIZNES dotyczącą zasad prawidłowego funkcjonowania stomatologicznego zespołu medycznego z uwzględnieniem roli wykwalifikowanego personelu średniego.

Jak co miesiąc w dziale AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWYCH przygotowaliśmy dla Państwa ciekawy materiał językowy z zakresu Dental Radiology oraz Frohe Ostern.

Życzę przyjemnej lektury

redaktor naczelna
dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI STOMATOLOGII

Przepis na sukces

Świadome podchodzenie do swojej kariery i wizerunku kliniki to podstawa sukcesu marketingowego na rynku stomatologicznym. O tym, jak odróżnić się od konkurencji, rozmawiać z pacjentami i odnaleźć czas na własne pasje, z właścicielem Kliniki Stomatologii Estetycznej KSE w Toruniu dr. Maciejem Drosdem rozmawiała Daria Dirks-Koźlik.

KOMPENDIUM LEKARZA PRAKTYKA

Procedura postępowania z odpadami niebezpiecznymi (karpule, strzykawki, igły) i pojemnikami na odpady w gabinecie stomatologicznym

TEMAT NUMERU

Uzupełnienie pojedynczego braku zębowego przy użyciu tymczasowego kompozytowego mostu adhezyjnego wzmocnionego włóknem szklanym, wykonanego metodą łączoną

Celem pracy jest uzupełnienie niewielkiego braku zębowego przy pomocy tymczasowego kompozytowego mostu adhezyjnego wzmocnionego włóknem szklanym w sposób łączony, stanowiący połączenie metody pośredniej i bezpośredniej wykonania tego rodzaju uzupełnienia

ENDODONCJA

Jak prawidłowo opracować i wypełnić kanały korzeniowe?

Celem pracy jest omówienie na podstawie piśmiennictwa problemów pojawiających się w trakcie opracowania i wypełnienia kanałów korzeniowych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że na sukces leczenia endodontycznego składają się nie tylko prawidłowa preparacja systemów kanałowych, późniejsze ich wypełnienie, ale również szczelna odbudowa brakujących tkanek zęba.

Owrzodzenie powstałe podczas chemicznego płukania kanału korzeniowego zęba podchlorynem sodu

Opisano przypadek powikłania powstałego podczas chemicznego płukania kanału korzeniowego zęba podchlorynem sodu u 62-letniej pacjentki. Owrzodzenia z cechami martwicy skrzepowej występujące w przedsionku błony śluzowej jamy ustnej w okolicy zęba 41 były powodem skierowania chorej do naszego szpitala.

ORTODONCJA

Aspekty stabilności wyników leczenia ortodontycznego

Praca przedstawia aspekty stabilizacji wyników leczenia ortodontycznego. Po aktywnym leczeniu ortodontycznym aparatami stałymi wymagany jest okres retencji, podczas którego dochodzi do stabilizacji wyników leczenia. Badania wykazują, że u części pacjentów w okresie retencji i poretencyjnym dochodzi do niepożądanych zmian.

Współczesne metody oceny wieku szkieletowego jako klucz do sukcesu w terapii ortodontycznej – przegląd piśmiennictwa

Celem pracy było przedstawienia rozwoju metod oceny wieku szkieletowego u pacjentów leczonych ortodontycznie oraz ich znaczenia dla prowadzonej terapii. Analizie poddano piśmiennictwo z ostatnich piętnastu lat dostępne w bazie biblioteki Pubmed.

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Bezpośrednio i pośrednio – połączenie zakończone sukcesem Tworzenie uzupełnień estetycznych w oparciu o IPS Empress Direct. Direct and indirect – successfully combined Fabricating esthetic restorations with IPS Empress Direct

Jak uzyskać naturalny efekt estetyczny, wymieniając dotychczasowe wypełnienia klasy IV przy użyciu tylko dwóch odcieni materiału kompozytowego?

W przedstawionym przypadku przy użyciu wyłącznie dwóch odcieni materiału kompozytowego uzyskano metodą bezpośrednią wysokoestetyczne wypełnienia klasy IV w zębach przednich.

IMPLANTOLOGIA

Leczenie implantoprotetyczne pacjentów z zaawansowaną chorobą przyzębia – opis przypadku

Artykuł opisuje przypadek pacjentki, u której na skutek nieleczonej przewlekłej postaci zapalenia przyzębia doszło do znacznego zaniku podłoża kostnego oraz do dużej ruchomości zębów szczęki.

Leczenie ortodontyczno-implantologiczne wrodzonych braków zawiązków z wykorzystaniem systemu ICX templant

W ostatnich latach zastosowanie wszczepów śródkostnych stało się metodą z wyboru w leczeniu różnych braków w uzębieniu. Zaburzenia rozwoju zębów są stosunkowo często występującą nieprawidłowością mogącą stanowić przyczynę powikłań w czasie rozwoju narządu żucia i formowania się zgryzu.

PROTETYKA

Wytrzymałość mechaniczna materiałów kompozytowych wzmacnianych włóknem szklanym – badania in vitro

Celem pracy było porównanie materiałów kompozytowych wzmacnianych nasączanym włóknem szklanym z niewzmacnianym kompozytem w teście odporności na złamanie. Do badań użyto materiał kompozytowy GrandioSO (Voco GmbH, Niemcy) w kolorze A3 oraz włókno szklane GrandTEC (Voco GmbH) konfekcjonowane w postaci pasków włókna szklanego impregnowanych żywicą.

Estetyczne metody tymczasowego zaopatrzenia – mosty adhezyjne, korony tymczasowe

Leczenie protetyczne jest procesem czasochłonnym, w którym na efekt ostateczny pacjent czeka czasami przez kilka dni czy tygodni. W tym czasie należy zapewnić pacjentowi możliwość prawidłowego funkcjonowania, co wiąże się z tymczasową odbudową funkcji fizjologicznych oraz estetycznych narządu żucia.

DYSFUNKCJE NARZĄDU ŻUCIA

Rozpoznawalność terminu bruksizm wśród mieszkańców województwa śląskiego

Bruksizm uważa się za najbardziej rozpowszechnioną parafunkcję zwarciową. W zależności od grupy badanej oraz zastosowanej metodyki dotyczy on 66-79% społeczeństwa. Pomimo tak powszechnego występowania w większości przypadków schorzenie to pozostaje nierozpoznane.

RADIOLOGIA

Zdjęcia wewnątrzustne – najczęściej popełniane błędy i sposoby zapobiegania

Zarówno w technologii cyfrowej, jak i analogowej przy wykonywaniu zdjęć wewnątrzustnych może dojść do popełnienia błędów. Umiejętne zastosowanie technik wykonywania zdjęć rentgenowskich oraz jasno sprecyzowany cel badania pozwolą na wykonanie badania spełniającego kryteria jakości.

OKIEM SANEPIDU

Audyt wewnętrzny w gabinecie stomatologicznym

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi w każdym gabinecie stomatologicznym, w którym eksploatowany jest przynajmniej jeden stomatologiczny aparat rtg., należy opracować, wdrożyć i utrzymać system zarządzania jakością (SZJ).

DENTAL BIZNES

Zasady prawidłowego funkcjonowania stomatologicznego zespołu medycznego z uwzględnieniem roli wykwalifikowanego personelu średniego

Na wysoką jakość usług świadczonych przez gabinet stomatologiczny ma wpływ wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest obsługa pacjenta – nie tylko podczas rozmowy w recepcji, ale przede wszystkim podczas wykonywania zabiegów.

AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWYCH

Akademia Umiejętności Językowych

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Kalendarium imprez branżowych

Targi KRAKDENT 2013

35. edycja targów IDS w Kolonii już za nami

Granice możliwości leczenia periodontologicznego

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny, VI edycja

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij