Wydanie nr 7-8/2013 - TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny

TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 7-8/2013
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 7-8/2013

Drodzy Czytelnicy!

Witam serdecznie na łamach wakacyjnego numeru naszego czasopisma. Zbliża się czas sprzyjający wypoczynkowi i odetchnięciu od spraw bieżących, jednak nauka nigdy nie śpi, dlatego przygotowaliśmy dla Państwa, jak co numer, materiał wartościowy i godny uwagi.

W dziale SYLWETKI STOMATOLOGII rozmawiamy z profesor Krystyną Opalko o interdyscyplinarności w stomatologii oraz konieczności znajomości nie tylko zagadnień stomatologicznych sensu stricte, ale również tych wkraczających już w medycynę ogólną czy fizjoterapię. Tym samym zachęcam do zapoznania się z artykułem „Wybrane fizykalne zabiegi odnawiające dla lekarzy stomatologów”, który, po pierwsze, porusza kwestie interdyscyplinarności właśnie, a dodatkowo, na kanwie okresu sprzyjającego wypoczynkowi, radzi, w jaki sposób najbardziej efektywnie i zdrowo powinni wypoczywać lekarze stomatolodzy.

Wśród artykułów publikowanych w aktualnym numerze zachęcam do zapoznania się z TEMATEM NUMERU, gdzie publikujemy materiał dotyczący oceny ryzyka metaplazji nowotworowej zmian przedrakowych w jamie ustnej, natomiast w dziale STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA znajdą Państwo materiał dotyczący mostów adhezyjnych jako uzupełnienie tymczasowe po implantacji natychmiastowej oraz uzupełnienia typu bulk-fill jako niedrogie kompozytowe wypełnienia zębów tylnych.

Zachęcam również do zapoznania się z materiałem dotyczącym ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w dziale PRAWO oraz potencjalnego zagrożenia w gabinecie stomatologicznym, jakim jest legionelloza, w dziale OKIEM SANEPIDU.

Życzę Państwu przyjemnej lektury oraz dużo wypoczynku i relaksu w ten piękny letni czas

redaktor naczelna
dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI STOMATOLOGII

Alternatywnie, mało inwazyjnie, bezboleśnie – dlaczego interdyscyplinarność w stomatologii jest tak ważna?

Interdyscyplinarność w stomatologii obejmuje współpracę niemal na każdym polu współczesnej medycyny, która w dzisiejszych czasach stanowi podstawę kompleksowego leczenia pacjenta. O wszelkich aspektach takiej współpracy oraz zagadnieniach, które powinien znać każdy stomatolog, z kierownik Katedry i Zakładu Propedeutyki i Fizykodiagnostyki Stomatologicznej PUM, prof. Krystyną Opalko, rozmawiała Daria Dirks-Koźlik.

KOMPENDIUM LEKARZA PRAKTYKA

Procedura otwierania opakowań sterylnych

TEMAT NUMERU

Ocena ryzyka metaplazji nowotworowej zmian przedrakowych w jamie ustnej

W pracy przedstawiono najczęściej występujące zmiany przedrakowe w obrębie jamy ustnej oraz ryzyko ich metaplazji nowotworowej.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Most adhezyjny jako uzupełnienie tymczasowe po implantacji natychmiastowej – opis przypadku

Celem pracy jest wykonanie uzupełnienia tymczasowego po implantacji natychmiastowej.

Uzupełnienia typu bulk-fill. Niedrogie kompozytowe wypełnienia zębów tylnych. The bulk-fill technique. Economical composite-based posterior restorations

ENDODONCJA

Jak prawidłowo opracować i wypełnić kanały korzeniowe? Ocena długości i kształtu kanału

W pracy prezentowane są zasady pracy lekarza stomatologa, niezbędne do prawidłowego opracowania i wypełnienia kanału korzeniowego oraz opisy trzech przypadków leczenia endodontycznego.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Kostniwiak zlokalizowany w szczęce

W pracy przedstawiono opis przypadku 81-letniej pacjentki z kostniwiakiem zlokalizowanym w okolicy górnego prawego zęba trzonowego drugiego.

PROTETYKA

Celowość, specyfika i możliwości leczenia protetycznego dzieci

Najczęstszymi przyczynami utraty lub braku zębów u dzieci są: próchnica, urazy mechaniczne oraz wrodzony brak zawiązków zębowych. Braki zębowe wpływają niekorzystnie na psychikę dziecka i ogólny stan zdrowia. Dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne wdrożenie rehabilitacji protetycznej, której celem są przywrócenie prawidłowej czynności żucia, zapobieganie wadom zgryzu i wspomaganie leczenia wad już istniejących oraz poprawa wyglądu estetycznego dziecka.

Uzupełnienie braków zębowych z zastosowaniem protezy akronowej – opis przypadku

Protezy akronowe są uzupełnieniami protetycznymi stosowanymi jako alternatywa ruchomych protez częściowych. Cechują je estetyka, biokompatybilność i elastyczność. W pracy przedstawiono przypadek uzupełnienia braków zębowych w obrębie szczęki za pomocą protezy akronowej.

PEDODONCJA

Karmienie piersią a wady zgryzu

Większość autorów uważa, że karmienie piersią jest podstawowym środkiem w profilaktyce szczękowo-ortopedycznej wad względem płaszczyzny oczodołowej. Wadami najczęściej obserwowanymi u dzieci karmionych naturalnie przez krótki czas (0-6 miesięcy) są wady względem płaszczyzny horyzontalnej, takie jak zgryz otwarty i głęboki.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Wybrane fizykalne zabiegi odnawiające dla lekarzy stomatologów

Artykuł prezentuje możliwości zastosowania wybranych fizykalnych zabiegów odnawiających u lekarzy stomatologów. Odpowiednio dobrane bodźce fizykalne wpływają na optymalizację fizjologicznych procesów wypoczynkowych oraz przywrócenie zdolności roboczej.

Pierwsze kroki w klinicznej fotografii cyfrowej dla stomatologów Zdjęcia wewnątrzustne – cz. II

W artykule przedstawiono podstawowe informacje dotyczące wykonywania zdjęć wewnątrzustnych. Zwrócono uwagę na rodzaje zdjęć oraz zasady ich wykonywania. Omówiono również różne akcesoria pomocnicze stosowane do fotografii stomatologicznej. Na przykładowych zdjęciach pokazano praktyczne zastosowanie powyższych informacji.

NA RATUNEK

Oparzenia w gabinecie stomatologicznym

OKIEM SANEPIDU

Legionelloza – potencjalne zagrożenie w gabinecie stomatologicznym?

PRAWO

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

DENTAL BIZNES

Pozytywna komunikacja z pacjentem

AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWYCH

Akademia Umiejętności Językowych

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Kalendarium imprez branżowych

Baltdentica 2013

Jak wyzwanie rodzi sukces...

Stomatolodzy i technicy dentystyczni wspólnie w Toruniu

Siła Dialogu – moc współpracy

Interdyscyplinarnie w Międzyzdrojach

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny, VI edycja

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij