TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 10/2013
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 10/2013

Drodzy Czytelnicy!

Witam Państwa serdecznie na łamach kolejnego wydania naszego czasopisma. Październikowy numer rozpoczynamy działem SYLWETKI STOMATOLOGII, gdzie z dr. n. med. Przemysławem Kopczyńskim rozmawiamy na temat implantologii ortodontycznej, postępu technologicznego, rosnących oczekiwaniach pacjentów, a także koniecznościach pojawiających się w medycynie.

TEMATEM NUMERU poruszamy zagadnienie uzupełnienia pojedynczego braku zębowego za pomocą mostu typu FRC z jednoczesnym użyciem preparatu o działaniu przeciwbakteryjnym w okolicy wykonanej pracy. Zachęcam do zapoznania się z tematami z zakresu PROFILAKTYKI przeciwpróchnicowej i higienizacji, gdzie podejmujemy temat ujęty w nieco inny sposób. W dziale STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH prezentujemy bardzo przydatny artykuł dotyczący cementów szkło-jonomerowych w dentystycznej praktyce klinicznej, natomiast w dziale ORTODONCJA podejmujemy temat zastosowania miniimplantów ortodontycznych w leczeniu wad zgryzu. Warto zatrzymać się również na moment w działach BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY, gdzie pojawiają się zagadnienia dotyczące leczenia dzieci i młodzieży – zasad, wymagań i propozycji, a także DENTAL BIZNES, gdzie podpowiadamy, jak radzić sobie z roszczeniowym pacjentem.

Życzę Państwu przyjemnej lektury

redaktor naczelna
dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

DENTAL NEWS

Dental News

SYLWETKI STOMATOLOGII

IMPLANTOLOGIA ORTODONTYCZNA

Współczesną ortodoncję łączy z szeroko rozumianą implantologią bardzo wiele. O szybkim postępie technologicznym, rosnących oczekiwaniach pacjentów, a przede wszystkim o pojawiających się w medycynie koniecznościach z wieloletnim pracownikiem naukowym, kierownikiem pierwszej w Europie Kliniki Miniimplantów Ortodontycznych w Poznaniu, implantologiem i ortodontą dr. n. med. Przemysławem Kopczyńskim rozmawiała Daria Dirks-Koźlik.

KOMPENDIUM LEKARZA PRAKTYKA

Procedura dotycząca podsawowych zasad przeprowadzania kontroli i sterylizacji. Warunki przechowywania i magazynowania narzędzi lekarskich oraz sprzętu medycznego.

TEMAT NUMERU

Uzupełnienie pojedynczego braku zębowego za pomocą mostu typu FRC z jednoczesnym użyciem preparatu o działaniu przeciwbakteryjnym w okolicy wykonanej pracy. Metoda łączona. Opis przypadku

Celem pracy jest uzupełnienie pojedynczego braku zębowego przy pomocy kompozytowego mostu adhezyjnego z jednoczesnym zabezpieczeniem przyzębia w tej okolicy przy pomocy preparatu przeciwbakteryjnego

ENDODONCJA

Ząb dwoisty – opis przypadku

W uzębieniu czasami spotykamy nieprawidłowości pod postacią obecności zębów dwoistych. Powstają one w wyniku zaburzeń procesu odontogenezy. W pracy przedstawiono przypadek zęba dwoistego leczonego endodontycznie.

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Droga do estetyki. Aspekty uzupełnień pełnoceramicznych w odcinku przednim. A route to esthetics Aspects of an all-ceramic anterior restoration

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

11-letni chłopiec z zespołem Sturge’a-Webera

Celem pracy było przedstawienie opisu przypadku zespołu Sturge’a-Webera.

Przypadek zęba wrodzonego u 6-dniowego chłopca

W pracy opisano przypadek występowania zęba wrodzonego u 6-dniowego dziecka

PROFILAKTYKA

O profilaktyce przeciwpróchnicowej i higienizacji raz jeszcze

Celem pracy jest przypomnienie podstawowych zasad dotyczących profilaktyki przeciwpróchnicowej.

ORTODONCJA

Zastosowanie miniimplantów ortodontycznych w leczeniu zgryzu głębokiego – przegląd piśmiennictwa

W niniejszym artykule pokazano, że do użycia odpowiednich sił przesuwających zęby należy zastosować maksymalne zakotwienie dla aparatu stałego, które gwarantują miniimplanty ortodontyczne.

Zastosowanie miniimplantów ortodontycznych w leczeniu zgryzów otwartych – przegląd piśmiennictwa

Celem pracy było przeanalizowanie najnowszych doniesień naukowych dotyczących wykorzystania miniimplantów ortodontycznych i zakotwienia kortykalnego w leczeniu zgryzów otwartych.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Pierwsze kroki w klinicznej fotografii cyfrowej dla stomatologów. Zdjęcia zewnątrzustne. Cz. III

W artykule przedstawiono podstawowe informacje dotyczące wykonywania zdjęć zewnątrzustnych. Zwrócono uwagę na rodzaje zdjęć oraz zasady ich wykonywania.

Cementy szkło-jonomerowe w dentystycznej praktyce klinicznej

Celem pracy jest prezentacja cementów szkło-jonomerowych z uwzględnieniem historii powstania, cech fizykochemicznych, właściwości klinicznych i zastosowań w praktyce dentystycznej.

OKIEM SANEPIDU

Chcę prowadzić działalność leczniczą w zakresie stomatologii!

BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY

Leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży – zasady, wymagania, propozycje

DENTAL BIZNES

Jak sobie radzić z roszczeniowym pacjentem?

PRAWO

Refundacja leków oraz odpowiedzialność wystawiającego receptę

AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWYCH

Akademia Umiejętności Językowych

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Kalendarium Imprez Branżowych

Światowa klasa polskich produktów

Na temat działalności firmy Arkona z jej właścicielem Grzegorzem Kalbarczykiem rozmawiała Ewelina Ładziak.

CEDE 2013 – nowe oblicze stomatologii

Grand Prix CEDE 2013

Orient Expresem do Konstantynopola

(R)Ewolucja wśród unitów

Birmingham 2013

Interdyscyplinarna współpraca – sukcesem w terapii

Przekształcanie wizji w innowacje

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Testowy Program Edukacyjny, VI edycja

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij