TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 1-2/2014
TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny wydanie nr 1-2/2014

Temat numeru: zastosowanie tomografii stożkowej (CBCT) we współczesnej endodoncji.

W wydaniu: pierwsza pomoc w gabinecie stomatologicznym, ocena długości i kształtu kanału, wykorzystanie włókna poliaramidowego przy odbudowie korony zęba w trudnych warunkach zwarciowych, zakłucia i zranienia w praktyce stomatologicznej. Polecamy opis przypadku: ciało obce w przełyku – mikroproteza akrylowa.

SYLWETKI STOMATOLOGII

Omdlenie, drgawki, anafilaksja... czyli pierwsza pomoc w gabinecie stomatologicznym

Pierwsza pomoc jest tematem ponadczasowym, który w sytuacji zagrożenia życia jest obowiązkiem każdego człowieka. Obowiązki lekarza w tym zakresie są nieco większe, dlatego tak ważne są znajomość tematu i świadomość regulacji ustawodawczych. O tym, na co zwracać uwagę, dlaczego należy regularnie się szkolić oraz jak powinna wyglądać apteczka pierwszej pomocy, z ratownikami medycznymi Michałem Wieczorkiem oraz Tomaszem Lemmem rozmawiała Daria Dirks-Kozlik.

KOMPENDIUM LEKARZA PRAKTYKA

Recepty lekarskie - zasady obowiązujące w 2014 roku

TEMAT NUMERU

Zastosowanie tomografii stożkowej (CBCT) we współczesnej endodoncji

Praca ma na celu prezentacje zagadnień dotyczących zastosowania tomografii i wolumetrycznej (CBCT) we współczesnym leczeniu endodontycznym

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Wykorzystanie włókna poliaramidowego przy odbudowie korony zeba w trudnych warunkach zwarciowych. Opis przypadku

Celem pracy jest odtworzenie zęba 22 z zastosowaniem kompozytu wzmocnionego włóknem poliaramidowym.

ENDODONCJA

Jak prawidłowo opracowac iwypełnic kanały korzeniowe? Ocena długosci i kształtu kanału

Autorzy prezentują zasady prawidłowego opracowania kanałów korzeniowych, metody oceny ich długości i kształtu, a także przedstawiają kilka przypadków leczenia endodontycznego z własnej praktyki.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Rozszczepienie wyrostka zebodołowego szczeki w odcinku przednio-bocznym i podniesienie dna zatoki szczekowej

W pracy przedstawiono przypadek rozszczepienia wyrostka zębodołowego i podniesienia dna zatoki szczękowej z użyciem instrumentów chirurgicznych SLA Kit firmy Neobiotech. Wynik zastosowanej procedury chirurgicznej pokazał łatwość jej zastosowania i dobry rezultat.

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Nowe materiały pozwalają poprawić efekt estetyczny. Odbudowa przednich zebów przy zastosowaniu cienkich licówek wykonanych z materiału IPS e.max Press Impulse. New materials provide improved esthetics. Restoring anterior teeth with thin veneers made of IPS e.max Press Impulse

PERIODONTOLOGIA

Leczenie periimplantitis za pomoca lasera erbowo-jagowego

W pracy omówiono przypadek leczenia zapalenia okołowszczepowego dwóch implantów zlokalizowanych w żuchwie przy użyciu lasera erbowo-jagowego. W poniższym przypadku pokazano obecnie najskuteczniejsza i najpewniejsza metodę usunięcia zapalnie zmienionej ziarniny oraz biofilmu bakteryjnego z powierzchni implantów zębowych, dzięki zastosowaniu lasera Er:YAG.

ORTODONCJA

Wprowadzanie dołuku zeba zatrzymanego. Postepowanie ortodontyczno-chirurgiczne – metody, powikłania, przykład kliniczny

Wprowadzanie do łuku zębów zatrzymanych lub przemieszczonych, a szczególnie kłów, to jeden z najczęstszych powodów prowadzenia zabiegów chirurgicznych w ramach leczenia ortodontycznego. Obecnie metoda z wyboru stosowana do wprowadzania zęba zatrzymanego do łuku jest wykorzystanie aparatu stałego cienkołukowego. Coraz częściej stosuje się miniimplanty ortodontyczne. Leczenie ortodontyczne ma na celu odtworzenie dostatecznej ilości miejsca w łuku zębowym dla zęba zatrzymanego, sprowadzenie go i poprawne ustawienie.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Ciało obce w przełyku – mikroproteza akrylowa. Opis przypadku

Protezy zębowe są częstymi ciałami w przełyku, zwłaszcza u osób starszych. Autorzy opisują przypadek 57-letniej chorej, która w czasie snu połknęła protezę częściową szczeki górnej.

Wybrane zabiegi fizykalne w leczeniu szczękościsku

Szczękościsk stanowi ważny problem medyczny i psychologiczny. W artykule omówiono wybrane metody fizykalnego leczenia szczękościsku ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpiecznego prowadzenia terapii u pacjentów.

Historia uzupełnień protetycznych – od starożytności do XIX wieku

Praca przedstawia historie protetyki od czasów antycznych do XIX wieku. Podkreśla, ze pragnienie pięknego uśmiechu towarzyszy ludzkości od zawsze i jest napędem do rozwoju technologii i materiałoznawstwa. Artykuł uświadamia odbiorcy, jak wielkiego postępu w dziedzinie protetyki dokonano na przestrzeni wieków.

INNOWACYJNY GABINET

System Cerec w gabinecie stomatologicznym

Celem artykułu jest przedstawienie systemu Cerec 3D w codziennej praktyce.

STOMATOLOGIA W BADANIACH INTERDYSCYPLINARNYCH

Zakłucia i zranienia w praktyce stomatologicznej

Artykuł traktuje o problemie zakłuć i zranień jako źródłach potencjalnych zagrożeń w praktyce stomatologicznej. Informuje także o przepisach prawnych i obowiązkach pracodawcy względem tego typu wypadków przy pracy.

NA RATUNEK

Omdlenie – błahostka czy wyzwanie?

Ocenia się, ze około 2% wszystkich pacjentów poddawanych zabiegom stomatologicznym ulega omdleniu. W wielu przypadkach przyczyna tego zjawiska jest błaha, a pacjent po krótkotrwałej utracie przytomności wraca do pełni zdrowia. Jeżeli jednak powtarzają się częściej lub towarzysza im inne dodatkowe symptomy, mogą być zwiastunem poważniejszego schorzenia.

BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY

Wypadki przy pracy w zakładzie stomatologicznym

DENTAL BIZNES

Czym są negocjacje i do czego ich potrzebujemy? Część II

AKADEMIA UMIEJĘTNOŚCI JĘZYKOWYCH

Akademia Umiejętności Językowych

Z KRAJU I ZE ŚWIATA

Kalendarium Imprez Branżowych

Dealerzy uśmiechu i architekci piękna

Pacjenci bardzo dużą wagę przywiązują do estetyki i poszukują propozycji, które zagwarantują trwały efekt, bez inwazyjnych działań. Na temat nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie z Adamem Wysokińskim, właścicielem firmy AB Berren, dystrybuującej m.in. marki Blanx i BioRepair, rozmawiała Ewelina Ładziak.

Solidna dawka praktycznej ortodoncji

Asysta na najwyższym poziomie

Sięgaj po wiedzę ze specjalistami

TESTOWY PROGRAM EDUKACYJNY TPS

Laureaci Testowego Programu Edukacyjnego

30 listopada ubiegłego roku zakończyła się kolejna, szósta już edycja Testowego Programu Edukacyjnego, organizowanego przez „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny” pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego Oddział Ślaski.

Testowy Program Edukacyjny, VII edycja

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij