Frezarka CEREC® Primemill

CEREC® Primemill – nowe urządzenie frezująco-szlifujące firmy Dentsply Sirona – zapewnia możliwość tworzenia imponujących odbudów o wysokiej precyzji granic preparacji i niezwykle gładkich powierzchniach dzięki ultraszybkiej, czteroosiowej konstrukcji obsługiwanej przez cztery silniki. Frezarkę CEREC® Primemill wyposażono w wydajny siedmiocalowy wyświetlacz dotykowy, zintegrowaną kamerę do skanowania bloczków oznaczonych odpowiednim kodem kreskowym oraz skaner RFID do odczytywania informacji o narzędziach frezujących. Urządzenie pozwala na pracę z szerokim zakresem materiałów i jest dużo bardziej intuicyjne w obsłudze. Duży wyświetlacz udziela użytkownikowi wskazówek podczas wszystkich procedur. Zainstalowane narzędzia mają oznaczenia kolorystyczne powiązane z poddawanym obróbce materiałem, co ułatwia ich rozróżnianie. Każde narzędzie jest także wyposażone w niewielki identyfikator częstotliwości radiowej (RFID) kompatybilny z wbudowanym we frezarce CEREC® Primemill czytnikiem. Czas konieczny do wykonania korony z tlenku cyrkonu skrócono o ponad połowę – można ją wyfrezować w około 10-12 minut, a nawet w 5 minut, jeśli skorzystamy z nowego trybu Super Fast.

Z powodu różnych procedur certyfikacyjnych i rejestracyjnych nie wszystkie produkty będą dostępne od razu we wszystkich krajach.

Kontakt
www.dentsplysirona.com

 

Jak zadbać o sprzęt w czasie przestoju?

Unit stomatologiczny – wykręć butelkę z wodą, wylej wodę, zakręć butelkę bez wody. Spuść całą wodę dmuchawką, potem z rękawa turbinowego, silnika itp. Zostaw unit bez wody w rękawach, gdyż w pozostawionej wodzie namnożą się glony. Gdy nie ma butli z wodą? Dobrze byłoby co kilka dni pofatygować się do gabinetu i popracować ok. 1 min każdą końcówką – dmuchawką, turbiną, mikrosilnikiem itp. Chodzi o to, aby nie dopuścić do sytuacji, w której w stojącej wodzie namnożą się glony lub odłoży się kamień (w przypadku „kranówki”).

System ssący – przepłukuj ssaki czystą wodą bez dezynfekcji! Użyj do tego ciepłej wody. Gdy skończy się woda, pozostaw aktywne ssaki na około 5 min, by pompa się osuszyła.

Kompresor – spuść wodę z kompresora i pozostaw go bez powietrza na okres przestoju gabinetu.
Unit – pozostaw w maksymalnie wysokiej pozycji, popłucz spluwaczkę dużą ilością ciepłej wody (nie wrzątku!).

Końcówki – nasmaruj końcówki i pozostaw je główką do góry. Pamiętaj, że po powrocie trzeba nasmarować je ponownie, bo wyschną. Turbiny potrafią się zablokować po wyschnięciu – włóż wiertło, palcami pokręć wiertłem i nasmaruj ponownie olejem. Należy też pamiętać o sterylizacji.

Media – zakręć wodę w całym gabinecie. Wyłącz z prądu unit, autoklaw, kompresor, RTG i pompę ssącą.

Autoklaw – spuść wodę czystą i brudną z autoklawu. Jeżeli nie umiesz spuścić czystej wody z autoklawu, zapytaj swojego serwisanta, jak to zrobić. Następnie weź 100 ml 3-proc. wody utlenionej oraz 500 ml wody destylowanej i wlej do zbiornika wody czystej. Woda utleniona bardzo dobrze radzi sobie z beztlenowcami (glonami). W sytuacji, gdy autoklaw nie ma zbiornika z wodą (wodociągowy, np. Melag 24B+), zaleca się co kilka dni uruchomić dowolny program chociaż na chwilę. Chodzi o to, że w tych autoklawach jest pompa próżniowa z płaszczem wodnym. Pozostawienie takiego autoklawu na długi czas bez uruchamiania może skończyć się zablokowaniem pompy próżniowej przez kamień w wodzie płaszczowej.

Powyższe porady nie zagwarantują oczywiście, że sprzęt nie odmówi posłuszeństwa, ale na pewno zminimalizują problemy ze sprzętem.

Oprac. Mirosław Bruliński (Dental Expert)

 

Ruszył portal dentalmaster.pl

Jest to nowy portal czasopisma „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”, będący odpowiedzią na zapotrzebowanie nowoczesnego lekarza dentysty. Znaleźć tam można m.in.:

 • artykuły publikowane na łamach „TPS”,
 • algorytmy postępowania,
 • porównywarkę sprzętów,
 • artykuły związane z prawem i biznesem,
 • Testowy Program Edukacyjny,
 • nowości i promocje,
 • filmy wideo.

Dentalmaster.pl to uporządkowana wiedza stomatologiczna zaprezentowana w różnych formach i zgromadzona w jednym miejscu.

Zobacz więcej
www.dentalmaster.pl

 

Pracownia Techniki Dentystycznej Maciej Nytko

Pracownia Techniki Dentystycznej Maciej Nytko to laboratorium z 30-letnim doświadczeniem, w którym oferujemy szeroki zakres usług, głównie takich jak:

 • prace na metalu licowane ceramiką,
 • prace na tlenku cyrkonu z zastosowaniem techniki CAD/CAM,
 • licówki,
 • prace na implantach, w tym all-on-4,
 • protezy szkieletowe,
 • prace kombinowane,
 • protezy całkowite i częściowe akrylowe,
 • szyny wybielające,
 • szyny relaksacyjne,
 • protezy overdenture i wiele innych.

Pracujemy na najnowocześniejszym sprzęcie. Prowadzimy również szkolenia z ramienia firmy Hol-Dental Depot, której jesteśmy konsultantami technicznymi.

Zapraszamy do współpracy oraz na naszą stronę na facebook.com/dentnytko/.

Kontakt
mm.nytko@gmail.com

 

PLAQUE CHECKER – pasta do zębów do wykrywania osadu nazębnego

Jak najszybciej rozpoznać osad nazębny? Wystarczy użyć pasty, która wybarwi go na widoczny fioletowy kolor. Pastę należy nanieść na suchą szczotkę i bez użycia wody wyszczotkować powierzchnię zębów. Jeśli pojawią się przebarwienia, należy je usunąć, szczotkując zaznaczone miejsca. Po szczotkowaniu wypłukać jamę ustną wodą. Pasta dodatkowo wzmacnia szkliwo i dziąsła, zapobiegając ich krwawieniu, oraz chroni przed próchnicą. Nie zawiera erytrozyny. Ma delikatny miętowy smak. Zawiera fluorek sodu 1450 ppm F. Zaleca się mycie 2-3 razy dziennie.

Więcej informacji
Hager Polonia
tel. 71 368 71 66
e-mail: biuro@hager.com.pl

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij