Baza wiedzy - TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny

Baza wiedzy
- eksperckie artykuły wyłącznie dla specjalistów

Czytaj gdzie chcesz, w dowolnym momencie
- na komputerze, na tablecie, na telefonie.

Rozwiązuj bieżące problemy zawodowe,
rozwijaj kompetencje.

SPRAWDŹ
Wprowadzenie zatrzymanego kła górnego do  łuku zębowego – opis przypadku

Wprowadzenie zatrzymanego kła górnego do łuku zębowego – opis przypadku

Zębem zatrzymanym (łac. retentio dentis) nazywa się ząb (mleczny, stały lub nadliczbowy), którego korzeń jest całkowicie uformowany (w świetle obserwacji klinicznych ząb w prawidłowych warunkach rozpoczyna wyrzynanie, gdy rozwój jego korzenia wynosi ¾ całkowitej długości), otwór wierzchołkowy zamknięty oraz minął już termin jego prawidłowego wyrzynania (powyżej 2 lat).

Czytaj dalej
Jak zapobiegać zaburzeniom zdrowotnym występującym w zawodzie lekarza stomatologa – spojrzenie specjalisty fizjoterapii

Jak zapobiegać zaburzeniom zdrowotnym występującym w zawodzie lekarza stomatologa – spojrzenie specjalisty fizjoterapii

Jednymi z głównych zadań medycyny, oprócz leczenia chorych, są tworzenie i realizacja programów profilaktyki zdrowotnej. Wykonywanie zawodu stomatologa, jak również praca asystentów stomatologicznych i personelu pomocniczego wiążą się z różnorodnymi obciążeniami zdrowotnymi wynikającymi z następstw oddziaływania niekorzystnych czynników fizycznych, chemicznych oraz biologicznych w ich miejscu pracy.

Czytaj dalej
Zaburzenie liczby zębów – hiperdoncja

Zaburzenie liczby zębów – hiperdoncja

Hiperdoncja dotyczy od 1% do 3% populacji. Rozpoznanie opiera się na stwierdzeniu nadmiernej liczby zębów widocznych w badaniach obrazowych w stosunku do prawidłowej liczby zębów mlecznych czy stałych (2, 10). Częściej występuje w szczęce (90-98%) niż w żuchwie (częściej w odcinku przednim szczęki niż bocznym), u chłopców spotykana jest częściej niż u dziewcząt (2:1), częściej w uzębieniu stałym (0,1-3,8%) niż mlecznym (0,03-1,9%).

Czytaj dalej
Przegląd współczesnej wiedzy na temat hipodoncji

Przegląd współczesnej wiedzy na temat hipodoncji

Brak zawiązków zębowych jest najczęściej spotykanym zaburzeniem rozwojowym uzębienia (częstość występowania waha się w granicach 3,3-9,56%) i może dotyczyć zarówno zębów stałych (0,3-17,5%), jak i mlecznych (w uzębieniu mlecznym nieprawidłowość ta występuje stosunkowo rzadko, tj. od 0,08 do 1,55%; dotknięte są nią przeważnie dolne lub górne siekacze).

Czytaj dalej
Nadwrażliwość zębiny – powszechny problem zdrowotny

Nadwrażliwość zębiny – powszechny problem zdrowotny

Nadwrażliwość zębiny jest bardzo powszechnym problemem. Do każdego gabinetu stomatologicznego trafiają pacjenci borykający się z tą dolegliwością. Nadwrażliwość zębiny w znacznym stopniu powoduje pogorszenie jakości życia i zwiększa stres związany z wizytą w gabinecie stomatologicznym. W artykule omówiono epidemiologię, czynniki predysponujące, diagnostykę różnicową i postępowanie w nadwrażliwości zębiny. Celem niniejszej publikacji jest zwrócenie uwagi na ten istotny i jednocześnie powszechny problem.

Czytaj dalej
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij