Baza wiedzy
- eksperckie artykuły wyłącznie dla specjalistów

Czytaj gdzie chcesz, w dowolnym momencie
- na komputerze, na tablecie, na telefonie.

Rozwiązuj bieżące problemy zawodowe,
rozwijaj kompetencje.

SPRAWDŹ
Rehabilitacja protetyczna  pacjenta ze znacznym starciem patologicznym zębów i brakami uzębienia – opis przypadku

Rehabilitacja protetyczna pacjenta ze znacznym starciem patologicznym zębów i brakami uzębienia – opis przypadku

W pracy podano definicje patologicznego starcia zębów. Na podstawie wybranego piśmiennictwa podano aktualne poglądy na temat: zasad terapii, monitorowania, profilaktyki i opieki następczej nad zrehabilitowanym pacjentem. Podano 4 założenia według których należy przeprowadzać proces terapeutyczny. Nakreślono sytuacje kliniczne, które wymagają postępowania dwuetapowego.

Czytaj dalej
Regeneracja nerwu zębodołowego dolnego oraz językowego z użyciem biostymulacji laserowej. Opis przypadku

Regeneracja nerwu zębodołowego dolnego oraz językowego z użyciem biostymulacji laserowej. Opis przypadku

Uszkodzone włókna nerwowe stanowią duże wyzwanie dla lekarzy praktyków, a także przykre w odczuciach powikłanie po wielu rutynowych zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej. Indeks mitotyczny dojrzałej tkanki nerwowej jest bardzo niski, jednak możliwości regeneracji mogą być zwiększone poprzez zastosowanie biostymulacji laserowej z użyciem niskich i umiarkowanych dawek energii.

Czytaj dalej
Autotransplantacja dodatkowego zęba 34 - opis przypadku

Autotransplantacja dodatkowego zęba 34 - opis przypadku

Autotransplantacja z definicji jest to przeszczepienie narządów w obrębie tego samego organizmu. Przeszczepianie zębów pacjenta w inne położenie jest metodą uzupełniania braków zębowych, która cechuje się dużym odsetkiem powodzenia. Zabieg ten stosuje się zarówno w przypadku zębów dojrzałych, jak i w zębach z niezakończonym rozwojem wierzchołka korzenia. Metoda ta w szczególnych przypadkach może być alternatywą dla leczenia implantoprotetycznego.

Czytaj dalej
Koncepcje odbudowy zębów po leczeniu endodontycznym

Koncepcje odbudowy zębów po leczeniu endodontycznym

Sukces leczenia endodontycznego mierzony jest nie tylko poprzez załagodzenie dolegliwości bólowych czy gojenie zmian okołowierzchołkowych. Równie ważną kwestią jest skuteczna odbudowa zęba, chroniąca go przed późniejszymi powikłaniami w postaci złamań, pęknięć czy mikroprzecieku bakteryjnego prowadzącego do reinfekcji. Prawidłowa rekonstrukcja znacznie poprawia kliniczny wskaźnik powodzenia endodontycznie leczonych zębów. W artykule przedstawiono aktualne strategie dotyczące odbudowy protetycznej zębów po leczeniu endodontycznym.

Czytaj dalej
Włókniak kostniejący wewnątrzkostny – przypadek kliniczny

Włókniak kostniejący wewnątrzkostny – przypadek kliniczny

Włókniak kostniejący należy do łagodnych włóknisto-kostnych guzów występujących przeważnie w kościach szczękowych. W przypadku, gdy nie jest leczony, może powodować deformację kości. W artykule przedstawiono przypadek 23-letniej kobiety, u której zdiagnozowano zmianę wielkości 2 cm w obrębie kości żuchwy i zastosowane leczenie.

Czytaj dalej
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij