Baza wiedzy
- eksperckie artykuły wyłącznie dla specjalistów

Czytaj gdzie chcesz, w dowolnym momencie
- na komputerze, na tablecie, na telefonie.

Rozwiązuj bieżące problemy zawodowe,
rozwijaj kompetencje.

SPRAWDŹ
Metody kondycjonowania uzupełnień ceramicznych

Metody kondycjonowania uzupełnień ceramicznych

Uzupełnienia jednolicie ceramiczne ze względu na dobre walory estetyczne, trwałość koloru oraz biozgodność zyskują coraz większą popularność. Jednak kliniczna trwałość tego typu protez stałych zależy nie tylko od dokładności ich wykonania oraz zastosowanego cementu adhezyjnego, lecz również od właściwego sposobu przygotowania dozębowej powierzchni uzupełnienia. Dlatego autorzy na podstawie dostępnej literatury starali się odpowiedzieć na pytanie, który ze sposobów kondycjonowania powierzchni jest najkorzystniejszy w przypadku określonego rodzaju ceramiki.

Czytaj dalej
Kliniczna i radiologiczna ocena umiejscowienia urazów żuchwy

Kliniczna i radiologiczna ocena umiejscowienia urazów żuchwy

W anatomiczno-architektonicznej budowie żuchwy wyróżnia się obecność miejsc zmniejszonej oporności kostnej, bardziej podatnych na złamania, oraz miejsc, które są szczególnie oporne na uraz. Pomimo tego żuchwa, przez swoje anatomiczne położenie (wysunięcie do przodu i brak osłony ze strony innych kości), jest najbardziej narażona na przypadkowe urazy padające z boku lub centralnie.

Czytaj dalej
Skuteczność ozonoterapii oraz laseroterapii biostymulacyjnej w gojeniu  patologicznych kieszeni przyzębnych

Skuteczność ozonoterapii oraz laseroterapii biostymulacyjnej w gojeniu patologicznych kieszeni przyzębnych

Ozon wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Poprawia metabolizm i odżywienie tkanek oraz stymuluje procesy immunologiczne, co sprawia, że znalazł szerokie zastosowanie w wielu specjalnościach stomatologii, w tym periodontologii. Laseroterapia biostymulacyjna jest jedną z lepiej poznanych metod wspomagających terapię zapaleń przyzębia, może być włączona jako stały element w algorytm leczenia, zarówno w fazie podtrzymującej, jak i bezpośrednio po zabiegach chirurgicznych.

Czytaj dalej
Ocena czynnościowej sprawności narządu żucia w ujęciu różnych autorów

Ocena czynnościowej sprawności narządu żucia w ujęciu różnych autorów

Istotnym elementem oceny skuteczności leczenia protetycznego pacjentów jest badanie różnych form sprawności czynnościowej narządu żucia, w tym wydolności żucia. Choć obecnie brak jest prostych jednoznacznych i powszechnych standardów przy tego typu badaniu, zarówno testy statyczne, jak i dynamiczne (czynnościowe) rzucają światło na efekty leczenia.

Czytaj dalej
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij