Algorytm postępowania klinicznego w przypadku całkowitego zwichnięcia zęba

Urazy zębów są w 5-30% powodem zgłaszania się pacjentów do lekarza dentysty, w tym 16% to przypadki całkowitego zwichniecie zęba (1). Urazowe uszkodzenia zębów stanowią obok próchnicy najistotniejszy problem wieku rozwojowego (2).

Istnieje wiele klasyfikacji, które starają się w całości ująć temat urazów zębów. W Polsce w dalszym ciągu jest stosowana klasyfikacja Ellisa, która nie uwzględnia jednak wszystkich uszkodzeń przyzębia i tkanek miękkich oraz umieszcza urazowe uszkodzenia zębów mlecznych w jednej klasie. Najdokładniej zagadnienie urazowych uszkodzeń zębów ujmuje klasyfikacja Andreasena (tab. 1), która obejmuje uszkodzenia zębów, struktur podporowych, dziąsła i błony śluzowej. Opiera się na aspektach anatomicznych, terapeutycznych i prognostycznych (3, 4). Najczęstszymi przyczynami urazów zębów są: upadek, uprawianie sportu, wypadki komunikacyjne, uderzenie twardym przedmiotem. Czynnikami usposabiającymi do powstania urazu są wady...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij