Alternatywna metoda leczenia choroby przyzębia – LANAP, LAPIP

Laseroterapia znajduje obecnie zastosowanie w każdej dziedzinie stomatologii. Wykorzystywane jest działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i fotobiomodulujące. Urządzenia laserowe pozwalają na przeprowadzenie zabiegów małoinwazyjnie, z dużą precyzją, eliminując konieczność szycia i krwawienie z rany charakterystyczne dla klasycznej chirurgii.

Title: Alternative method of periodontal disease treatment – LANAP, LAPIPStreszczenie: Skonstruowanie pierwszego lasera zapoczątkowało nową erę w stomatologii. Ze względu na niską cenę oraz wszechstronność największą popularność zyskały lasery diodowe. Na przestrzeni ostatnich lat opracowano nowe protokoły leczenia zapalenia przyzębia oparte na aplikacji energii lasera do kieszonki przyzębnej. Światło lasera sięga nawet do najbardziej niedostępnych miejsc. Ta innowacyjna metoda leczenia niesie ze sobą wiele korzyści związanych z komfortem pacjenta oraz obiecujące wyniki w badaniach klinicznych i mikrobiologicznych.Słowa kluczowe: zapalenie przyzębia, laser diodowy, laser neodymowy, LANAPSummary: The construction of the first laser initiated a new era in dentistry. Due to thei low price and versatility, diode lasers are the most popular. In recent years, new protocols of the treatment of periodontitis have been developed, based on the application of laser energy to the periodontal pocket. Laser light reaches impenetrable areas. This innovative method of treatment carries many benefits related to patient comfort and promising results in clinical and microbiological research.Keywords: periodontitis, diode laser, neodymium laser, LANAPOgarnęło mnie wspaniałe światło... – te słowa wypowiedział Albert Einstein, który w 1917 roku wyjaśnił i opisał zjawisko fizyczne leżące u podstaw generowania promieniowania laserowego – emisję wymuszoną (1). Theodore Maiman w 1960 roku w Hughes Research Laboratories w Malibu w Kalifornii stworzył pierwszy działający prototyp lasera. Ośrodkiem czynnym był kryształ rubinu (2). Choć pierwsze próby użycia lasera w stomatologii rozpoczęły się już w 1964 roku (3), dopiero w 1989 roku rozpoczęto próby z laserem Er:YAG do cięcia tkanki twardej (4), a rok później wprowadzono na rynek pierwszy laser stomatologiczny Nd:YAG przeznaczony do pracy na tkankach miękkich (5).Pojawienie się na rynku lasera Nd:YAG było podstawą do stworzenia procedury LANAP – Laser-assisted new attachment procedure – jest ona krok po kroku opracowana w ramach praktyki dotyczącej leczenia umiarkowanego i zaawansowanego zapalenia przyzębia ma na celu selektywne usuwanie tkanki chorej i nekrotycznej z kieszonki przyzębnej. Wzorowana na metodzie ENAP (Excisional New Attachment Procedure) wykorzystuje impulsy lasera...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij