Autogenna transplantacja zęba mądrości – opis przypadku

Idea zabiegu autotransplantacji wynika z konieczności uzupełnienia funkcji utraconego zęba. Usunięcie zęba wiąże się z licznymi problemami, które objawiają się w obrębie układu stomatognatycznego.

Zabieg przeszczepiania zębów jest procedurą znaną od tysięcy lat. Pierwsze znane doniesienia o transplantacji zębów pochodzą już ze starożytnego Egiptu (1). Pierwsze zabiegi przeprowadzano około 3 tysięcy lat temu. Usuwano zęby niewolnikom i wprowadzano je do zębodołów osób należących do wyższych klas społecznych. Przeszczepy te można więc uznać za przeszczepy allogenne. Jako pierwszy zabieg autotransplantacji wykonał M.L. Hale w 1954 roku (2). Wykorzystanie własnego zęba pacjenta umożliwiło uniknięcie problemów związanych z różnicami w zakresie zgodności tkankowej pomiędzy biorcą a dawcą przeszczepianego zęba. Ponadto wykonanie transplantacji jednoczasowo z ekstrakcją zęba znacznie skróciło czas leczenia, co ma istotne znaczenie jeżeli chodzi o przeżycie komórek ozębnej w obrębie zębodołu. Od momentu wdrożenia metody autotransplantacji można uznać, iż jest to złoty standard w przeszczepach zębowych. Idea zabiegu autotransplantacji wynika z konieczności uzupełnienia funkcji utraconego zęba. Usunięcie zęba wiąże się z licznymi  problemami, które objawiają się w obrębie układu stomatognatycznego. Dochodzi do zaburzenia estetyki, zaburzenia ciągłości łuku zębowego, braku kontaktów zwarciowych z zębami przeciwstawnymi, utrudniona może być artykulacja oraz żucie pokarmów.  Występowanie braków międzyzębowych skutkuje stopniowym pochylaniem się zębów, które ograniczają lukę, co prowadzi do ich nierównomiernego obciążania. Zęby, które nie mają kontaktu z zębami przeciwstawnymi ulegają biernemu wyrzynaniu (efekt Godona). Nierównomierny...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij