Całkowicie zatrzymany trzeci ząb trzonowy dolny w gałęzi żuchwy

Jeżeli ząb po zakończeniu wzrostu korzeni, nie osiąga płaszczyzny zgryzu, mówi się wówczas o jego retencji. Natomiast w przypadkach, gdy pozostaje w szczęce lub żuchwie i jest otoczony tkanką kostną, wtedy rozpoznajemy retencję całkowitą.

Zatrzymane zęby mądrości nie zawsze pozostają w łuku zębowym. Często ulegają one przemieszczeniu (distopia dentium). Tak się dzieje wówczas, gdy zęby nie zajęły swego przypisanego miejsca w łuku zębowym, lecz są zlokalizowane w zatoce szczękowej, okolicy jarzmowej, co sygnalizują  inni autorzy (1). Często zwane są jako zęby zabłąkane (heterotopia, aberatio dentium), zaś przyczynę takiego stanu upatruje się w podziale zawiązka lub też w rzadkich przypadkach jego wędrówki (2).Celem pracy było przedstawienie opisu przypadku rzadko występującego całkowicie zatrzymanego zęba mądrości w gałęzi żuchwy z dużą torbielą zawiązkową. Opis przypadku Pacjentka 16–letnia, została skierowana do naszego szpitala przez lekarza stomatologa celem konsultacji, z powodu asymetrii twarzy w okolicy trzonu i gałęzi żuchwy po stronie lewej. Rozwój choroby rozpoczął się kilka...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij