Ciążowe zapalenie dziąseł – etiopatogeneza, klasyfikacja

Wszelkie patologie w obrębie jamy ustnej przyszłej matki mogą mieć negatywne konsekwencje dla płodu. Zapalenie dziąseł jest odwracalnym procesem, który nie wpływa na utratę przyczepu łącznotkankowego.

Ciąża jest dla każdej kobiety szczególnym okresem, wiążącym się z wielkimi zmianami. Już na początku zeszłego wieku opisane zostały charakterystyczne zmiany w obrębie tkanek dziąsła u kobiet ciężarnych (1). W tym czasie wzrasta podatność na działanie wewnętrznych, jak i zewnętrznych czynników. Podczas ciąży zachodzi w ustroju kobiety wiele przemian, a zmiana diety często potęguje aktualne schorzenia w obrębie jamy ustnej. Niestety choroby jamy ustnej niejednokrotnie negatywnie wpływają na przebieg ciąży i rozwój płodowy. Według wielu doniesień naukowych szczególnie niekorzystny wpływ mają choroby przyzębia, które mogą podnosić ryzyko wystąpienia zmniejszonej masy urodzeniowej (LBW – Low Birth Weight), przedwczesnego porodu (PTL – Preterm Labour) oraz do wielu innych powikłań, które mogą być związane z ciążą. Należy pamiętać, że już we wczesnym okresie ciąży rozwijają się zawiązki zębów mlecznych i stałych, a w związku z tym, poprzez infekcję toczącą się w organizmie matki może dojść do zaburzenia tego procesu (2, 3). Uwzględniając wyżej wymienione potencjalne zagrożenia dla płodu i dla matki, związane ze złym stanem higieny jamy ustnej, ciężarna kobieta powinna odbyć wizytę u stomatologa. Umożliwia to zaplanowanie oraz wcześniejsze wdrożenie odpowiedniego leczenia, które poprawi stan higieniczny jamy ustnej. Leczenie to powinno obejmować nie tylko wypełnianie ubytków próchnicowych, ale również poprawę stanu miejscowego dziąseł i przyzębia. Kontrola płytki nazębnej stanowi szczególnie istotną kwestię w okresie ciąży, gdyż nawet niewielkie jej ilości zalegające w rejonie linii dziąseł są przyczyną zapalenia mogącego wywołać podrażnienie dziąseł. Przyczynia się do tego zmiana gospodarki hormonalnej ustroju kobiety ciężarnej oraz zwiększona skłonność do rozszerzania naczyń krwionośnych (2). Problemy stomatologiczne kobiet ciężarnych  Objawy chorobowe związane z błoną śluzową i uzębieniem dotyczą: stanu przyzębia, gruczołów ślinowych, twardych tkanek zęba. Najczęściej objawy chorobowe występujące u...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij