Dwa wyrznięte mezjodensy przyczyną zatrzymania siekaczy centralnych szczęki

W pracy przedstawiono przypadek 7-letniego chłopca, u którego stwierdzono obecność 2 zębów dodatkowych wyrzniętych w przednim odcinku szczęki. Siekacze centralne uległy zatrzymaniu w kości.

Mezjodens to ząb dodatkowy zlokalizowany w okolicy linii pośrodkowej szczęki lub żuchwy. Jest on najczęściej występującym zębem dodatkowym i pojawia się według różnych doniesień u 0,15-1,9 % populacji w obrębie zębów stałych i znacznie rzadziej w uzębieniu mlecznym. Dwukrotnie częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet, często towarzyszy zespołom wad wrodzonych (1). Może występować pojedynczo lub w postaci mnogiej. Budowa mezjodensów może być prawidłowa, wówczas zbliżone są wyglądem do zębów siecznych. W innych przypadkach są mniejsze, przybierają kształt sopelkowaty lub stożkowaty, guzowaty, trzonowcowaty, mają skrócony, zakrzywiony albo szczątkowy korzeń (1, 2). Zęby te mogą ulegać zatrzymaniu w kości, tkwiąc w niej bezobjawowo i wówczas są wykrywane przypadkowo na zdjęciu radiologicznym. W kości przyjmują pozycję prawidłową, skośną, poziomą lub odwróconą. Zróżnicowanie pozycji dotyczy trzech płaszczyzn: zgryzowej, strzałkowej i czołowej (2). W innych przypadkach mogą powodować zatrzymanie zębów prawidłowych lub być przyczyną...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij