Dziedziczne choroby twardych tkanek zęba. Opis przypadku rodziny z dentinogenesis imperfecta

Dentinogenesis imperfecta, rodzinnie występujący niedorozwój zębiny, jest chorobą dziedzicznie uwarunkowaną. Klinicznie manifestuje się typowymi cechami w wyglądzie zębów oraz charakterystycznym obrazem w badaniu radiologicznym. Artykuł przedstawia typowe cechy charakterystyczne dla dziedzicznie uwarunkowanej choroby twardych tkanek zęba.

Jednym z kilku genetycznie uwarunkowanych uszkodzeń twardych tkanek zęba jest jednostka chorobowa określana mianem dziedzicznego niedorozwoju zębiny, zwana również chorobą Capdeponta, opalizującą zębiną lub dziedziczną hipoplazją zębiny (1, 6). To dziedziczne zaburzenie manifestuje się występowaniem szeregu uszkodzeń w budowie morfologicznej i histologicznej zębiny. Obecnie znanych jest bardzo wiele szczegółowych klasyfikacji tego schorzenia. W dentinogenesis imperfecta wyróżnia się 2 podstawowe typy: dentinogenesis imperfecta (DIs, typy I- z osteogenesis imperfecta (OI), II - bez OI, III – rzadkie), dysplazja zębiny (dentindysplasias) (DDs, typy I, II). Ten podział pochodzący z 1973 roku oparty jest o kliniczny charakter zmian i obraz radiologiczny, z pominięciem wiedzy opartej na histologicznej, molekularnej budowie zębiny (2, 4, 5). Prawdopodobnie ta jednostka chorobowa po raz pierwszy została rozpoznana w 1882 roku przez Barret’a. Pierwsze opublikowane doniesienie na temat uszkodzeń twardych tkanek zęba dotyczące zaburzeń szkliwa opisane zostało przez Witkopa. Termin „dziedzicznie opalizująca zębina” po raz pierwszy został użyty przez Skillena, Finna i Hodgesa w celu opisania brązowych opalizujących...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij