Hybrydowe podejście do implantacji – cyfrowe planowanie i analogowe wykonanie Opis na podstawie 10 lat doświadczeń z systemem Simplant

10 kwietnia 2007 r. otrzymałem e-mail od dr. Tomasza Falkowskiego z Warszawy. W załącznikach znalazłem zrzut ekranu z planowania do zabiegu, który miałem przeprowadzić pod okiem dr. Falkowskiego.

Segmentacje wykonała firma Profident z Kielc, a przed moimi oczami ukazał się plan ze wstawionymi wirtualnie zębami, z pomiarami odległości i trójwymiarowym obrazem struktur anatomicznych (fot. 1, 2). Wtedy był to czas, kiedy większość lekarzy wszczepiających implanty posługiwała się takimi diagnostycznymi narzędziami jak analogowe zdjęcie panoramiczne i ewentualnie gipsowe modele diagnostyczne. Najbardziej ambitni lekarze przeprowadzali diagnostyczne „nakłuwanie” śluzówki w okolicy implantacji, żeby określić, jakie faktycznie wymiary ma wyrostek zębodołowy i jaka jest ogólna objętość kości w okolicy implantacji. Standardem natomiast były przezroczyste arkusze z naniesionymi wzorami implantów w powiększeniu 10%, 20% i 30% w celu przyłożenia do analogowego zdjęcia panoramicznego, biorąc pod uwagę standardowe odchylenie generowane przez dany aparat rtg. Były to czasy, w których dla lekarzy wystarczającą diagnostyką było zdjęcie panoramiczne, bo resztę i tak planowali w trakcie zabiegu.Przygoda z systemem SimplantPierwsze zabiegi planowałem, wykorzystując klasyczne badanie tomograficzne – to ono jako jedyne zapewnia dokładne odzwierciedlenie gęstości struktur anatomicznych określone w jednostkach Hounsfield, wykorzystywanych przez oprogramowanie Simplant. Jest to pomocne przy tworzeniu masek poszczególnych struktur. To była jedyna korzyść w odniesieniu do współczesnych badań CBCT.W 2010 r. na łamach „TPS” pojawił się też jeden z pierwszych moich artykułów odnośnie do planowania, wykorzystywania diagnostyki i odpowiedzialności, jaką lekarz wszczepiający implanty powinien odczuwać w stosunku do pacjenta, u którego wykonuje zabieg implantacji. Od czasu pierwszego kontaktu z systemem Simplant wykonałem prawie tysiąc zabiegów, wykorzystując ten rodzaj planowania. W tym okresie udoskonalanie oprogramowania urządzeń CBCT pozwoliło mi wykorzystać Simplant w planowaniu podstawowych zabiegów. W przypadku pojedynczych braków zębowych czy skrzydłowych przy obecności zębów sąsiednich lub przeciwstawnych przy implantacji w celu osadzenia ruchomych prac protetycznych w moim odczuciu postęp w oprogramowaniu dedykowanemu...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij