Interpretacja zdjęć rentgenowskich. Semiotyka radiologiczna schorzeń układu kostnego

W interpretacji stomatologicznych zdjęć rentgenowskich oceniane są przede wszystkim struktury twarde – zęby i tkanka kostna, a w mniejszym stopniu cienie tkanek miękkich. Z uwagi na to niezwykle istotna jest znajomość semiotyki radiologicznej schorzeń układu kostnego.

Objawy radiologiczne chorób kości można podzielić na kilka głównych grup i są to: osteoporoza  osteomalacja  osteoliza osteoskleroza  odczyny okostnowe zwapnienia i skostnienia Na obraz radiologiczny zmian patologicznych składa się jeden lub większa liczba wyżej wymienionych objawów w różnych kombinacjach. Oczywiście stawiając rozpoznanie radiologiczne należy wziąć pod uwagę liczne aspekty obrazu zmiany, takie jak: kształt lokalizacja obrysy zewnętrzne struktura wewnętrzna wpływ na struktury sąsiednie wielkość zmiany czas pojawienia się zmiany Dopiero łączna ocena wszystkich elementów jest gwarantem prawidłowej analizy zdjęcia rentgenowskiego. Celem...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij