Jak zapobiegać zaburzeniom zdrowotnym występującym w zawodzie lekarza stomatologa – spojrzenie specjalisty fizjoterapii

Jednymi z głównych zadań medycyny, oprócz leczenia chorych, są tworzenie i realizacja programów profilaktyki zdrowotnej. Wykonywanie zawodu stomatologa, jak również praca asystentów stomatologicznych i personelu pomocniczego wiążą się z różnorodnymi obciążeniami zdrowotnymi wynikającymi z następstw oddziaływania niekorzystnych czynników fizycznych, chemicznych oraz biologicznych w ich miejscu pracy.

Jednymi z głównych zadań medycyny, oprócz leczenia chorych, są tworzenie i realizacja programów profilaktyki zdrowotnej. Wykonywanie zawodu stomatologa, jak również praca asystentów stomatologicznych i personelu pomocniczego wiążą się z różnorodnymi obciążeniami zdrowotnymi wynikającymi z następstw oddziaływania niekorzystnych czynników fizycznych, chemicznych oraz biologicznych w ich miejscu pracy. W większości przypadków kilka wspomnianych czynników obciążających oddziałuje jednocześnie, co jeszcze bardziej zwiększa dyskomfort pracy i przyspiesza pojawianie się różnych dolegliwości. Aby temu zapobiec, konieczne jest wprowadzanie w gabinecie stomatologicznym m.in. zmian w zakresie organizacji miejsca i sposobu pracy. Do najważniejszych z nich należą zapewnienie ergonomicznego stanowiska pracy, a także wykonywanie pracy na wprost obsługiwanego sprzętu oraz leczonego pacjenta (1, 2). Ponadto konieczne jest prowadzenie różnorodnych działań profilaktycznych z zakresu kinezy- i fizykoterapii uwzględniających specyfikę zaburzeń czynności i schorzeń poszczególnych struktur narządu ruchu. Schorzenia dotyczące kręgosłupaPraca lekarza stomatologa wymaga najczęściej przyjmowania pozycji stojącej lub siedzącej. Towarzyszą temu zawsze pochylenie i skręcenie kręgosłupa, co prowadzi do powstawania przeciążeń i zniekształceń w układzie kostno-stawowym oraz odczuwania dolegliwości bólowych. Pochylona pozycja sprzyja wypadaniu jądra miażdżystego i występowaniu objawów rwy kulszowej u osób o zmniejszonej wytrzymałości krążka. Im większe są zakres, czas trwania i częstość pochylania głowy przez lekarza stomatologa, tym większe są obciążenie i napinanie mięśni szyi i kręgosłupa szyjnego. Z powyższych względów stomatolog musi pamiętać, aby w miarę możliwości trzymać głowę w linii środkowej ciała (głowa w przedłużeniu kręgosłupa), gdyż w przeciwnym razie po pewnym czasie może dojść do przykurczu mięśni, a nawet wystąpienia dyskopatii w odcinku szyjnym kręgosłupa (3, 4). W celu zapobiegania wystąpieniu...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij