Kanały C-kształtne – leczenie endodontyczne na podstawie opisu przypadku

Kanały typu „C” są stosunkowo często spotykaną wśród ludności anomalią. W pracy przedstawiono przypadek leczenia kanałowego drugiego zęba trzonowego żuchwy.

Powodzenie leczenia kanałowego jest uzależniony od wielu czynników, w tym: prawidłowej diagnozy, izolacji pola zabiegowego, właściwego dostępu koronowego, dokładnego chemo-mechanicznego opracowania systemu kanałowego, jego szczelnego wypełnienia oraz odbudowy ostatecznej. Znajomość morfologii systemu kanałowego ma istotne znaczenie dla klinicznych wyników leczenia kanałowego [1]. W codziennej praktyce zęby o kanałach prostych, z jednym otworem wierzchołkowym, bez zachyłków, stanowią raczej wyjątek niż regułę [2]. Konfiguracja kanałów typu „C” występuje najczęściej w drugich zębach trzonowych żuchwy ze zlanymi korzeniami. Nazwę zawdzięcza wyglądowi ujść kanałów korzeniowych na przekroju poprzecznym korzenia. W przeciwieństwie do zębów trzonowych o typowej budowie, w których jest kilka (zwykle 3-5) ujść kanałów korzeniowych, w zębach typu „C” obserwujemy szeroką, wstęgowatą komorę miazgi, tworzącą łuk w kierunku mezjalno-dystalnym, wypukłością skierowany językowo lub policzkowo. Dno komory zazwyczaj położone jest głębiej. Możemy obserwować ujścia dwóch lub więcej kanałów, pomiędzy którymi występuje cieśń lub sieć anastomoz międzykanałowych, lub kanały zlane w kształcie litery „C” na całej...

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij