Klasyczne i współczesne metody obrazowania radiologicznego w diagnostyce stomatologicznej – część II

Promieniowanie radiologiczne we współczesnej medycynie wykorzystywane jest do diagnostyki oraz terapii. W praktyce stomatologicznej zdjęcia rentgenowskie dostarczają lekarzowi dentyście wielu potrzebnych informacji pozwalających na postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie prawidłowego leczenia. Jednak konwencjonalne zdjęcia rentgenowskie to sumacyjny obraz, który może powodować wiele problemów interpretacyjnych.

Zdjęcia radiologiczne stanowią nieodzowny element diagnostyczny współczesnej stomatologii i dzięki nim lekarz dentysta może postawić prawidłową diagnozę, a także wdrożyć odpowiednie leczenie, zwiększając tym samym szanse na osiągnięcie sukcesu leczniczego. W pierwszej części artykułu zostały przedstawione najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane zdjęcia rentgenowskie, z uwzględnieniem ich zalet oraz wad. Klasyczna rentgenodiagnostyka nierozerwalnie związana jest z filmem rentgenowskim o różnej czułości, wymaga użycia odczynników chemicznych do ich wywoływania oraz specjalnie do tego celu przygotowanych pomieszczeń lub urządzeń, tzw. ciemni. Częstym problemem dentystów jest właściwe przechowywanie zdjęć radiologicznych (archiwizacja) jako integralnej części dokumentacji medycznej. Współczesna stomatologia dąży do tego, aby całkowicie wyeliminować błony rentgenowskie, a z pomocą w tej materii przychodzi nam radiografia cyfrowa. Radiografia cyfrowa została wprowadzona w stomatologii w 1987 roku przez Francisa Mouyena, jej nazwa pochodzi od trzech łacińskich słów: radio, visio i graphy, określających elementy składowe systemu [1]. System radiografii cyfrowej złożony jest z: lampy rentgenowskiej, części wizyjnej, która rejestruje obraz, oraz części graficznej. Część wizyjna pozwala na przetworzenie sygnału z detektora na obraz monitora – umożliwia obróbkę obrazu. Detektorem może być sztywny czujnik lub płytka rejestrująca pokryta światłoczułym fosforem, który magazynuje promieniowanie (ryc. 1). Obraz z czujnika przekazywany jest na ekran monitora w ciągu około 0,5 sekundy, po których lekarz ma możliwość obróbki zdjęcia (ryc. 2). Jest to jedna z podstawowych zalet radiografii cyfrowej, która pozwala na ustawienie wizualizacji projekcji w jak najlepszy sposób, dostosowanych do subiektywnych potrzeb lekarza. Obróbka graficzna umożliwia zmianę sposobu prezentacji obrazu, dzięki czemu możemy uzyskane zdjęcie powiększyć lub pomniejszyć, obrócić o 90° lub 180°, a także ma funkcję regulacji kontrastu oraz jasności. Możliwa jest również tomosynteza polegająca na podświetleniu jednym kolorem wszystkich pikseli o tej samej wartości w skali szarości (ryc. 3, 4). Wartościową funkcją, jaką daje nam oprogramowanie, jest dokonywanie pomiarów. Dzięki temu istnieje szansa wykonania pomiarów liniowych, pomiarów wartości kąta, pomiarów pola powierzchni, a zastosowanie różnego rodzaju filtrów powoduje uwypuklenie krawędzi i zwiększenie ostrości obrazu [2] (ryc. 5)....

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Wyślij SMS o treści TC.ART pod numer

91058

Zdobądź bezterminowy dostęp do artykułu z Bazy Wiedzy

Możesz przeczytać jeden artykuł
– ten który obecnie czytasz lub inny, wybrany przez Ciebie!

Możesz korzystać z artykułu na komputerze,
na tablecie, w telefonie

Koszt SMS'a to 10 zł netto (12,30 zł brutto)

Wprowadź kod otrzymany SMS'em:

Wyrażam zgodę na spełnienie świadczenia - dostarczenie treści cyfrowych nie zapisanych na nośniku materialnym - przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i przyjmuję do wiadomości, że tracę prawo do odstąpienia od umowy.

Właścicielem serwisu jest ELAMED Sp. z o.o. Sp.k., al. Roździeńskiego 188 c, 40-203 Katowice
Dział Obsługi Klienta: tel. 32 788 51 28, e-mail: dok@elamed.pl

Usługę Premium SMS obsługuje Smartpay, grupa Mobiltek. Usługa dostępna dla T-mobile, Plus GSM, Orange, Play.

Zgłoszenie reklamacji: reklamacje@mobiltek.pl

Regulamin usługi Baza Wiedzy | Regulamin ŚUDE | Regulamin smartpay
W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij